www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jул 12, 2020 5:22 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 15 16 17 18 19 ELLIPSIS 21 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 11:25 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON 850
ЛокацијаCOLON bitola
Филип НапишиCOLON
laguna644 НапишиCOLON
uste nesto ako kampovate i koristite sator vo krug okolu satorot isturete edno pakovanje biljana prasak 20den i ke bidete zastiteni i od bubacki i od zmii probajte pozdrav

Каде ти е еколошката свест младичу :D
izvini filip vo pravo si :D zaboraviv da naglasam biljanata obavezno da bide bez fosfati,biorazgradiva itn,itn i se razbira pak da kosta 20den :mrgreen: se nadevam ekologistite se zadovolni od odgovorot ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 3:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
Бев пчелар преку 20 години и боцнат сум безброј пати ( понекогаш и по 10-15 пати во текот на денот). Фала му на господа освен мал оток ... зборувам за рацете не сум имал поголеми проблеми. Кога ке ме “мавнела“ на уста богами личев на овие сегашниве “модерни“ дами кои изгледаат како да боксувале со Тајсон. За убод од пчела можам да ви го кажам следното:
1. Веднаш тргнете го осилото (кое обавезно останува на местото на убодот бидејки е во вид на харпун и пчелата не може да го извлече поради нашата еластична кожа). Брзината е важна бидејки иако е останато само осилото ( пчелата рефлексно сме ја оттурнале) мускулите на горниот дел од осилото, над “резервоарот“ со отров, продолжуваат да контрахираат и вшприцуваат се поголема количина од отровот.
2. Осилото ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ НЕ ГО ВАДИТЕ СО ДВА ПРСТА бидејки на неговиот горен дел е “резервоарот“ и со притисок ке го вшприцате целиот отров туку со горниот дел од ноктот од показалецот едноставно бутнете го странично.
3. На местото на убодот ставајте ладни облоги ( не треба никој да ве помочува за дезинфекција како на пример што требало Админот.
4. Осата е поопасна бидејки може да ве боцка во серија ( бап,бап,бап, бап) зошто нејзиното осило е како игла и не се заглавува во човечката кожа.
Околу превентивата нешто малку ( што останало во сеќавање) од пчелари, а лекари по професија.
1. За послаба реакција ( оток околу местото) - ладни влажни облоги.
2. Побурна реакција ( црвенило по телото чешање и сл. ) таблета СИНОПЕН и се разбира посета на лекар.
3. Многу бурна реакција (гушење сл.) единствен спас е што побрзо на лекар или како што велеа:
- “Имајте при себе шприц и ампула синопен или урбазон. Скршете ја ампулата и течноста вовлечете ја во шприцот. Не чекајте ни момент туку ако треба и преку алишта боцнете се во мускулот на предниот дел од бутот и вбризгајте ја содржината и правец ЛЕКАР“.
Последново го има применето пчелар (инаку возач во ГСП) и го има спасено животот на другар му - алергичен на пчелин отров (иако местото на убодот од инјекцијата го болело два месеци потоа).
Околу последново ( бр.3) се надевам дека некој многу постручен ке се произнесе.
Проштевајте, малку подолго, но се надевам корисно.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 3:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Nemojte za lekovi i sokovi ako pocnam da pisuvam nema kraj.
Nacinot na cuvanje i davanje e biten urbazonot ili lemod solu ide samo intra venski a sinopenot samo intra muskulno pisav i pogore samo ocet za insekt i pravac ambulanta za antisok.
Sekoj koj znae da rakuva so inekcii lesno ke se snajde ali tie sto ne rakuvale mozat samo vo muskul da apliciraat ali venski nikako.
Jas na kozjak na dve mesta imam antisok terapija i mi ja cuvaat kako sto treba ali i znam da rakuvam.
Ali podobro zemi merki pred da se desi toa a ako se desi ambulanta pravec.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 4:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
krste1978 НапишиCOLON
Sekoj koj znae da rakuva so inekcii lesno ke se snajde ali tie sto ne rakuvale mozat samo vo muskul da apliciraat ali venski nikako.
Крсте1978, гледам дека си добро упатен во ова околу кое се дискутира. Не би било лошо “освен оцет и правец лекар“ да дознаеме и нешто околу она погоре... како непрофесионалец да си помогне доколку ( не дај боже) се најде и во таква ситуација. Сепак не има доста, акаме каде се не и некогаш, пак велам не дај боже, она што ке ни се препорача може многу да помогне.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 4:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
ke napisam sve bas ako mozam nesto ke vi pomognam ali pokasno za onie rab koj mozat da gi aplicira sekoj.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 4:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
laguna644 НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
laguna644 НапишиCOLON
uste nesto ako kampovate i koristite sator vo krug okolu satorot isturete edno pakovanje biljana prasak 20den i ke bidete zastiteni i od bubacki i od zmii probajte pozdrav

Каде ти е еколошката свест младичу :D
izvini filip vo pravo si :D zaboraviv da naglasam biljanata obavezno da bide bez fosfati,biorazgradiva itn,itn i se razbira pak da kosta 20den :mrgreen: se nadevam ekologistite se zadovolni od odgovorot ;)
Njednostavno i najsigurno e okolu kampot da isturite pregoreno maslo od avtomobil,a za ekologijata ne se sekirajte,dovolno e da go ponesete dzubreto sto ste go stvorile tamu .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 6:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Mene Ocetot sekogas mi pomagal (cicko Stole,Lence na Kiro non stop ne kolva so ocet koga ke ne kasne nekoja pcela),za ostanato ne sum primal i sum nemal potreba zosto ne sum otekuval nesto bog znae kolku ali za preventiva....ocet....najverovatno prirodno sum imun ili neznam sto...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 8:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
kompir99 НапишиCOLON
Mene Ocetot sekogas mi pomagal (cicko Stole,Lence na Kiro non stop ne kolva so ocet koga ke ne kasne nekoja pcela),za ostanato ne sum primal i sum nemal potreba zosto ne sum otekuval nesto bog znae kolku ali za preventiva....ocet....najverovatno prirodno sum imun ili neznam sto...
Компир синко, не се работи за имунитет туку дали си СЕНЗИБИЛЕН-ПРЕЧУВСТВИТЕЛЕН на отровот од пчела. Никогаш не можеш (па и јас кој сум боцнат безброј пати) да бидеш сигурен во реакцијата на организмот при следното боцкање. Затоа и побарав од Крсте1978 да напише нешто поопширно и а сега ке нагласам и ПОЕДНОСТАВНО, особено за оној момент кога оцет НЕ ПОМАГА, а верувај дека може да се работи за живот.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 10:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 02, 2010 1:26 am
МислењаCOLON 170
ЛокацијаCOLON н.ИЛИНДЕН
I mene me kasale osi i pceli sum nemal problem,ama dobro e koj se razbira vo tie raboti da kaze,primer jas ne sum alergicen ama moze kolegata vo blizina po riba e alergicen, jas mislam sekoe iskustvo e dobredojdeno.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 15, 2012 12:09 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
moja preporaka do site ribolovci e da si gi bandaziraat(oblozat) trskite bolonjeze so izolirban barem edno 40cm na delot od trskata shto go drzat vo raka.odkoga ke ja namotaat drshkata so izolirban potoa vrzn nego da go montiraat drzacot za mashinka za da bide celiot prv del neprekinato namotan so trakata.nema da se dobije skoro nishto na gramaza ama ke se dobije mnogu na bezbednost.od grom nema da spasi ama od struja da i preporachlivo e site da imaat taka napraveno!
OVA E OD STARITE OSTANATO AMANET...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 15 16 17 18 19 ELLIPSIS 21 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum