www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Феб 26, 2020 5:23 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Лов на краби
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 14, 2017 11:10 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
На едно од промашените идења до Грчка на уливот на Струма забележав поприлично едноставен и прост начин за фаќање на ракови, ваљда краби не ги распознавам. Ќе ги искористам сликите на Тафта за темава.

[ img ]

[ img ]

Од она што го видов, двајца грци како од Мапетшоу извадени, доста стари, си ги таманеа раковиве како од шала. Системот беше прост, на јајчарски конец врзана мртва риба и ја фрла пред него на 15 метри, го држи конецот на рака и полека го влече накај себе, ракот се закачува на рибата, рибарот влече пополека се додека не го донесе пред себе каде веќе има железно просто кепче ставено на песокот со кој го црпнува ракот. Има мала заебанција да го истресеш после ракот во кофа затоа што се плетка со канџите во кепот ама и тоа се решава.

Сакав да прашам дали има некој искуство со ловење на овие ракови, како иде нивно чистење, дали се вкусни за јадење....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на краби
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 14, 2017 11:45 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Verojatno se jadat i se vkusni. Cesto gledam luge kako gi lovat.
Bas taka na jajcarska vrvca vrzuvaat sardina ili kopan/ krilce od kokoska i ja frlaat vo plitka voda.
Sigurno ima i posoftisticirani nacini na lovenje na krabi ama grcive se prilicno tradicionalni pa si lovat kako sto se lovelo odavna.
Mene na uliv na Struma mi se ima zakaceno za vobler.
I uste nesto, nemojte da ja potcenite i fakate so race. Klestata na krabata ima prilicno jak stisok.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на краби
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 14, 2017 12:07 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Се јадат и тоа е голем специјалитет.
Специјалитетот од краби најчесто се нарекува crab cakes и се служи во доста луксузни ресторани.
Имав прилика да пробам во еден ресторан на остров во Грција.Се јадат нозете и пипците, односно тоа што е во нив.
Има по интернет клипови како се спремаат.

Е сеа, има одредени видови кој ги спремаат и се на цена.
Конкретно овие по Струма што се сум ги фаќал на дубинка или сами се фаќале и закачувале на чуварките не сум сигурен како се за конзумација.

Овие плавиве што се на сликиве најверојатно се нешто поквалитетни за конзумирање, ама треба да се проба.Гордон Ремзи е врвот во кулинарството, но тој спрема сосема друг вид на краби - King Crab.


_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лов на краби
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 15, 2017 2:34 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
srbite gi vikaat rak kosmelj
jas vo grcija gi fakjam so goli race po kamenjata i karpite kade sto zapliskuva vodata
E sega ne znam kolku se jadat ama znam deka se na menito na oradata
Mnogu se brzi i teski za fakjanje, treba da imas brzi refleksi, za razlika od recniot rak koj se fakja za gorniot del od grbot so palecot i pokazalecot, kaj krabite toa se pravi taka sto se fakjaat so edna raka taka sto brzo ke gi poklopis i pokries so dlankata i poto gi capas za zadnikot so palecot od gore a pokazalecot i sredniot prst od dolu
Gi ima najmali od 1cm, tie se mnogu mali i ako gi bocnis na jadica se ke isteci od niv samo ljuspata od teloto ke im ostani, pa najdobri se tie od 3 do 8cm, samo sto treba malku pazenje oti znaat da stipat.
Teloto im e vo bledo sino-zelenikava boja.
Za montiranje na jadica se otsranuvaat zadnite noze i niz niv se vmetnuva jadicata, pa se frla na lesna dubinka. Malce treba ponezno da bidi zafrluvanjeto oti lesno otpagjaat od jadica.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum