www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 03, 2020 12:42 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 7 8 9 10 11 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 31, 2019 11:02 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Убави фотки и добри улови, добредојде на форумот


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 31, 2019 12:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Aвг 22, 2011 9:47 pm
МислењаCOLON 130
Ubavo prestavuvanje i osvezuvanje,
Dodro si mu vlegol na morevo :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 31, 2019 12:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
VCV, ovde imas edna grupa na ribari koj cesto odat na morski spin.
Najcesto na delot pod Olymp ( Methoni, Aliki, uliv na Pinios ... )
Na samiov forum ima dosta temi koj ja razrabotuvaat ovaa tehnika na lovenje, sepak e najdobro toa i da se vidi na teren.
Se nadevam deka ke imame i takva prilikia.

p.s. mnogu ubavi fotografii

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 31, 2019 2:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
I taa grupa na morski spin se sprema vo nekoe vreme i za jonsko more.
Sve ni se cini deka tamo ima poveke riba ;)

Da, toj e deckoto od koj gledame poveketo od klipcinjata na youtube, kostas. Imas bas dobra prilika sto so nego ribolovis.
Pa kako se upoznavte?

Znaeme deka ne e frli vadi, ama sepak so camec tamo izgledaat rabotite interesni ;)
Ubavo e sto teras i vikendi nataka.


p.s. ocigledno ne si tolku poslab ribar nego fotografiite ti se mnogu jaki :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 31, 2019 5:46 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Јан 28, 2019 10:27 pm
МислењаCOLON 12
Дечково тоа го работи професионално, му платиш и те носи на риболов. Ми го дадоа контактот во еден хотел на летово.
Инаку зависи од сезоната, еднаш бев во март - април, освен една паламида што се закачи во Платариа, за 4 дена цела Лефкада ја свртев но жива риба не фатив таму. Главна сезона е наесен.

Интересно место каде што сум бил и имало риби е Loutra Aedipsou на Евиа (сум бил во јуни и септември).
Таму имав интересно доживување, закачив шарун (сафриди) од 200 -300 гр.на мал волблер и видете што извадив.

[ img ]

На него се фрли гоф (мајатико/амберјацк) од 10 кг. и го прегриза на пола! Истотака закачив уште еден гоф, значително помал, но не успеав да го извадам со лесен прибор. Во јуни имаше баракуди, а во септември мали туни.

Ајде дајте некој предлог да ви се придружам кога ќе одите. Сега претпоставувам дека не е сезона за ниедна од рибиве? можеби некоја паламида? Главно лигњи.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 06, 2019 9:30 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
Mnogu jaki to see slikite, Dali koristis profesionalen dslr foto aparat so vodootporno kukiste oti mnogi cisti see slikite, ne kako na obicnite voodotporni aparati sto see

Inaku za brancin samo sabajle I prikvecer go lovat, Jas Pak vo temnica sum go lovel, nema pojako of morski spin


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Пет Maр 08, 2019 12:47 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Јан 28, 2019 10:27 pm
МислењаCOLON 12
Не користам DSLR, обичен компакт OLYMPUS TOUGH 3. Само треба да направиш 100 слики за да ти се погоди една :D .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 13, 2019 3:44 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
vcv НапишиCOLON *
Не користам DSLR, обичен компакт OLYMPUS TOUGH 3. Само треба да направиш 100 слики за да ти се погоди една :D .
jas nikon coolpix s33 koristam, da ne mi e zal ako se rasipi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 02, 2019 2:10 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Јан 28, 2019 10:27 pm
МислењаCOLON 12
Pred minatiot vikend na eden mol vo blizina na Solun 6 brancina vo period od 21 do 23h.
Probav na se i sesto, silikonci, vobleri, povrsinci - dlaboko bese 1m, udiraa samo na eden vobler i to vo edna boja, DUO Ryuki 80S.

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 08, 2019 1:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
top

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 7 8 9 10 11 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum