www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON oprema za som
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 11:27 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Interesna tema. Ne samo zatoa sto se palam na nea tuku i zatoa sto tuka stvarno e potrebna kvalitetna jaka i izdrzliva oprema.
I ne e nekoj problem da izvadis somce od desetina kg.
Amo sto pravime ako udri nekoe od dva-trieset pa i poveke kg. Toa e veke riba od metroipol i tuka ne smee da ima slaba karika.
Ajde da pocneme od trskata za spin, jaka, izdrzliva, vo dolzini od 2,70 do 3,30 so tezina na frlanje od 80 gr. pa nagore, treba da bide trska so dusa i da go amortizira sekoe beganje na somot no i da ima sila da go ispumpa na povrsina.
Limeniot kamsik ( Blechpeitsche ) 2,70 m. t. na frlanje 5-100 gr i Velox Waller 3,30m. t.na frlanje 60-180 gr. Dvete racno sklopuvani kaj CMW vo Gemanija
[ img ]

Masinkata mora da e vo golemina od 4000 ( po Shimano ) pa nagore da sobira barem 100 m. pletenica od 40 lb. so sigurna kocnica.
Shimano Stella SW 5000 i Daiwa Saltiga 4500 H ( Saltigata e na Avatar full contact spin 3,00 m i t. na frlanje 10-180 gr.
[ img ]

Konec, pletenica ne poslab od 40 lb. Tuka ima golem izbor ( no ne kaj nas ). Powewr Pro ( noviot 8 Slick mnogu go falat ) , Sufix ( pogotovo noviot 832 ) pletenicite od Berkley ( Whiplash i Fireline ) pa do pletenicite na japonskite proizvoditeli Varivas ( na prvo mesto ) Unitaka, Sunline, Toray .....
Pozelno e posle sekoj ribolov da se isfrlat nekolku metra od pletenicata, bidejki cesto se osteteni.

Predvez, cesto velat deka ne treba ( somot nema zabi ) ama ima ,,cetka,, vo usta ( koja cesto znae da ja pregriza pletenicata ) zatoa stavajte predvez koj e namenet za som ili morski grablivki. Normalno pojak od pletenicata.

Kaj somot ne smee da ima slaba karika, zatoa pazete na dobriot kvalitet na osmicite, trokrakite, kopcite i se ona sto go upotrebuvate.
Bistro.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 1:38 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Alal da ti e Saso daj boze da te vidime so nekoj som zakacen na ovaa oprema prekrasna , koja e nastimana do sekoe stravce :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 01, 2011 6:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 12:21 pm
МислењаCOLON189
Ajd malo da osvezimo temu i podelimo iskustva. Ja soma varalicarim-spiningijem iskljucivo na jezeru (Vlasinsko jezero.Srbija). Unazad 6 godina, tj. sezona. U pocetku su se hvatali komadi do 10 kg, ali ove godine bogami se pecaju i prave ale, do 35 kg. kako su godine odmicale, a iskustva se gomilala, tako sam i ja, ali i drugi varalicari, pojacavali opremu, jer se susrecemosa sve krupnijom ribom i sve ozbiljnijim izazovima kad zakacis, tj. upecas krupnog soma.

Od stapova koristim:
1. Shimano Tehnium DF 50-100 gr, 3,3 m;
2. Balzer Alegra IM 12 spinn 40-115 gr, 2,75 m;
3. Daiwa Exceler spinn rute 40-80 gr, 3 m;
4. Harison VHF 60-120 gr, 3 m.

Vrlo cesto mi se desava da varalicareci krupnog klena dobijem i soma, i to najcesce na Shimano Antares AX 20-50 gr, 3 m., u junu, dok som jos nije potpuno aktivan i ne pecam ga ciljano adekvatnijim priborom.

Masinice:
1. Shimano TP 4000 FA
2.Shimano Seido 4000 FA
3.Narucio i cekam Penn Slammer 460 , da ga uparim sa ovim Harisonom.

Najcesce na spulnama imam namotan neki kvalitetni monofil 0,35, ali koristim i upredenu strunu / PP /. Predvezi obavezno (zbog cetke), i to deblji monofili / o,40-0,50 /, ili kevlar sa upredenim sajlicama kroz njega.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 01, 2011 6:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
saso НапишиCOLON
Interesna tema. Ne samo zatoa sto se palam na nea tuku i zatoa sto tuka stvarno e potrebna kvalitetna jaka i izdrzliva oprema.
I ne e nekoj problem da izvadis somce od desetina kg.
Amo sto pravime ako udri nekoe od dva-trieset pa i poveke kg. Toa e veke riba od metroipol i tuka ne smee da ima slaba karika.
Ajde da pocneme od trskata za spin, jaka, izdrzliva, vo dolzini od 2,70 do 3,30 so tezina na frlanje od 80 gr. pa nagore, treba da bide trska so dusa i da go amortizira sekoe beganje na somot no i da ima sila da go ispumpa na povrsina.
Limeniot kamsik ( Blechpeitsche ) 2,70 m. t. na frlanje 5-100 gr i Velox Waller 3,30m. t.na frlanje 60-180 gr. Dvete racno sklopuvani kaj CMW vo Gemanija
[ img ]

Masinkata mora da e vo golemina od 4000 ( po Shimano ) pa nagore da sobira barem 100 m. pletenica od 40 lb. so sigurna kocnica.
Shimano Stella SW 5000 i Daiwa Saltiga 4500 H ( Saltigata e na Avatar full contact spin 3,00 m i t. na frlanje 10-180 gr.
[ img ]

Konec, pletenica ne poslab od 40 lb. Tuka ima golem izbor ( no ne kaj nas ). Powewr Pro ( noviot 8 Slick mnogu go falat ) , Sufix ( pogotovo noviot 832 ) pletenicite od Berkley ( Whiplash i Fireline ) pa do pletenicite na japonskite proizvoditeli Varivas ( na prvo mesto ) Unitaka, Sunline, Toray .....
Pozelno e posle sekoj ribolov da se isfrlat nekolku metra od pletenicata, bidejki cesto se osteteni.

Predvez, cesto velat deka ne treba ( somot nema zabi ) ama ima ,,cetka,, vo usta ( koja cesto znae da ja pregriza pletenicata ) zatoa stavajte predvez koj e namenet za som ili morski grablivki. Normalno pojak od pletenicata.

Kaj somot ne smee da ima slaba karika, zatoa pazete na dobriot kvalitet na osmicite, trokrakite, kopcite i se ona sto go upotrebuvate.
Bistro.
leeele space shutle !!

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 5:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
Zdravo kolegi.Kupiv nova trska Balzer 3m 100grama i Vigor LN60FD masinka specijalno za som na spinning.Isto taka kupiv i 5 kasiki na dam od po 45grama go zemav sovetot na Ico,pa sega od vas baram malku vase mislenje kako pravilno se fakja so kasiki,kolku dlaboko da se pusta pa da se vlece?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 6:07 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Pusti ja da odi do dno, pa vleci pa zastani, pa vleci pa zastani i seto toa poleka. Pa koga mislis deka ti se zakacilo na kamen ili drvo ( daj kontra ) mozebi e drvo a mozebi e som.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 6:10 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kristijan ne se sekiraj ke te nosime na vardar,samo ti volja imaj barem nas vardar u dvor ni e ;) ,, so zadravje da si gi sluzis masinkata i trskata,, :D

i ostaj go saso nikogas ne zapiraj, ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 8:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
1.Zafrluvash i ostavas kashikata da propadne do dnoto.
2.zategash vishok na konec ama da ne ja podigash kashikata.
3.Posilen trzaj (isto kako da kacish riba) i kashikata ke se podigne okolu 50-60 santimetri od dno, duri mozish i dvojno da ja krenish-otprilika na 1,2 do 1.5 metri so toa shto ke trznish 2-3 pati.
4. vrti konstantno bez nekakvi nagli promeni vo vrtenjeto.
E sega treba da imas predvid vo kakov del na rekata lovis.
mislam deka malce ti pomognav, a ostatokot ICO pod raka i ucenje na teren oti samo taka najlesno ke ja sovladas tehnikata.
I mislam deka dobro bi bilo prvo da zemesh nekoi poevtini kashiki, a posle so Damovite.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 9:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pred se mora da ja znae masinkata da vidi na koja brzina da go vodi kasikaiorot, za da odi kako sto treba , sekoja masinka razlicno vrtenje.najbitno e nejze da ja znaes,,zatoa starite kvikovi se idealni za toj kasikar.so niv nema promasaj spori se i vrtenjeto ti doaga normalno..gola voda e se i uci za 1 saat , treba, gz za mavanje i malku sreka... :D :D :D pravila nema i ne postojat.samo volja za vrtenje i mozokot na pasenje,, :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: oprema za som
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 9:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
ico baits НапишиCOLON
pred se mora da ja znae masinkata da vidi na koja brzina da go vodi kasikaiorot, za da odi kako sto treba , sekoja masinka razlicno vrtenje.najbitno e nejze da ja znaes,,zatoa starite kvikovi se idealni za toj kasikar.so niv nema promasaj spori se i vrtenjeto ti doaga normalno..gola voda e se i uci za 1 saat , treba, gz za mavanje i malku sreka... :D :D :D pravila nema i ne postojat.samo volja za vrtenje i mozokot na pasenje,, :D :D :D
,zatoa starite kvikovi se idealni za toj kasikar
E TUKA TE BENDISVAM !!!
Prva prilika shtom go napravi nekoj ova l.jno od kompjuter shto e pred mene ke gi postavam slkikite od mojata oprema za som.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum