www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 3:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 6:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Во компјутер најдов еден куп слики и потикнат од репортажите на Тапа за конзервирање на чамец и мотор,па и ја да дадам свој допринос.
Пред три години се одлучив да земам приколка.Ми требаше исклучиво за риба па затоа не ги гледав оние големите.Многу ми е важно да биде лесна,мала на габарит и да биде лесна за одржување.Одлуката падна на Полските камп приколки баш од овие причини.Нето тежина е околу 500 кг,долга 2,7м,направена од полиестер.Вака можам лесно да ја спуштам до сама вода,лесно да ја управувам по кривините на тесните рибарски патишта а полиестерот е вековит материјал.Иначе концепциски многу добро осмислена.Ја најдов на оглас за 450 евра.ВНИМАВАЈТЕ ЗАТОА ШТО ОВИЕ ПРИКОЛКИ СЕ ОБИЧНО БЕЗ ДОКУМЕНТИ.
Состојба катастрофа,но не ми беше толку важно затоа што секако почнував се одново.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Вадење на тапацири и подови и оголување до коска.Најдов полски парички во неа од 1970 година и неколку презервативи :foottap:
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Одвојување на кабината од шасијата.
Кабината е крпена со полиестерски кит кој може да се најде во секоја подоброснабдена продавница за бои и лакови.Цената е околу 600 денари и може да се закрпи околу 1/4 м2.
[ img ]
[ img ]
Старите прозори се од плексиглас кој после некое време изложеност на сонце ја менува пропустливоста и добива млечна боја.Кедерите исто во канта.Порачав сигурносни стакла ПАНФЛЕКС кој се направени од две стакла залепени меѓу себе.Кедери исто нови.
Шасијата беше исчистена од корозија,исконтролирани беа сите заварени места и доколу беше потребно беше појачана.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Шасијата беше заштитена со основна боја од Mobihel која се користи за недоброисчистени места,поцинкуван лим,алуминиум...Не е ни приближно иста со миниум и има одлични врзувачки карактеристики.Јака хемија,многу токсична.Цена 500 денари за конзерва.
Следно беше формирање на подот.Најпрвина залепив трака која ја користат гипс-картонџиите и во отворите поставив полиуретанска пена.ВНИМАВАЈТЕ ДА НЕ КОРИСТИТЕ ПЕНА КОЈА ЕКСПАНДИРА.ОВАА ПЕНА Е НАМЕНЕТА ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА СТИРОПОР НА ФАСАДИ И ВООПШТО НЕ ГО МЕНУВА ВОЛУМЕНОТ.Пената и траката се поставени за да нема тропање на подот.
[ img ]
На подот поставив ОСБ плочи врз кој ставив филц и на крај наредив ламинат.За жал од оваа фаза немам слики.
Следно беше правење на дрвена решеткаста конструкција за да може да се залепат завршните шпер плочи.Помеѓу решетката беше поставена изолација од стиродур кој има најдобри термокарактеристики.Лепен е со неекспандирачка пур пена.Двата прозори ги затворив затоа што имаше превише прозори и преставуваат термички џепови.
[ img ]
[ img ]
Дрвената подконструкција е лепена за полиестерот со еластични лепаци од Ceresit.Цена 300 денари за туба.НИКАКО НЕМОЈТЕ ДА КОРИСТИТЕ ТВРДИ ЛЕПАЦИ И ВРЗИВНИ СПОЕВИ ЗАТОА ШТО ДОДЕКА СЕ ТРАНСПОРТИРА ПРИКОЛКАТА ДОДЛЕЖИ НА ГОЛЕМИ ДИНАМИЧКИ ОПТЕРЕТУВАЊА И ТВРДИТЕ ЛЕПАЦИ БИ СЕ "СКИНАЛЕ".Користењето на стеги и помошни средства е неопходно. :D
[ img ]
[ img ]
Следно е кроење на шпер плочата пред да биде бајцувана и лакирана.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Шпер-плочите беа завршно обработени со воден бајц и полиуретански лак.
Штраф нема никаде.Се е лепено со Дрвофикс.
Потоа дојде на ред и законската регулатива.Штопови,триаголници,табличка...
На црв пазар најдов некој штопови кој 95 % одговараа на дупката. Малку го зголемив отворот кој покасно го искитирав со полиестерски кид BODY.
[ img ]
Оргинално приколката имаше полиестерски капак.Сакав малку да го променам тоа па направив метална подконструкција на која поставив капак од плексигас.Лимот го сечев на ласер за да ја добијам кривината.За плексигласот платив 50 евра + еден тон пари за лепаци кој може да го спои плексито за металот.Безуспешно,нит WURTH,Bizon.... немаа таков лепак.На крај се одлучив да му ставам штрафови.Со движењето на приколката дупките на плексито од штрафовите почнаа да прават пукнатини.Како и да е и покрај тоа што изгледаше симпатично воопшто не беше практично.Летно време ме уби топлината од кровот.Ставав и фолии ама џабе.
[ img ]
Го баталив кровот и се вратив на оргиналниот полиестерски.
Приколката ја офарбав со боја која е на водена база затоа што има UV заштита.
[ img ]
Во внатрешноста направив клупи во П форма кој се подигаат и во нив можат да се складираат постелнина,перници и многу други дрангулии.На средината направив маса која се спушта и се формира голем кревет 170Х190 см.Над масата се поставуваат сунгери.
Еве како тоа изгледа кога бев на кампување со мојата керка во Маврово.
[ img ]
[ img ]
А еве како изгледа кога ќе си ја паркирам покрај Радика кај Јанче
[ img ]
На крај али не и неважно да спомнам дека без Даниел(кој е член на Форумов под незнам кој НИК) и без мојот вработен Ирфан ова никогаш немаше да го реализираме.Даниел ги сликаше овие слики и затоа немам ниту една негова слика во акција.
[ img ]
Бистро

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 7:09 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Bravos decki, ste vlozile trud ama ste uspeale... kago dobro ja imas spremeno prikolkava sekoja cest ;)

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 7:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 05, 2011 11:14 pm
МислењаCOLON247
ЛокацијаCOLONBitola
:) Bravo Ilija , super izvedeno i prakticno i za oko ,ova e Pimp my ride na kapm prikolka :D

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 7:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
bravo kolega, barem eden insekt na vratata da si zalepel :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 7:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Bravo brat Ilija!!! Uzivav dodeka go gledav ova bideci i jas ja reparirav mojata od gola koza.ce pobaram nekoja slika od glavnata rabota.Inace ne znam zosro si probuval da pravis zvezdeno nebo so krovot.Edniot tip od ovie prikolki ima 1/3 kroven kapak koj dava super ventilacija.edna zabeleska za niv....ne znam kako te sobira brat ako lezaite se postaveni vo sirina???.zabeleska imam na tendata koja ne e disecka i nema prozori koi luftiraat.I me interesira dali stavi izolacija bideci fabricki se samo tapacirani.
I ????si znaes sto sakam da te prasam okolu tablickata.
:bravo: :bravo: za kreativnosta.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 7:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Ok.kratkiot krevet si go resil dobro..

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 8:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Prekrasno prikazano Ilija sve do detalj objasneto poucno, prekrasna reparacija se gleda deka e sve so merak raboteno poleka i sve na svoe mesto. :NotWorthy:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 9:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
tapa НапишиCOLON
Bravo brat Ilija!!! Uzivav dodeka go gledav ova bideci i jas ja reparirav mojata od gola koza.ce pobaram nekoja slika od glavnata rabota.Inace ne znam zosro si probuval da pravis zvezdeno nebo so krovot.Edniot tip od ovie prikolki ima 1/3 kroven kapak koj dava super ventilacija.edna zabeleska za niv....ne znam kako te sobira brat ako lezaite se postaveni vo sirina???.zabeleska imam na tendata koja ne e disecka i nema prozori koi luftiraat.I me interesira dali stavi izolacija bideci fabricki se samo tapacirani.
I ????si znaes sto sakam da te prasam okolu tablickata.
:bravo: :bravo: za kreativnosta.
Mojata prikolka e so kapak 1x 1 m.
Zvezdeno nebo pravev zatoa sto koga ja razmisluvav prikolkata bese prolet i super vreme.
Letno vreme vidov sto se slucuva so krovot.
Prozorite ne mi luftiraat ama letno vreme go podigam kapakot.
Ceradata e kolku da ima. Nemam nekoe iskustvo kakva treba da bide?
Vo krevet lezam dijagonalno a ne poprecno, mada imam napraveno stranicni daski za prodolZuvanje na krevetot za 30 sm. izolacija imam staveno. Vidi na slikite so plava boja.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 9:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Super stom imas izolacija...mislev na tendata nejzina original(gumirana e )a ne na ceradata...mnogu mi se dopaga bojata na prikolkata. :volku_golema:

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕПАРИРАЊЕ НА КАМП ПРИКОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 05, 2013 9:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Илија па ова било за во Дискавери,одлично маправено :bravo:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum