www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jул 12, 2020 5:07 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 17 18 19 20 21 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 15, 2012 1:58 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
miki.dj НапишиCOLON
а и најдобро е ако имаш некој покрај себе да те закопа во земја сто подлабоко бидејчи и земјата ја влече струјата кумот мој го има опнато под далековод но благодарение на татко ми е спасе но за жал бртучед од мајка ми кој има ловено на некои езерца према идризово го има усмртено и на 25год возраст е починат и за тоа не смеам да користам графитни трски и моментално идам со обицна дам 4,70м и кога ќе се вратам од риболов раката не ја осеќам
LESNA MU ZEMJA NA MLADIOT KOLEGA SHTO ZAMINAL PRERANO ,OGROMNA SHTETA . :(
na drugar tatkomu vo grcija si shetal po rekata ne videl kabel i go doprel i nestvest.
po polovina chas slushajno go nashol nekoj ribari i odma go zakopale i veshtachko dishenje mu dale i go vratile.lezel vo kalta 40minuti ne go krevale. imashe na racete dupki i na stapalata i na ushite,nosot od strujata kako shto iskochila niz nervnite zavrshetoci od extremitetite i glavata.dupki golemi ,celo meso mu faleshe, mnogu losho... ama za sreka ogromna se spasi i seushte si ide po riba :D na koj kako mu e pishano.....

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 15, 2012 9:18 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Точно е дека има за жал многу пострадани колеги од удар на струја но во поголем случај главен и единствен фактор во вакви случаи е ЧОВЕКОТ.
Навика скоро на секој рибловец кога се преместува од едно место на друго е да ја носи трската во вертикална положба притоа не водејки на далеководи , ел. инсталации на железнички линии . И двата случаи се многу опасни , ако може да се направи некаква споредба лично мислам дека ел. инсталации на пругите се најопасни. Таму напонот е 20.000 Волти ЕДНОСМЕРЕН напон и токму тоа го прави многу опасен.
Не дека далекуводите се помалку опасни , напонот во една таква мрежа е минимално 10.000Волти наизменичен напон кој не е ни најмалку за потценување.
Предрасуда е дека настраданиот од струен удар треба да се закопа во земја, човечкото тело не е акумулатор па да во него останува напон кој по некаков начин треба да се "потроши".
Не би сакал сега тука да навлегувам во детални објаснувања околу тоа што се случува при евентуален струен удар но попаметно е да му пружите на постраданиот вештачко дишење и правилна масажа на срцето.
Надминете ги предрасудите и тоа што СИТЕ го правеле тоа незачи дека е најправилното.
За Мики: купи си Ти колега убава трска да не се мачиш толку , точно е дека графитот е проводник но треба да има услови за тоа.
А верувај ми ако се исполнети определени услови за просткување на струја низ определен предмет, Господ да ни е на помош.
Примерно општопознато е дека при електрични празнења(громови) обично настрадуваат повисоките точки кои се во местото на грмотевицата. Зато е непрепорачливо трските да се подигнати кога започнува невреме, дали се тоа графитни или други подобро е да се прекине со риболовот.
За крај бидете секогаш внимателни , гледајте малку и нагоре а не само пред Вас.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 15, 2012 11:36 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON 245
Фала на советите ќе ве послушам ќе си земам графитен


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 15, 2012 12:35 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 916
krste1978 НапишиCOLON
Nemojte za lekovi i sokovi ako pocnam da pisuvam nema kraj.
Nacinot na cuvanje i davanje e biten urbazonot ili lemod solu ide samo intra venski a sinopenot samo intra muskulno pisav i pogore samo ocet za insekt i pravac ambulanta za antisok.
Sekoj koj znae da rakuva so inekcii lesno ke se snajde ali tie sto ne rakuvale mozat samo vo muskul da apliciraat ali venski nikako.
Jas na kozjak na dve mesta imam antisok terapija i mi ja cuvaat kako sto treba ali i znam da rakuvam.
Ali podobro zemi merki pred da se desi toa a ako se desi ambulanta pravec.
Kaj alergiite nikogas ne se znae moze 100 pati da te kasnala pcela i nisto da ne ti se sluci ama moze 101 pat da dobies takva alergiska reakcija i ako nema nekoj da ti pomogne i da ti dade kako sto kaza krste urbazon ili lemod solu ili prednol ke bide zalim slucaj zs ne veruvam deka i ke uspees da stignes do ambulanta. tie sto imaat iskustvo neka go dadat toa venski a tie sto ne razbiraat se u spric i kaj ke mu dojde dali vo but dali u ramo kade ke mu dojde ,a za sterilnost voopsto neka ne se sekiraat . Jas sekogas so mene nosam nekolku urbazona i sinopen ne se znae koga ke ti zatreba . A toj sto ne videl kako izgleda alergiska reakcija i kako naglo pocnuva nemoze ni da si zamisli.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 15, 2012 12:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 916
site znaeme dojran kako moze da iznenadi so veter a ne sum videl nieden da nosi elek za spasuvanje nekogas zivotot moze da ne cini za samo 10 evra za eden elek. Jas bez penta ne vleguvam vo dojran zs mnogu pati sum go jadel kalapot . Ama i mene ne mi doaga pamet da si kupam eden elek. Oktomvri mesec vremeto extra toplo mirno za merak fakavme blizu burinjata vo trskata od nigde duvna veter i branovi so da vi kazam samo sto se odkotvivme ne nabuta u trska da nemozam da ja zapalam pentata se izvlekovme nekako sme izleguvale poveke od 30 minutu bevme so camecot na miso skaric izlegovme duri posle zoki taka ni odea branovi da malku da svrtev za nakaj obala branovite ni go polnea camecot.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 21, 2012 10:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Вто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON 1683
Eve dojde denot i jas da ja osetam bolkata od trokukata i panikata :D. Probuvajki si gi moite vobleri i steluvajki gi vo Kozjakot na Martin mu stana interesno i ja zema mojat trska i pocna da go frla voblerot sto mi go ofarba Vladomkd najgolemiot za pastrmka. Jas go gledam ednas svrka dva pati tri , i posle ne mu obvrnav vnimanie mnogu pocnav da se pakuvam za odenje nazad. Nemase edna minuta samo go vidov voblerot pred mene i idese straoten somski udar so trokuka 6 ka VMC hrom vanium. Jako svrkanje za mig bea 2 te trokuki vo meso. Jas vristenje od planinata kamen strkalav hahaha.
-Sve se sluci od nevnimanie , si svrkase deckoto vo kampot i Kirca na udica bese faten sah mat. Trokukite bea asalno navlezeni pod kozata so se kontra, se napipuvam so rakata toa e toa :D.
Ide operacija na lice mesto , no nemat alat :) e zatoa zlaten pribor mora da se nosi. Se najde edno klestice malo , i vujko mu na martin ja prevzema hirurgijata klestata vo race fakanje trokukata i mora da se trpi da iskoci vrvot od drugata strana za kontrata. No mojot prijatel od Kivevo Kiko pozdrav do nego bese asistent i gi secese trokukite, ednata fati niz meso toj seci Pero hahah. Jas so rakijata u race i stiskaj prsti. No belja rabota klestata za mig otupe na 2 ra trokuka nekvalitet ili kvalitetna trokuka :D. Ostana mojata sto steluvav vobleri za poslednata jadica, i bidna sve kako sto treba. Fala bogu sve zavrsi kako sto treba mnogu vnimavanje treba so vakvi raboti.

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 21, 2012 11:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
Kirca da si kupis klesti!! I bricen na riba,gledas mozebi ce treba i na doktor nekogas !!

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 21, 2012 11:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
A osven vrat,fativti nesto.. :volku_golema:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 22, 2012 12:22 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
ne e za smeenje ic,ama jas najveke se nerviram koga klenot ke go promasi mamecot so usta i ke se zakaci za vrat.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 22, 2012 1:01 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
Го јадеше значи мушки...... друг пат со шал :dragon: ке одиш... :dragon
Ја како одам на сом со шлем....

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 17 18 19 20 21 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum