www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jул 12, 2020 9:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 29, 2017 12:08 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLON Вто Дек 13, 2016 6:23 pm
МислењаCOLON 4
Доба ден и од мене - Александар
AquaSport Gevgelija е името на нашето здружение. Како што е споменато погоре, да ние ќе учествуваме на овој турнир во Surcasting кој по трет пат ќе се одржи во Грција на споменатата локација, Скотина.

Инаку Surfcasting дисциплината е многу слична на крапската со неколку измени во должината на трскитеч најчесто користени се со должина од 4,2м и 4,5м со 150-300гр. акција, односно тежина за зафрлање. Што се однесува до машинките се барат машинки со поголем капацитет,како што се крапските. Ако треба да одбереме некоја средина тоа би било одприлика 0,35мм/300м.
Што се однесува на мамците секогаш најдобро е тоа што може да се најде во околината, околните продавници....цуцуни,американо, фарао,монодоли,школки што можат да се најдат и сл....има многу...

Па драги колеги ако некој го интересира нешто подетално околу овој вид на риболов слободно може да ме исконтактира на
071 318 144 Александар

БИСТРО


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 11:35 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLON Вто Дек 13, 2016 6:23 pm
МислењаCOLON 4
Почитувани колеги рибари!
Неодамна заврши третиот по ред интернационален турнир во Surfcasting во Грција, 3rd INTERNATIONAL TROPHY IN GREECE "RESPECT THE SEA" - на кој за првпат зема учество и еден риболовен клуб од Македонија, АКВАСПОРТ ГЕВГЕЛИЈА, претставен од Коле Петанчески, Илија Ангов и Александар Василев. На турнирот учествуваа 83 натпреварувачи од повеќе држави, Франција, Германија, Полска, Албанија, Турција, Тунис, Мароко и уште некоја не се сеќавам сега :D .
Овој вид на риболов е доста популарен,само во грција се одржуваат два до три пати годошно такви турнири од локален и интернационален карактер, чест ни беше што можевме да учествуваме и да споделиме искуство со останатите колеги од другите држави. Турнирот беше организиран на највисоко можно ниво, со еден збор професионално. Би сакал да споделам со Вас, преку фотографии, мал дел од тоа што се случуваше таму:
[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Ова е само мал дел од тоа што беше :)
БИСТРО


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 12:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Интересна дисциплина,многу малце луѓе за жал ја знаат кај нас...би било убаво да објасните нешто околу техничкиот дел,што трски,орши,конци се користат......
Едно големо БРАВО за вас дечки :lepi:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 2:13 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Лимун, читај :)
AquaSport Gevgelija НапишиCOLON
Инаку Surfcasting дисциплината е многу слична на крапската со неколку измени во должината на трскитеч најчесто користени се со должина од 4,2м и 4,5м со 150-300гр. акција, односно тежина за зафрлање. Што се однесува до машинките се барат машинки со поголем капацитет,како што се крапските. Ако треба да одбереме некоја средина тоа би било одприлика 0,35мм/300м.
Што се однесува на мамците секогаш најдобро е тоа што може да се најде во околината, околните продавници....цуцуни,американо, фарао,монодоли,школки што можат да се најдат и сл....има многу...
Александар, браво за учеството :lepi: Уловивте нешто, на кое место завршивте, на што ловевте, колку далеку?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 3:11 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Aвг 22, 2011 9:47 pm
МислењаCOLON 130
Bravo momci!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 7:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Me raduva sto poleka imame i luge koj se poveke se interesiraat za tehniki na ribolov koj retko se koristat on nasi luge.
Ne deka e ova nesto novo ili deka ne sme go koristele... no pretpostavuvam poveketo od nas onaka amaterski, koga si na odmor pa navecer ne znaes sto da pravs i odis da frlis nekoja dubinka.
Se razbira deka ovaa tehnika bara svoe znaenje i oprema.
Bravo za slikite i stvarno ubavo bi bilo malku poopsirno za opremata, mamcite, nacinot na lov ....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 25, 2017 7:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Филип НапишиCOLON
Лимун, читај :)
AquaSport Gevgelija НапишиCOLON
Инаку Surfcasting дисциплината е многу слична на крапската со неколку измени во должината на трскитеч најчесто користени се со должина од 4,2м и 4,5м со 150-300гр. акција, односно тежина за зафрлање. Што се однесува до машинките се барат машинки со поголем капацитет,како што се крапските. Ако треба да одбереме некоја средина тоа би било одприлика 0,35мм/300м.
Што се однесува на мамците секогаш најдобро е тоа што може да се најде во околината, околните продавници....цуцуни,американо, фарао,монодоли,школки што можат да се најдат и сл....има многу...
Александар, браво за учеството :lepi: Уловивте нешто, на кое место завршивте, на што ловевте, колку далеку?
Абе Филип јас читам,ама ти не разбораш изгледа....ме интересира кои модели на трски,машинки,кои брендови ги преферираат,подвези дало се кпристат,какви конци,дали има специјално конци за сурф техника или обочни монофил конци може,дало користат јадички назабени од позади за да не испаѓа школката,црвот.....фаштен?

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 26, 2017 11:37 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLON Вто Дек 13, 2016 6:23 pm
МислењаCOLON 4
Добар ден
За оваа дисциплина на риболов како што реков претходно е многу слична со крапската но еве една основна спецификација:
трска(риболовен стап)
-должина - од 3.9м до 4.5м (идеална 4.2м)
-акција - од 80г до 300г ( идеална за почеток е макс.180г)

машинка
-големина на машинката 40-50 или ако тоа некако го преведиме би било конец со дебелина од 0,35мм или 0,40мм да Ви собере 300м.
-карактеристично за оваа машинка е да има шпулна за лонгкаст иста како за крапски риболов.

Што се однесува до брендовите ги има многу, наш избор се VEGA и BANAX
Подвезите за овој вид на риболов зависат најмногу од временските услови и позицијата на која се лови.
Можам да кажам само дека најдобра варијанта е да се користи fluorocarbon за подвезите, дебелината на подвезот зависи од дебелината на основниот конец.

Конкретно за нашето последно излегување на море, користевме основен конец 0,35мм/ подвез F 0,40мм со 2 јадици големина 8 врзани со F 0,25мм. Должината на еден подвез ни беше 1,5м до 2м. За мамци користевме цуцуни(ΜΑΝΑ), акровати(ΑΚΡΟΒΑΤΗΣ), и биби (ΜΟΝΟΔΟΛΙ).
Улов имавме но недоволен за медал :roll:

Па ако ве интересира уште нешто што сум испуштил да кажам слободно контактирајте ме

БИСТРО


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 26, 2017 5:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Kolku daleku moze da se frli t.e. kolku daleku se isfrla sistemot na vakvi natprevari.
Pretpostavuvam deka i tuka e bitno da si ponapred od drugite

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Surf Fishing(Casting)
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 26, 2017 10:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Koi ribi najcesto se lovat na vakvi natprevari, I ako moze nesto povekje za sistemite za lov, nekoja slika dobro bi dosla.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum