www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 1:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ako uma otroven smok onda zasto ne prasuvas cim znaes ? :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 1:06 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa neznaat 90 procenti, jas doznav pred 7 dena ..samo so slab otrov e

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 1:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Илчо НапишиCOLON
Кога и да одиме на излет лов или риболов сме изложени на одредени ризици многу често знаеме да сретнеме змии бидејќи ние рибарите времето го поминуваме во близина на водата,а се знае дека сиот животински свет се врти околу водата затоа чето пати сме сретнале змии на некого сите змии исто му изледаат затоа се плашат не знаат дали се отровни или неотровни дали самата змија е агресивна дали од нејзе да бега дали да ја остави самата да си замине еве малку да се едуцираме и на крајот има имиња од латинското име на змијата и како ние во македонија ги викаме можете слободно да го копирате името на гоогле или каде било повеќе информации да соберете за која змија ве интересира.
Македонија не е богата со различни видови змии. Само три вида отровни змии, десет вида смокови, еден вид црвовидна змија и еден степски удав, што е вид боа, можат да се сретнат во земјава.
Едни од најопасните змии се отровниците поскокот, шарката и степската лутица, а од полуотровните се сретнуваат вдлабнаточелен и телескопус смок. На 1.500 метри надморска височина живее поскокот, на поголеми височини се појавуваат шарките, а само на Шар Планина може да се види степската лутица. Овие видови змии се специфични бидејќи имаат триаголна глава што е поголема од телото, за разлика од другите змии, на кои главата им е како врзана со телото. Поскокот има и специфично рокче на главата, а шарката и степската лутица се разликуваат по распоредот на лушпите на главата. На полуотровниците - вдлабнаточелен и телескопус смок - забите им се повнатре во вилицата и тие се отровни само за помалите животинки. Во Овчеполието живее и змијата степски удав, што е вид боа. Се храни со глувци и достигнува должина од 60 до 70 сантиметри. Степскиот удав е специфичен бидејќи е помускулест, односно месест. Кога ќе го лоцира пленот, оваа змија го обвиткува, го задушува и потоа го голта. Змијата живее во предели со степска клима. Од водните змии може да се најдат речната, односно водна змија и белоушката. Речната се храни со риби, а белоушката со жаби. Тие змии не се отровни. Интересно е дека и да имаат отров, тоа не им помага многу во наоѓањето храна бидејќи рибите се едни од најотпорните животни на змиски отров.
Според стручњаците во Република Македонија досега биле евидентирани 16 видови змии. Ако се земе предвид фактот дека на целиот Балкански Полуостров, вклучувајќи ги и грчките острови, се регистрирани вкупно 21 вид на змии, тогаш се наметнува заклучокот дека во Македонија се застапени 76 отсто од целокупната фауна на змии на Балканскиот Полуостров. За последниот случај стручњаците коментираат дека според описот и големината на змијата би можело да станува збор за смок и тоа од видот балкански смок, од кој два примерока било уловени во 1999 година во близина на Дебарски Бањи. Змиите биле многу големи и долги и по ригите на кожата и забите многу се разликувале од досега познатите видови, што укажува на фактот дека е можно токму тој тип на змија да е анакондата што ја видел работникот на мостот кај гевгелиското село Смоквица.


ЛИСТА НА ЗМИИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА
1. Eryx jaculus (Linnaeus, 1758) Степски удав или Песочница
2. Coluber caspius (Gmelin, 1789) Жолт смок
3. Coluber gemonensis (Laurenti, 1768) Балкански смок
4. Coluber najadum (Eichwald, 1831) Тенок стрелец или Змија џитка
5. Coronella austriaca (Laurenti, 1768) Планински смок
6. Elaphe longissima (Laurenti, 1768) Ескулапов смок или шумски смок
7. Elaphe quatuorlineata (Lacepede, 1789) Ждрепка
8. Elaphe situla (Linnaeus, 1758) Леопардов смок
9. Malpolon monspessulanus (Hermann, 1804) Длабочелен смок
10. Natrix natrix (Linnaeus, 1758) Белоушка
11. Natrix tesellata Змија рибарка
12. Telescopusfallax (Fleischmann, 1831) Мачја змија
13. Typhlops vermicularis (Merrem, 1820) Црвовидна змија
14. Vipera ammodytes (Linnaeus, 1758) Поскок или Камењарка
15. Vipera berus (Linnaeus, 1758) Шарка, Љутица или Осојница
16. Vipera ursinii Остроглава шарка, Остроглава осојница

Се надевам дека овој текст ви помогна ;) Бистро и пазете се од змиите :lol:
Ne sum jas kriv tolku me sluzi memorijata imam napisano na pocetokot :kompir:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 5:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
skoro site od gorenavedenite zmii gi imam uloveno so raka ahahahh
najpovekje mi beshe teshko daja zadrzham zmijata kako crv.
davashe borba se prepelkashe ama ja skrotiv nekako ahahah
neznaesh kaj i e opash kaj i e glava.
ja uloviv taa crv zmija na gradishte na 3plazha .
nesum siguren dali imam dlabochelen smok uloveno hahahah

za srekja me nemaat kasnato niednash!
pred nekoj den kuche ulichno me kasna i mnogu komplikacii mi se sluchiva mesec dena treba inekcii da primam i na sonce da ne izleguvam a zmija e mnoooogu poopasno i mnogu pokomplicirano!!!

jas gi obozhavam zmiite ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 04, 2014 1:02 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Феб 19, 2014 9:09 pm
МислењаCOLON8
многу интересна и многу корисна тема посебно за нас рибарите, поздрав до тој што му текнало да ја постира.
имам едно прашање: како е моменталната ситуација со змии низ македонија? неколку пати слушнав низ народот дека годинава ке има посебно многу змии затоа што скоро и да немавме зима, а исто така јас лично забележав змии каде што никогаш претходно немало. минатата година рапеш мариовско имаше доста повеке змии од вообичаеното, па ме интересира како е годинава, затоа што сеуште немам отидено. да знаеме дали да се заштитиме подобро :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 04, 2014 4:38 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Коте а што е битно каква е годината за змиите, ги има многу или не.

:dragon: Секое излегување во природа треба да си спремен и внимателен.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 04, 2014 8:03 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONНед Maј 04, 2014 3:43 pm
МислењаCOLON5
Dali vo Mk IMA diva anakonda???citav eden tekst kako nekoj taksist videl


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 04, 2014 8:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Hmm zarem ima pitoma anakonda ? :D

Amerikancite imaat praveno istrazuvanje do kolku stepeni moze pitonot da ostane ziv bidejki imaat golem problem so pitoni i anakondi vo Florida vo nivnite mocurista i se zainteresirani kolku daleku mozat na sever da odat za da znaat da si zastitat domasnata fauna i da ne go tupam imaat napraveno test so 10 zmii koi se pusteni so radio-transmiteri ostanele zivi na temperatura od 5 stepeni celziusovi bez problem no posle nekoe vreme koga temperaturata padnale pod 0 stepeni celziusovi 10 od 10 zmii umrele.
Kako sto znam,a mozebi gresam :D pitonot ne e domorodna zmija u Makedonija i edini nacin da se najde e ako na nekogo mu izbega ili ja pusti ima shansa da prezivee ako se skrie nekade vo tocniot period koga e ladno ili ako samata zmija e rodena tuka bidejki istite naucnici odkrile deka zmijata vo koj region ke ja pomina prvata godina od svojot zivot determinira kako ke ja regulira temperaturata na svoeto telo,a cisto sumjam u ova nasa drzavicka ne edna tuku 2 zmii izbegale vo ist region i toa edno maska druga zenska spremni za parenje
:D

Spomnav i napisav za pitonite bidejki imaat skoro ist nacin na lovenje,ishrana i ziveenje i istite pravila treba i za niv da vazat.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 04, 2014 8:34 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Не би ме зачудило и ГОДЗИЛА некој да го видел како шета по оваа наша ЧУДЕСНА земја.

Едно време се збореше дека некоја огромна змија е видена и снимена ДемирКапијско.
Но брзо се се стиши околу таа сензација. Анаконда можеби и би живеела кај нас, но како
би ја преживеела зимата незнам. Оваа зима можеби (не видовме зима), но предходната
или следната се сомневам.

. . .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Видови на змии во Македонија
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 04, 2014 8:35 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne e problem zimata, nego kraditot i smetkite kako ke gi plati :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum