www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Феб 26, 2020 4:52 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 100% lovni mamci i taktiki
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 28, 2016 3:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1529
ЛокацијаCOLON Skopje
Уште црвот не ми влегол за морски спин,ама кој пробал се посветил максимално.Многу,многу не ги знам и разбирам мамциве за на море,меѓутоа ова е како стартер кит за почетници :D.Преубаво објаснето маестро :thumbs_up:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 100% lovni mamci i taktiki
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 28, 2016 8:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
bez iskustvo vo morskiot ribolov, mozam samo da go dodadam i pilkerot, kako vestacki mamec. Jas letovo imav za dve utra i eden veceren ribolov najmalku 12 udari. A ribite koi gi izvadiv bea site razlicni, a gi ima vo reportazata od mojot ribolov na more od odmorot. I dvata drugi vobleri DUO tide minnow i pugacev cobra

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 100% lovni mamci i taktiki
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 28, 2016 8:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
I ako moze nesto povekje za ovie Rapala Max rap 11 sm 13g

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 100% lovni mamci i taktiki
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 28, 2016 11:01 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Од површинците :lepi: за Savage Gear Panic Pray, земав неколку по сугестија на Сашо и за некоја случајност на риболовот пред некоја недела кога никој ништо не вадеше на овој површинец излезе првиот бранцин, сосема оправдано, воблерот лета одлично, супер работи, одлично отскокнува од водата, мислам дека одлично глуми рипче кое бега во паника


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 100% lovni mamci i taktiki
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 28, 2016 11:17 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON 684
Убава идеја на маестро saso за презентација на "добитни" и добитни мамци за морски спининг риболов. Намерно ги ставив наводниците, затоа што од моето скромно искуство, ако можам да речам за некој тип на риболов дека е непредвидлив, тоа е морскиот, поточно, морскиот спининг. Ако правилото гласи дека нема правила тогаш во морскиот спининг е речиси закон. Но...Но сепак, има некои работи кои не доближуваат до успешна риболовна авантура ( со улов ). Периодот од годината, менувањето на плимата и осеката, периодот од денот, ветер, одбирање локација (лично јас сакам непристапни терени, карпи што поизолирани од присуство на луѓе). Ова е за риболов од брег, секако.
Ова се неколку воблери на кои сум имал успех ( удари, реализирани и нереализирани) од јапонскиот производител Ima.

[ img ]

[ img ]

IMA PUGACHEV'S COBRA

Воблер наменет за "Walk the dog" техника. Релативно далеку се фрла, убаво лета за неговите димензии(90mm, 12g.), сум имал неколку нереализирани удари кои буквално ме измрдаа од место на него. Вистински спининг хедонизам и уживање е да имаш удар/реализација на ваков мамец. За континентален лаик, се уште учам да го водам, може странично/нормално за 90 степени да биде поставена трската, може врвот да се држи горе високо кренат, може да биде спуштен надоле и да се twich-а рамномерно со кратки паузи. Впрочем, на интернет има многу видеа од кои може да се видат техниките на водење на вакви мамци, битна е желбата и вољата. Задолжителен мамец во мојот арсенал.

[ img ]

IMA SASUKE 130

130mm верзија на моделот Sasuke е тешка 25g со специфичен дизајн кој овозможува лесно зафрлање дури и при силен ветар. . 130-ката е опремена со две трокраки јадици Owner 2 ST 46 #2 , а самиот воблер работи од 80-120cm длабочина. Одличен воблер.

[ img ]

IMA HOUND 125F GLIDE

На овој воблер го фатив мојот најголем бранцин (има и репортажа за тој излет). Одличен "летач", одлично се зафрла, а за водење работи и на брзо мотање комбинирано со twich техника, но и на поспоро мотање, барем јас експериментирам секогаш кога станува збор за техниката. Најчесто доста агресивно ги водам мамците ( што понекогаш можеби и не треба така) веројатно затоа што при такво водење сум имал резултат. Кога се води работи од површина се до 70-100cm, долг е 125mm, а тежок 20g.

[ img ]

IMA SASUKE 140

Се што важи за 130-ката од Sasuke серијата, важи и за овој модел со тоа што овој е опремен со три Owner ST-46 size 3 трокраки, долг е 140 мм, а тежи 20 г. Исто така одличен летач, на секакви временски услови се зафрла доста далеку, а се води од под сама површина (ако врвот на трската ни е кренат сосема горе и споро се мота) до распон на длабочина од 60-100 см , зависно од начинот и техниката на водење на истиот. Класичен "убиец" од воблер.

[ img ]

IMA SASUKE 105

Овој мамец за своите димензии (105mm, 13g ) може да се зафрла сериозно далеку дури и при силен ветар. Има систем за префрлање на тежината со топчиња од тунгстен кои придонесуваат да се постигнат големи далечини при зафрлањето. Најчесто се води во распон од 50 до 80 см иако може да оди и подлабоко, но и поплитко, речиси под површината, секако, зависно од техниката и условите во кои се користи.

На овие мамци горе имам и удари кои не биле реализирани и удари кои биле реализирани (најголемиот е 3+ kg бранцин). За моделите од DUO (страшно добри мамци), накнадно ќе прикачам слики со кратка ретроспектива.
За крај од ова кратко излагање, да напоменам дека морскиот спининг бара и голема упорност и воља. Сепак, ние сме "континенталци" и ги учиме работите на потешкиот начин. Првенствено, не сме на море. :) Бистро! ;)

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 100% lovni mamci i taktiki
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 28, 2016 11:46 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Maр 02, 2011 9:44 pm
МислењаCOLON 77
Bravo Saso odlicna prezentacija :~~ . Samo zaboravi da spomnes deka pokraj celovo ova znaenje treba i malku sreka da te posaka :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 100% lovni mamci i taktiki
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 29, 2016 8:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Mnogu sreka.
Ama srekata ne doaga sama po sebe.
Treba odenje ( 300 km vo eden pravec ) treba upornost ( frlanje i frlanje i menuvanje mamci ) i treba lokacija ( baranje na mesto koe drzi riba ) i treba vremenski priliki ( plima / oseka, matna /bistra voda, mesecina, bran, vozdusen pritisok ....
Seto toa nie go narekuvame sreka

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum