www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 23, 2024 10:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 10:48 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Јас досега сум слушнал за неколку случаи, ама вчера и мене ми се деси. Бркајќи пастрмка или евентуално мрена, од памет ме извади Бојник кој се закачи на оловно рипче со спин опавче. Со оглед на тоа што бојникот не е грабливец и не се храни со рипчиеа, знае да удри и на гола трокука на што го ловат некои тапароши, објаснувањето за ваквите случаи најверојатно е дека тој е територијална риба и дека напаѓа или бутка со носот она што ќе му засветка, а што ќе му дојде на негова територија. Секако тоа е само мое размислување

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 10:57 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
И мeне ми се има случено да извадам скобал на воблер.
Добовјани во овој период е преполно со скобал, а јас бркам клен на воблер и неколку пати се има случено да извадам скобал.
Мое мислење е дека скобалот случајно се качи на вештачкиот мамец, не за да го изеде туку за да го избрка или од радозналост.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 11:01 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
И уште нешто, при сите улови на скобал со воблер, скобалот ја нема лапнато трокуката туку е закачен на носот. Ова ми кажува дека не го напаѓа воблерот како храна, туку друго е причината за нападот. Можеби не може да му одолее на мојот мајсторлук при презентација на воблерите :mrgreen: .
Црвен, не можам убаво да приметам, каде е закачен овој скобал?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 11:16 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
не беше ниту во уста, ниту надвор, тука некаде на страна беше закачен под носот, ама бидејќи бев сам и со мобилен, башка бојникот ми мрдаше искочи никаква слика....интересно ќе биде некој да се извади, а варката да му биде баш во уста, тогаш можеби друго ќе размислуваме :roll:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 11:17 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Tapa ima eden bojnik na ujka na treska uliv....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 11:38 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве го бојникот на Тапа од Козјак

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 2:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
glad /ili lubopitnosta/si e glad...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 3:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Nisto cudno takvi ribi da udrat na vestacki mamki duri imam slusnato belvica na 0 spiner i crvenoperka na sitni vobleri sve e mozno :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 10:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Crven
A kade toa brkase pastrmka ili mrena?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Спин за бојник
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 02, 2013 3:09 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
brat se znae deka na olovno ribche so spin opavche bojnik mava :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum