www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Феб 23, 2020 1:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iglici
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 25, 2017 10:58 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
:) Ти ова сериозно ...ваљда не мислеше плетеница до крај, плетеница му препорачав за да му берит повеќе конец ако веќе не ја менува машинката, а на крајот кај што е мамецот нормално дека би ставил флуорокарбон или нешто друго


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iglici
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 27, 2017 12:57 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
Boris НапишиCOLON
:) Ти ова сериозно ...ваљда не мислеше плетеница до крај, плетеница му препорачав за да му берит повеќе конец ако веќе не ја менува машинката, а на крајот кај што е мамецот нормално дека би ставил флуорокарбон или нешто друго
и јас сфатив дека е грешка со плетеницата, ама јас како поаматер не сакав да му речам и да се правам сезнајко, ама богами ни најголем аматер не би ставил плетеница без подвез, си порачав од али кинеска плетеница 30 либри - 0.2мм , се мислев меѓу марки Goal и Jof, на крајот се одлучив за Goal. Од тука купив owner монофил син за на море, 0.27мм


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iglici
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 14, 2017 4:58 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
2.0 pletenica namesto 0.2 mm da bidi kako sto ja gledam 2.5 najmalku deluva, nosivost pisi 30 libri, ama sigurno i tuka se greska, maximum 20 libri prevedeno, inaku od 300 metri samo 150 i kusur sobra, ja zgresiv, trebase 0.8 ili 0.6 da zemam toa e nekade 0.14mm, taa cela 300 metri ke ja soberese
Ne znam sega dali da poracam uste edna od 150 metri 0.6ka za da mozam podaleku da zafrluvam


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iglici
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 07, 2018 11:47 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
dali mozi da lovat iglici na 0.27 ili .030 osnoven konec monofilament a predvezot da ni e 0.20 ili 0.22 isto monofilament, nemam fluorokarbon ama imam krokodil monofilament 0.16 premackan so fluorokarbonska boja, rabotata e sto ne sakam da nosam 3 razlicni masinki i stapovi za razlicni vidovi spin, ne planiram da nosam lajt oprema, samo planiram so sredna i teska artilerija, iglicite mi trebaat kako mamec, ziva iglica za predatori, parcina iglica za dubinka

Znaci prasanjeto e dali koristenje podebel osnoven konec ima negativnost za ulovot, osven pomala sansa za dalecno zafrluvanje


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iglici
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 08, 2018 10:53 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Mislam deka nema da ima negativnosti za ulovot.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum