www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 7:11 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 18, 2013 10:20 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Нешто најбитно е секогаш ножевите да ми се остри без разлика дали дома ми дремат и 1-2 пати со мене ги земам или е стално со мене кога одам по риба.Знам дека има неколку начини за острење со камен односно рачно да го стругаме и да го дотераме како на нас ни сака душа (јас така се научив и не мењавам) или со онаа острилото што се продава што знам 100-200 денари на пазар.Знам дека со каменот фино го истругувамо аголот на сечивото неговата дебелина одосно острина,а ова другото според мене само го отенчува железото без додатно оформување.Јас преферирам камен
[ img ]
Бидејќки не ми смета малце време да одвојам и мераклиски да средам ножевите,а има и побрз и полесен начин (без душа :D ) тап тап да го поминеш низ онаквото и да возиш
[ img ]
За секое сечиво добро да сече треба да се добро одреди аголот под кој ќе се отечнува на каменот можете со агломер или чисто онака од око.

И сега сите ќе запнете нова технологија 21 век има машини разни 300 чуда бла бла :D Тоа си е ваше кој како знае и сака нека си прави мене лично вака повеќе ми се допаѓа знам сам сум наострил ножот со мое знаење и вештина,а некоја пластика од пазар.Бујрум повелете споделете ваши мислења што е подобро што е полошо дали некаде со моите размислувања сум утнал. :think:
Најдобар тест е на нога или на рака да видите дали бричи ако бричи без да ве одере значи е 101% фантастичен но ако не не бричи но може влакната да ги сечи без напор исто така е добар :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 18, 2013 11:33 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
jas kupiv od bitpazar kamen za ostrenje kosa,od tie najsitnite i prezadovolen sum od nego kako gi ostri nozevite i kolku go drzat sekot,koga imam vreme go zemam kamceto koficka so voda,nozevite od kujna i ribarskite i si gi doteruvam merakliski,moe mislenje ako sakas extra sek mora racno so kamen,a ako sakas nabrzina da naostris i ne ti e vazno kolku trajno ke bide mozes i so alatkata za ostrenje.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 18, 2013 11:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
E ubavo sto ti tekna da napishes za toa vodata i kofata :D Deka obavezno treba kamenot da e mokar za dobro ostrenje.Jas imam 2 kamenja edniot e mnogu po grub i rapav za brzo da se odstruga i da se oformi dodeka drugiot e po fin i go koristam na krajot za ubavo da go doostram i doteram nozot.Isto taka treba da se zapamti pod koj agol go ostrime nozot i sledniot pat isto takada se pravi jas obicno pod agol od nz 5-10 stepeni sto znaci deka nozot mi e skoro zalepen na samiot kamen.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 19, 2013 1:11 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Uf
Agolot e mnogu vazna rabota.
Isto taka i oblikot na secivoto: konkavno ili konveksno.
Noz bez da go pominete na koza ne e dovolno ostar.Ne sakam mnogu da pisuvam posto ne se razbiram ama ne e vozmozno cela japonska tradicija da se svede na kamce od Bit pazar. :nono:
Za zal Setavv ne e mnogu raspolozen da pisuva a ima sto da kaze na ovaa tema

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 19, 2013 1:43 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
E toa za kozata interesno bi bilo nekoj da objasni jas nesto citav po internet ali ne mi e mnogu jasno inace bas bi sakal da isprobam i toa da vidam kakvi rezultati ke postignam.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 19, 2013 10:16 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Сеп 21, 2011 11:04 pm
МислењаCOLON17
Odlicna lekcija kako pravilno se ostri na kamen.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 20, 2013 1:01 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
За да се финишира острицата најдобро е да после груб камен -> ситен/фин да се пројде на порцелан.. со тоа се финишира сечивото и се кондиционира за да може да слајса.. односно да филетира.. доколку сакате по долготрајно да е.. тогаш доволно е само 5-10 пати само да се помине на порцеланот ако сакате да е ултра оштро.. тогаш малце повеќе треба да се обработи на порцелан..

Инаку имам камења за оштрење со градации од 250 - 2000.. камењата ги чувам во масло.. и многу малце вода се додава пред острењето..

Доколку немате камења за острење..

на веке рамен камен.. ке поставите и фиксирате водена шмиргла.. и ке одите нагоре кон градациите.. се додека не стигнете до 2000..

Нормално битно е да се одржава сечивото а тоа се прави со масат..

И тоа што е најбитно.. е да не стискате кога се остри..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Камен или острило
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 20, 2013 1:03 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
Uf
Agolot e mnogu vazna rabota.
Isto taka i oblikot na secivoto: konkavno ili konveksno.
Noz bez da go pominete na koza ne e dovolno ostar.Ne sakam mnogu da pisuvam posto ne se razbiram ama ne e vozmozno cela japonska tradicija da se svede na kamce od Bit pazar. :nono:
Za zal Setavv ne e mnogu raspolozen da pisuva a ima sto da kaze na ovaa tema
Јапонските ножеви се острат од камења кој се од 250-4000 градација.. целта на тоа е да се направи ножот жилет..

но првиот проблем е што сите тие ножеви се наменети за филетирање.. не трпат брутални удари во дрва гранки итн..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum