www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Феб 28, 2020 12:47 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 23 24 25 26 27 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 6:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Ke ti zavrsi rabota i monofil, ne moras FC.
Ne e ednostavno da se prefrlis od slatkovoden na solenovoden ribolov.
Bara finansii i sekoj del od opremata e pokvaliteten i poskap bidejki samiot ribolov toa si go bara.
Na pocetok mozes da pravis improvizacii no kako ke navleguvas podlaboko vo morskiot ribolov i sam ke uvidis deka tuka ne smee da ima nitu eden del od opremata koj ne e kvaliteten.
Edno da bide jasno, ne znaes sto i koga moze da te iznenadi, a da izgubis ubava golema riba zaradi losa kopca ili nekvalitetna jadica e za nerviranje.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 7:14 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
јасно ми е али си гледам во рамки на буџет, вака со ефтина опрема во 3 години ми избегаја 2 илјади евра од потршна опрема, моментално немам сила за поскапа опрема, еден воблер по 1500 да го плаќам, претежно се стремам по поекономично, ама затоа па немам јаки резултати, во спининг се разбира.
95% посто од рибите ги имам уловено на макара со олово, мамец леб, прилепак, ракче во полжав.
Тука спаѓаат пирки, фратри, салпи, шпарови и папагалос.
Овие ги уловив во 4тиот ден на пристаниште со макара, првите 3 дена ништо не уловив, инаку претежно мавав спининг на воблери, пилкери и силиконци од беркли и раглоу, и дубинка за орада на краба и прилепак.
Место Пефкохори, предатори слабо, плитko
се изнамачив не можам слики да поставам


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 8:10 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
значи нема гајле дека е зелен конецот, што дебелина да користам да го користам 0.28, 0.31 или 0.35
0.28ката можам цел 300 метра да го намотам на машинката
а од другите-подебелите ке остани дел, не знам како да го врзам со клучка после ако го откинам дел од шпунглата за да се дополни


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 8:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Koristi go zeleniot konec kako osnoven no sepak stavi nekoe metro bezboen mono ili FC

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 8:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
A masinkata kolkava e koja velicina

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 8:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
FisherKing НапишиCOLON
A masinkata kolkava e koja velicina
spro red necton crx 250rd capacity 185/0.35 140/0.40 90/0.5
preracunav 0.28 mozi recisi cela od 300 metri da namotam


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 8:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1529
ЛокацијаCOLON Skopje
Другарче,нарачај бе еден котур плетеница од али експрес...300 метеи ти е 5-6 долари....Намотај на шпулна и за предвез стави 0,40 монофил и си завршил работа....Е сефа какп што то кажа Сашо,морскиот риболов е скапа работа,меѓутоа делимично ке можеш да риболовиш на море....Има и ецтини морско воблери на Али Експрес,копии на оригинали кои може да ти завршат работа за почеток...ако планираш спин...

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 8:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
limun75 НапишиCOLON
Другарче,нарачај бе еден котур плетеница од али експрес...300 метеи ти е 5-6 долари....Намотај на шпулна и за предвез стави 0,40 монофил и си завршил работа....Е сефа какп што то кажа Сашо,морскиот риболов е скапа работа,меѓутоа делимично ке можеш да риболовиш на море....Има и ецтини морско воблери на Али Експрес,копии на оригинали кои може да ти завршат работа за почеток...ако планираш спин...
ехе од али немам што немам нарачано цел арсенал, ама тоа плетеница не би нарачал оти знам со тој квалитет за 3 дена пајажина ке се напрај, а и за на море подобар е монофилот и поиздржлив, самон тоа не знам што дебелина ке заврши работа, поубаво е повеќе метража да имам ама ако фати паламида или зубатица дали ќе го скини конецот ако е послаб од 0.3


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 9:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
abe drugar nebiva poozbilen spining so monofil pa kamo li na more. ako ti e za proba zanimacija ednas godisno moze i mono.
inace nemozes da ja postignes taa jacina sto ti treba i istovremeno daleku da isfrlas nitu da gi vodis voblerite/silikonci kako treba.
ke si zemes edna solidna pletenica ne mnogu skapa so nosivost okolu 10tina kg i ke ti trae 2-3 godina ako vnimavas. podvez monofil ili fluorocarbon okolu 0.30-0.35-0.40. debelinata ne e samo radi izdrzlivost na tezina nego kinenje od zabi na morski predatori. a vo toj slucaj epten ako zalapa preku vobler ni 0.50 ne vrsi rabota, zatoa preporacanite debelini.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 9:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Ke go skine.
Zatoa koristis podolgi vobleri i se nadevas deka nema konecot da dojde do zabite.
Inaku kine i 0,50

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 23 24 25 26 27 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum