www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:09 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 20, 2018 5:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Dostapno e so kola i mozhesh da vozish po celo techenie i normalno da iskochish od kola malce i propeshachish do reka deka nekade patot e do sama reka a neka mozhe treba da idesh 50m do nea ama nishto strashno...
Okolu golemata voda i shtotigi isfrlalo proba li mnogu sporo da go vodish,skoro ich,da probash taka dali kjetigo isfrla a toj pak podvoda kje si raboti...a kakva e vodata na kraj kraeva i skladna zanea i oprema treba ama jas bash i na golema voda koga taka sum go vodel redko migo isfrlala deka ijas lovam so 3ki ili 5ki so trokuka od trojki....Nagore e da nekazham duplo pomala,poplitka,potesna rekata od delot da recheme od boshkov most pa do debarsko,vamu e skroz druga kategorija na reka koja mislam deka vo zima e dobra so vodotek a vo leto koga sum ja shetal osven po nekoj vir sve drugo e po 5cm voda teche tako rechi,mnogu mal vodostoj a na delot pa vo leto od boshkov most do debar plus minus nagore nadole od mostot e toj kalibar rekata i dobra za lovenje,i drzhi voda i znae i ubavi,golemi klenovi da dade tamu iam vadeno dodeka nagore mislam klenot i deka ich go nema a i pogolemi pastrmki.Jas iam od 2ipol kg fateno bash kaj separacijata u bazenite,virovite,dupkite vo sred leto i se banjav tamu i pastrmka si fativ golema :) pozz i bistro !

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 20, 2018 8:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
fala na detalniot odgovor Aki! :) Bistro


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 20, 2018 10:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Nema za shto kolega samo shto sum iskusil pishuvam bez da sakam nekoj da me razbere deka se pravam pameten ili pametuvam.
Po moje spin iskustvo bash na toj teren pishav so nadezh deka neshto barem malku kje vi pomognam za pouspeshen ribolov na toj teren,ve pozdravuvam i posakuvam bistro ! :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 21, 2018 9:19 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Davor Leunovo e dlaboko navlezen vo UL problematikata. :NotWorthy:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 22, 2018 8:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Precedatele da nese falam sam ama nesum vo mozhnost da gi slikam varkite i spodelam,inaku ijas sum dlaboko navlezen i uspeshen vo UL ribolovot za na reka zboruvam.Iam ogromen arsenal na vobleri i spineri UL samo silikoncite negi rabotam i iam 3 trski specijalno za UL i normalno 3 mashinki.Dolgi godini lovam UL i ja iam trenirano tehnikata,zafrluvanjata,soodvetno odbrana i montirana sprema bidejki sve mora da e sovrsheno za tie minijaturi da mozhe da se rabotat.Drugo e shto sekogash se lovi na mali reki kade i pristapot i kamufliranje igra golema uloga,soodvetno odbran mamec za soodvetniot teren,sekoj od tie prefineti mali mamci perfektno da e nashteluvan i sekoj dizajn pravilno prezentiran i voden niz vodata i da nenabrojuvam ushte shto sve ne treba za da se bide UL Spin uspeshen Ribolovec,uspeshen na nashite siromashni vodi.Go obozhavam UL i mnogu povekje muse posvetuvam koga sum na voda i stavam vo zanes i iskluchuvam so pametot i vleguvam samo vo toa na tie mali vodi,reki za da prelazham nekoja mala pastrmka odkolku koga so sredna golemina bomberi,momberi nad 5gr mamci rabotam i brkam pokrupna riba na pogolema voda.Vo UL go davam mislam maksimumot vo spinot od mene :)
I premnogu mie krivo shto neprisustvuvav na spin ligata na radika,ne deka sakam da gi odmeruvam silite i dokazhuvam so moite kolegi a pred sve i drugari, tuku da se druzhev,da nauchev neshto od sekoj po neshto,da razgledav oprema,da razgledav mamci, stil na kolegite i kako toa go rabotat.Imashe riba poribeno kade dopolnitelno stimung kje mi dadeshe da ja peckam a mozhebi i da mise posrekjeshe da osvojam nekoe mesto i predstavuvam drzhavata.No i pokraj toa uzhivav vo uspehot na nashite kolegi,gi bodrev maksimum,uzhivav vo nivnite sliki od teren i so zadovolstvo vo toa ime i chin sklopiv dve reportazhi za spomen zasekogash da ostanat vo ribarskata nasha istorija.So postov vo nieden sluchaj ne se nadovrzuvam na muabetot deka Davor e majstor i da pishuvam demek ijas sum majstor,ili podobar se pravam,daleku od toa ! Davor sekako e majstor koj kako znam samo spinot go praktikuva dodeka jas i site ostanati stilovi gi koristam,iam oprema,gi sakam,gi praktikuvam.Dokolku imash vreme i idesh na site i vo site kje bidesh dobar stilovi i ako imash talent a dokolku poredko idesh a samo na eden stil si fokusiran normalno deka kje go vadish maksimumot oddnego.Jas porano mnogu idev a sea mnogu slabo i dali vo godinata ednash kje otidam na UL ednash na mrena,ednash na krap...A dokolku imash vreme,idesh chesto i samo edna tehnika usovrshuvash sekako deka sve podobar i podobar kje bidesh kako shto e nashiot kolega Davor koj ima uspeh i znaenje golemo okolu toa.Od spin lovam od UL pa sve do 150gr mamci za som,znachi sefkupniot spin go sakam osven morskiot skoro ich i deka neodam i pak kje kazham site stilovi na ribolov gi sakam i pecam :) I za kraj da se navratam na temata UL mie pomegju omilenite i nezadzhabe iam frlano tolkavi sumi od po 15-20e za edna varka od 3gr mala 3cm. koja mozhe od prva da se skine hahaha ljubov,pasija,zanes....da iam vreme,zdravje i pari a i dopolnitelna motivacija i rekite da nise chisti i bogati so riba kako i porano i sea povtorno bi idel po 3 pati vo nedelata a sea odam vo tri meseci ednash ahahahaahh Koj e ljubitel neka proba UL spin ima ogromno zadovolstvo i relaksacija vo taa tehnika i shetanje vo preubava priroda pokraj bistrite reki,pozzz i bistro !!!! :mrgreen:

p.s. znachi poentata mi beshe shto se nadovrzav na kometarot na precedatelot deka ijas sum dlaboko navlezen vo UL i premnogu go sakam stilot :lepi: iako mozhebi neme poznavate za takov ribolovec.....

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 22, 2018 9:05 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
UL e nesto posebno.
Tuka ne se raboti za da ulovis nesto kapitalno pa da se slikas i da se stavas na Facebook.
Ne se raboti da ti opne kapitalec pa da se boris so nego 20 minuti.
Ova e nesto pofino i posuptilno prelazuvanje na ribata, cesto ja gledas a i ona tebe i treba da ja nateras da go zeme mamecot, cesto ne ednas i go frlas i pominuva pored nea a ona ne saka da go zeme pa probuvas so razni igranja na mamecot da ja prelazes.
Koga ke uspees da ja zakacis vo taa igra, nekako si ispolnet i po pravilo i go podaruvas zivotot i ja vrakas nazad vo voda.
Ima nesto velicestveno vo toa.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 22, 2018 11:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Taka e predcedatele kolkupati samo i po 3 sum gi gledal kako kje se zaletat po mamect i kje se otkazhat i jas normalno se nerviram ahahah
Istotaka ne se odi za da ochekuvash i brkash kapitalci a dokolku ti se pogodi toa kejfot i borbata do sam kraj e ispolnet so adrenalin i borbata pravo uzhivanje na taa perduf lesna oprema.
A za delot deka treba ribata da se vrati nesakam ni da pomislam na obratno i ispod chest mie,kako napomenav gore kupuvame po 20e UL voblerchinja a da utepash ribche od nashite siromashni vodi.Dosega na UL sigurno 100 najmalku imam fateno pastrmki i nitu edna neam zemeno,dokolku nekoj koj kje prochita misli deka lazham najlosha bolest da me snajde ako imam riba zedeno! Sekoja so osobeno vnimanie konnea sum postapuval od vadenje na mamecot od usta i shto pomalce oshtetam,do na shto kje ja legnam dodeka toa go pravam,rakata da mi e namokrena,ja drzham vo voda sve dodeka ne se povrati,ja masiram,ja razdvizhuvam,motiviram i se raduvam koga kako kurshum naednash od raka kje mi izbega a so mnogu i se imame galeno kako da nesakaaat da se razdelime i koga kje trgnat mnogupati dolgo predmene plivale vo mesto i sum pruzhal raka i pogaluval,ili poleka zaminuvale,ili si stojat i plivaat pred mene dolgo a jas si ja gledam i uzhivam,ja gledam deka e odlichna,super pliva vo brza voda se leruva vo mesto ama nezaminuva mi pravi praznik na ochite i dushata,shtoznam toa se nekoi povrzuvanja so ribkata neopislivi i ubavi za dushata za mene,neshto velichestveno.....

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2018 7:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Poleka se pripremam za otvaranje na sezonata na UL spin na Treska.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2018 10:38 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Лелелеее и кога ќе отвориш кутииве што ќе ставиш :D ќе биде :think:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum