www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 01, 2020 11:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 14, 2017 11:24 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Кога веќе ја отворив темата за крабите, еве и за октопод, како што слушам ова време октоподот се приближува почесто кон обалата, има случаи рибари и на мрежите со риби да имаат “бонус“ залепени октоподи...па бидејќи мислам дека немаме тема може да се споделат искуства дали некој ловел и со која техника, чистење, спремање...

Еве нешто од мамците за октопод

[ img ]

[ img ]Е сега за да биде месото помеко требало вака да се мава од земја ....Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 14, 2017 12:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Не сум ловел, не сум спремал ама сум јадел. :D

Со гаранција најдобро спремен октопод е доколку истиот е сушен на сонце.
Ако видите ресторан каде висат пипците....јадете и не се мислете. ВРВ! :ok_ok:


[ img ]

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 15, 2017 2:46 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
samo ti treba maska i disalka, i odi na kamenito dno sigurno ke najdes
Jas grcija letoto gi skapav brkanje ama strav mi bese da gi fakjam so raka, onaka jezivo mi e, a da imav nekoe drvce so viljuska na vrvot lesno ke gi fakjav, imaat papagalska usta i kasaat, zamisli da ti se zalepi na raka ili da te kasni, da se poseris od strav
Inaku na vecer gi lovat so bateriska lamba po karpite kade zapliskuva moreto, ili se frla vrekja za kompiri polna so ribji ostatoci vo moreto i sabajle odis, gi sobiras od vrekjata

Toa so mamkata kraba e ako znaes kade ima oktopod, na srekja da cekas, pomali sansi od ribi da ulovis


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 05, 2017 10:58 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Јас првиот го бапнав ....ме зиркаше на докот под чуварката со риби, очигледно бил тргнат по рибите, беше одлично камуфлиран и незнам како успеав да го видам....му спуштив тонечки воблер пред него и одма му се пушти со пипците го закачив и извадив, следеше маање од цименто од страна на примариус доктор Кременадла кој веќе извел неколку вакви операции и чистење на лице место, јас како чирак учев, следен пат јас ќе го борам. За жал слики на лице место не направив , а во чинија вака изгледа...,ммм

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 05, 2017 11:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Ова сакаш да кажеш дека е мезе од свеж октопод ??? :~~ :~~ :~~ Браво :ok_ok:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 05, 2017 11:24 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
E така де :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 17, 2018 11:48 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Пред една недела го имав првиот октопод кој целно го ловев со вештачка краба...интересно
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 20, 2018 2:17 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 12, 2013 5:17 pm
МислењаCOLON 222
ЛокацијаCOLON Скопје
Да ти се множат Име,па стави некоја слика да исплакнеме очи :howitz: :crazy: :D :D :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 20, 2018 2:22 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
не го сликав а веќе е во замрзнивач :?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на октопод
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 29, 2019 7:14 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
Неколку фатив летово на крф и пефкохори, со гола рака


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum