www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:56 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 01, 2012 9:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Точно е дека графитот е проводник но во никаков случај не е точно дека при грмотевици тоа е решавачки фактор дали на тоа место ќе дојде до електрично празнење.
Секоја повисока точка е потенцијална мета, па тоа нека е и трска од пластика.
Прочитав погоре дека влегувањето во кола ќе не спаси , колата е Фарадеев кафез. Апсолутна бесмислица, сум имал прилика да видам спржени громобрански инсталации изведени по најнови методи , недај Боже да удри гром во автомобилот , и гумите ке се растопат.
Бидете внимателни максимално !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 8:36 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
vasil НапишиCOLON
Точно е дека графитот е проводник но во никаков случај не е точно дека при грмотевици тоа е решавачки фактор дали на тоа место ќе дојде до електрично празнење.
Секоја повисока точка е потенцијална мета, па тоа нека е и трска од пластика.
Прочитав погоре дека влегувањето во кола ќе не спаси , колата е Фарадеев кафез. Апсолутна бесмислица, сум имал прилика да видам спржени громобрански инсталации изведени по најнови методи , недај Боже да удри гром во автомобилот , и гумите ке се растопат.
Бидете внимателни максимално !
Чичко Васил јас сепак мислам дека има нешто во ова со фарадеевиот кафез. Значи самиот автомобил ке го прими ударот, можеби би имал оштетувања и гумите би се стопиле, но ние внатре би поминале со многу помали последици. Истото важи и за авионите, за кои многу пати е снимено дека биле удрени од гром. Подоле уште две прашања и одговори од еден релевантен сајт и забелеѓете го видеото, како минува громот низ авионот кој е приземјен, ова е исто како да е кола.

Дали сум безбеден во мојот автомобил?

Автомобилот, ако е потполно затворен (не кабриолет!, прозорите затворени!), обезбедува потполна заштита. Тој се однесува како Фарадеев кафез.
Сепак, треба да ја извадите или да ја вовлечете надворешната антена. Исто така за да не бидете заслепени од блесокот и за да не ја изгубите контролата над возилото, застанете на следното стојалиште.
Не го напуштајте автомобилот се додека периодот меѓу грмењето и блесокот е помал од 6 секунди.

А што ако сум во авион?


Авионот исто така се однесува како Фарадеев кафез. Нормално ништо не се случува при удар на гром во авионот. Пропратните турбуленции се многу поопасни. Затоа искусните пилоти се обидуваат да го избегнат невремето.



Гедајте го металниот поклопец кога ќе го „шибне“ громот кој излегува од клунот на авинот :?

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 11:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
saso НапишиCOLON
Verojatno nemal grafini trski vo camecot :roll:
Onaj znak sto stoi na trskite ,ne e predupreduvanje deka privlekuva gormovi..apsurd e toa.Ribar gine koga so trkata dopre nekoji zici od dalnovod,zeleznicka instalacija...TOA kazuva znakot deka karbonot e provodnik na struja sto e sosema normalno...a toa gromovi udirale vo nego se prikazni za mali deca.Pazete koga odite kade vi e vrvot na trskata .posebno koga se preminuva preku zeleznicki mostovi...Ako prosetate po internet ce vidite deka najmnogu taka stradaat ribari..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 11:38 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
келтан тоа е така со знакот , али ете јас сум очевидец и сведок на неколку пати како другарот ја фрла трската од раце иако невремето е негде на 6-7 км подалеку од нас
значи неговиот коментар е исто како да го манало струја од кабел за свекици и механички ја фрла од рака нема тука сакам неќам

е после тоа ке размислиш дали да седиш со трска во раце?
а и после едно такво патешествие мое што сум го кркал во стрежево -- по првиот грмеж берам трските и патот на кај колата
а кој сака нека седи и нека факја колку сака

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 11:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
:D Toa sto mu se slucilo ,nema vrska so grom .. . .. znaes i sam :?:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 11:53 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па ако беше гром сега немаше да си пишме ;) него зборот мие е кога од толку далеку пренесва електрицитет, тогаш ако е негде поблиску празнењето јасна е борбата
-- јас и уште двајца сме се нашле на сред езеро со 5 карбонски трски -- па на секое едно празнење ушите ни свиреа како на артилерци, водени до гола кожа и оди стани за да си одиш ако си маж

абе животот ми се скрати за пола --- а сум претерал незнам колку невремина и по полина и по планини
ама ова некако ми остана во сеќавање, и затоа најпаметно е а гледаш не ја бива работата трските на рамо вкола и дома а има и други денови за риболов ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 11:56 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sum sedel na mnogu nevreminja pa duri i na natprevari so gromovi i toa tolku blisku shto crknuvale alarmite od elektricni praznenja.Koga si po riba na diva voda nema brishka doma.Zabodi gi trskite so vrvovite vo voda vlezi vo shator i mezi i pij dodeka pomine nevremeto.
Posledniot pat so ico na morovic vadev dve ribi za vreme na gromovi i nevreme a i co me cekaee vo kola :lol: :lol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 11:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne te cekav tebe bre petel,, cekav da prestane nevremeto :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 02, 2012 11:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spire,pak ne me razbra.toj elekticitet sto go osetil drugar ti nema vrska so gromovite. . .. toa e staticki elektricitet isto kako koga te pecne vrata od kola ,ili bluza nekoja koga slekuvas .. . :D

Eve kako izgleda trska udrena od grom :D moze komotno perika da si napravi gospodinov .. . :D

http://www.stripersonline.com/t/668268/ ... ts-his-rod

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 03, 2012 12:24 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
келтан нее исто да си кај што пука топот и кај шо паѓаат бомбите
А овие американците нека си сликаат трски со фигаро или со витлери навиткани -- а онај келавиот сигурно враце не му била трската ;) оти ке беше сликан со неа ама на мермерната плоча

инаку те свакхам јас со тој еликтрицитетот шо ми велиш не бери гајле --- туку збораме за да се заштитиш .
оти тука нема маж на таа работа и јас со тој памет терав нема бе гајле ама ете кога ке размислиш подобро --- ке си видиш колку си се глупирал за џабе
место чоечки да си се собериш и да си одиш ко чоек
вака воден до гола кожа и да седиш како идиот во едно место ---- од шо мака (оти многу памет имавме :?: зато )
е сега пак ти убедиме дека сум бил во право што сум останал ;)

- пак ке кажам кој сака нека седи и нека факја риби- јас не седам, не дека ми е страв него ЗОШТО? да седам кога има и утре ден за нариби ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum