www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 15, 2020 8:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 2:09 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
не постои катастар за недвижности за имоти во странство, така да купување на имот во странство, неможеш да го евидентираш како своја своина (што понатака може да импицира се и сешто), освен ако не е дел од наследство

не пишувам на памет, туку од искуство

никој не ти забранува да поседуваш, неможеш у државата да го евидентираш како свое

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 9:45 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
vasil НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Ako ne imas pravo samo na 90 dena godisno vo EU.
Мала корекција, после 90 дена мораш да направиш пауза од еден месец без да влегуваш во било која земја членка на ЕУ !
Истиот закон е и во Мк кон странците !
Бидејќи имавме сличен проблем со странките со кои работиме, во период од 6 месеци, смеат да бидат најмногу 90 дена во Македонија. Ги вратија луѓето од аеродром со ова појаснување и со културно појаснување дека ако сакат да работат во Македонија, треба да извадат работна дозвола и им дадоа листа како и што треба да направат за да ја добијат и да можат без проблем да работат овде... Значи не е 90 дена, па месец пауза, па пак да можеш 90 дена... 90 дена во 6 месеци...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 11:10 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
BrankoS НапишиCOLON
не постои катастар за недвижности за имоти во странство, така да купување на имот во странство, неможеш да го евидентираш како своја своина (што понатака може да импицира се и сешто), освен ако не е дел од наследство

не пишувам на памет, туку од искуство

никој не ти забранува да поседуваш, неможеш у државата да го евидентираш како свое
Za koj kataster zborish? Makedonskiot ili stranskiot?
Vo makedonskiot sigurno nemaat evidencija za tvojte imoti nadvor od drzAvata. Ako e stranski kataster togash vo imotniot list za taa i taa parcela pisuva deka sopstvenik e Trajko Trajcevski od Skopje.
No ne mozam da tvrdam deka e taka posto ne e moj domen. Ako znae nekoj 100% neka pise.
Kako i da e ako nekoj e zainteresiran togAs samata agencija ke mu objasni kako ide toa. Kako sto rekov ludjeto se dojdeni da prodavaat hoteli i vili. Sigurno toa ne bi go pravele ako ne e zakonski vozmozno.
Vo sekoj slucaj ne mozam da garantiram. Koj saka ke mu dadam kontakt pa posle neka se rasprasuva. :papa:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 11:30 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
ilija НапишиCOLON
BrankoS НапишиCOLON
не постои катастар за недвижности за имоти во странство, така да купување на имот во странство, неможеш да го евидентираш како своја своина (што понатака може да импицира се и сешто), освен ако не е дел од наследство

не пишувам на памет, туку од искуство

никој не ти забранува да поседуваш, неможеш у државата да го евидентираш како свое
Za koj kataster zborish? Makedonskiot ili stranskiot?
Vo makedonskiot sigurno nemaat evidencija za tvojte imoti nadvor od drzAvata. Ako e stranski kataster togash vo imotniot list za taa i taa parcela pisuva deka sopstvenik e Trajko Trajcevski od Skopje.
No ne mozam da tvrdam deka e taka posto ne e moj domen. Ako znae nekoj 100% neka pise.
Kako i da e ako nekoj e zainteresiran togAs samata agencija ke mu objasni kako ide toa. Kako sto rekov ludjeto se dojdeni da prodavaat hoteli i vili. Sigurno toa ne bi go pravele ako ne e zakonski vozmozno.
Vo sekoj slucaj ne mozam da garantiram. Koj saka ke mu dadam kontakt pa posle neka se rasprasuva. :papa:
Еве колега, да не се расплинуваме понатаму во дискусијата...немав вчера време да побарам

(цитат)
4.2. Вложување во недвижности
Вложувања на резиденти во недвижности во странство
Член 11
Резидентите не можат да вложуваат во
недвижности во странство.
Исклучок на став 1 на овој член се дипломатските, конзуларните и
другите претставништва на Република Македонија во странство.

Резидентите, кои вложиле средства за стекнување сопственост на
недвижност во странство, се должни во рок од 60 дена од денот на
настанување на правната основа за стекнување на недвижноста да го пријават
вложувањето и сите натамошни измени на вложувањето во Централниот
регистар.
Централниот регистар врши упис на средствата вложени во
недвижности и на сите натамошни измени на вло
жувањето во регистарот на
вложувања во недвижности на резиденти во странство.
Централниот регистар води регистар на средствата вложени во
недвижности на резиденти во странство, за што издава потврда за извршениот
упис и за секоја натамошна измена. Податоци
те од регистарот се користат за
статистички цели.
Министерот за финансии го пропишува начинот на пријавувањето,
уписот, како и содржината, формата и начинот на водење на регистарот на
вложувања на недвижности на резиденти во странство.

ЗАКОН ЗА ДЕВИЗНО РАБОТЕЊЕ
http://nbrm.mk/WBStorage/Files/WebBuild ... 8_2013.pdf

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 11:32 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
..ти можеш да однесеш торба со пари, или поголем новчаник во странство, и со кешот да купиш недвижност било каде, проблемот е во тоа што тоа неможеш да го направиш законски

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 11:53 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Megutoa site znaeme deka ima eden kup luge koj imaat vili i apartmani vo Grcija.
Znaeme deka ima i eden kup nasi koj imaat svoj prikolki po kampovite.
Do pred izvesno vreme ne mozese nas covek so nas pasos da ima sopstvenost vo Grcija. Kolku sto znam sega i toa e vozmozno.

Jas sepak sum poveke za vakvo nesto.


[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 5:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
И јас сум председник за вакво нешто , само ми фалат 89.000 европски парички :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 6:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ne be Tafta.
Ima novi za 27-28 iljadi. Na staro dobra se naoga za 15.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 22, 2014 8:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Kamp prikolka ili treiler moze da se sredi i vaka

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum