www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 10:30 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... и јас сум против убивање на змиите, кога ќе видам некоја од отровните, првенствено барам некој камен или дрво за да ја избркам, но никако за да ја убијам :!: Сепак ние ојме во нивната територија и требит да сме предпазливи, пошто тие се плашет појќе од нас него ние од нив ;) Ево 2 Видеа од неотровната водна Змија, Белоушка, на ОЕ која многупати е жртва на Лујѓе без разум и знаење кои ја убиваат, а е 100% безопасна.

На едното Видео намерно сакав да покажам дека иако е во огромна опасност таа не напаѓа а во другото како бега од човекот ;)






Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 9:29 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
абе ова на второто видео змијата е спора или ти брзо пливаш :D некако многу у врат и дишеш, како мотор в“газот да имаш :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 10:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... мене Риба не мојт да ми избегат, пак Змија да не`прајме муабет :jane: :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 30, 2013 6:52 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 8:49 am
МислењаCOLON42
ЛокацијаCOLONStrumica
Vipera ammodytes или Поскок е најотровната змија во Европа. Најраспространета е во јужна Европа и на Блискиот Исток. Препознатлива е по темното цик-цак обојување по грбот и по нејзиното рокче. Неговата боја го одредува местото на неговото живеење. Живее на каменит предел каде што поминува многу време сончајки се на карпите. Поскокот како и останатите змии може да плива во водата. Многу е бавен и исто така и во присуство на луге или животни тој не бега како другите змии така најдобро е ако го видиме да го изминеме само. може да не нападне само во самоодбрана, но и ако му мирисиме на храна (ако претходно сме играле со хрчак, жаба, глувче, гуштер или мачка). Поскокот е и ноќна змија тој најмногу го лови на пленот во ноќта, така да во некој пост прочитав дека утрото кога се разбудиле околу нив имало 20 поскоци. Можно е и поради тоа. Поскокот е глув (некаде прочитав и слеп преку денот) кој најчесто осеќа како некој му доаѓа по вибрациите. Народно верување за него е дека тој скока по жртвата, но тој најчесто се влечи по земјата и ја подигнува неговата глава. Обично пред парењето мажјаците се натпреваруваат за женски изведувајќи интересни танцови. Притоа го издигнуваат предниот дел на телото и се обмотуваат еден околу друг. Најотровен е во пролетта исто така и колку е помлад зошто нема контрола врз отровот што го испушта. Најомилена змија ми е, имам читано многу литератури за неа и гледано документарци, но кога се наоѓам во природа и ја здогледувам секогаш ме фаќа страв (иако ми е омилена и имам мерак да фатам една, не можам) и се оддалечувам (се држам на народното " Страв лозје чува"). Сепак со неа нема играчка, убодот може да биде и смртоносен. Најдобро е после убодот да се преврзи 30тина cm над местото и ако е на раката доколку се носи да се извади прстенот или часовникот и да се упати кон најблиската болница. Убодот од поскокот е најболен за разлика од останатите змии.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 12:31 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 17, 2011 9:33 pm
МислењаCOLON79
Kolegi za nekoj period odam vo divina na kampuvanje i normalno za ribolov e sega prochitav na forumot nekoj komentar deka imalo nekoi zapalivi lenti koi zmiite begale od mirisot , nemozham postot pak da go najdam pa ako ste zapoznaeni so ovaa da mi kazhete shto e lekot :)) i dali chizmite ili celokupnoto odelo mozhat da te zashtitat od zmiskiot napad . pozz :crazy:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 2:05 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON100
@ Piksi man

... пуцвал и нафта ќе завршат работа ... змиите се плашат од оган ... но колку е паметно и исплатливо да одржуваш оган по должина на цел периметар на логорот ?!?!?!
... по практично е да ги обезбедиш рабовите на шаторот со малце земја (од таа што ќе го ископаш каналот околу шаторот) ... така што само влезот ќе остане слабо место кое ќе го контролираш со патентот (цело време затворен) ...

... гумена чизма (добра гојзерица, цоклула) дефинитивно амортизира угриз од змија (неможе да ја пробие) ... неопрен не ...

---
http://www.toxinology.org/resources/pro ... 20copy.pdf

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 2:29 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
ДА, чизми можат да те заштитат од гризнување на змија.

Јас лично никогаш не с движам во природа, мислам во риболов, по куси пантолончиња и по влечки.
Задолжително носам, макар и од газа направени широки пантолони. Подебели високи чорапи и чизми.

Ке се праша некој - Кое фајде од газени пантолони. Па просто. Змијата гриза во прво нешто што ке
дофати и многу е голема шанса да под газата не биде веднаш и мојата кожа.

Дебелите чорапи штитат така што нашите змии немаат заби од неколку сантиметри. Туку мали и куси.
Така да шамсата да ја допрат кожата со забите драстично е намалена, а и ако се случи да не гризне
убодот, раната, ке биде многу поплитка.

За чизми да не правиме муабет. Сепак е потребна сила за да се пробијат.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 3:31 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 17, 2011 9:33 pm
МислењаCOLON79
Fala mnogu na sovetot , za brzo vreme idam na vrpsko na 3 ili 4 dena , pa mi izvadija pamet deka preterano ima zmii i deka e mnogu opasno, pa ke vidime.pozz :tafta:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 1:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Piksi man НапишиCOLON
Fala mnogu na sovetot , za brzo vreme idam na vrpsko na 3 ili 4 dena , pa mi izvadija pamet deka preterano ima zmii i deka e mnogu opasno, pa ke vidime.pozz :tafta:
Za vadenje od pamet za zmii moze da e bujnata fantazija na ribarot bidejki pred nekoj den koga bevme po riba site ni kazaa vrielo od zmii duri sretnale po 5-6 na patot zamisli toa :o A nie trojca bevme i namerno gledavme dali ke vidime nekoja cel bozji den utepavme do edni karpni i nie se pecevme kako zmiii i nisto ne vidovme... duri i ribata slabo rabotese :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 2:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Bobi_Brada НапишиCOLON
ДА, чизми можат да те заштитат од гризнување на змија.

Јас лично никогаш не с движам во природа, мислам во риболов, по куси пантолончиња и по влечки.
Задолжително носам, макар и од газа направени широки пантолони. Подебели високи чорапи и чизми.

Ке се праша некој - Кое фајде од газени пантолони. Па просто. Змијата гриза во прво нешто што ке
дофати и многу е голема шанса да под газата не биде веднаш и мојата кожа.

Дебелите чорапи штитат така што нашите змии немаат заби од неколку сантиметри. Туку мали и куси.
Така да шамсата да ја допрат кожата со забите драстично е намалена, а и ако се случи да не гризне
убодот, раната, ке биде многу поплитка.

За чизми да не правиме муабет. Сепак е потребна сила за да се пробијат.
Si se prasal li nekogas sto e pojako ?????? Tvoite debeli corapi ili kozata na glusec , guster :D VOLNENI debelo pleteni corapi DA ..a ne samo debeli corapi ..debeli corapi se samo zamajuvanje sebesi i mozebi lazna samodoverba koja moze da donese zaebancija ..Niti mu se mali niti kusi zabite .Ako e kuso za tebe 1.5 santimetar e druga prikazna :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum