www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Феб 26, 2020 5:53 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 08, 2018 9:58 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
Дали некој ловел риби во Калитеа и зошто не :yahoo:

Одамна пробана дестинација од мене, и многу слаба активност, плитко и монотоно
Лани кога ја посетив на неколку сати крај на септември нуркав и видов големи бранчини под сенка како одмораат накај 5 сатот попладне
Изнуркав до некои 150 метри далечина и видов само овчици и тоа во мал број

Планот за мај да одам Порто Куфо не ми излезе, па или калитеа ке одам или дома.
Се мислам да земам една спин трска 3м и една 2 метарска за тапа и блинкери, спро поголемка машинка и монофил 0.27 и да пробам на неа насабајле воблери и кашики а навечер лесна дубинка, една машинка со 0.20 можи да земам за стриктно да пробам блинкери од обала.
Знам дека не треба ништо носење за на вакво место ама ај, калитеа и така само некој пајак можи да удри па да сечам конац со се варалица што викаат србите


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 09, 2018 10:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Odi vo Kriopigi posle Kalitea ima kamenja i e pointeresno za ribolov.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 09, 2018 10:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
FisherKing НапишиCOLON
Odi vo Kriopigi posle Kalitea ima kamenja i e pointeresno za ribolov.
vikas nadezno e kriopigi, gledam kamenja ovde onde blizu do bregot na tamu e pak pesok, e sega na nekoi 100 metra se menuva bojata na vodata vo temno sina sto znaci nagla dlabina, znaci ke treba se zafrluva na dubinka 150 metri od obala


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 09, 2018 11:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Na semaforot vrtis levo i se spustas do moreto. Tuka se parkiras pod golemite drva. Desno ti e plazata mislam deka imase nekoj kamp i tuka ima golemi kamenja vo vodata i ne e dlaboko a i ne ti treba zosto ribata tuka se mota okolu kamenjata.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 11, 2018 3:59 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Јан 28, 2018 2:39 pm
МислењаCOLON 11
So tapa nisto ne prais...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 11, 2018 5:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
Ugrin НапишиCOLON
So tapa nisto ne prais...
naprotiv kalitea e samo za na tapa, ednistveno nekoj mali sparcinja i oradi od 50 grama mozat da se ulovat, spin e nevozmozen za kalitea sum bil sum probal, mozebi i dubinka navecer e poprofitabilno


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Саб Maј 12, 2018 10:26 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Zosto da e nevozmozen spin? Dubinka na 150 metra ti e po vozmozno.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Саб Maј 12, 2018 5:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Eve uste eden sovet naj prijatelski zosto i jas ne lovam na more osven na odmor koga odam. Zemi si nekolku vidovi jigovi so razlicni gramazi i frlaj. Na aliexpress imas mnogu izbor imas i tuka vo Ribocentar. Se frlaat mnogu daleku moze ne 150 metri ama 60-70letaat. Trska do 30-40 grama na frlanje masinka 3000 i uzivaj.

[ img ]
Savage gear, Balzer i cormoran

[ img ]
8 i 10 gr

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Саб Maј 12, 2018 5:33 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
[ img ]
14 gr

[ img ]
17 gr

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 13, 2018 4:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
FisherKing НапишиCOLON
[ img ]
14 gr

[ img ]
17 gr
кинески имам наземено различни грамажи пошто овде по продавници никаде не држат а барам едно 10 години, тие од savage gear колку пари се?

Пилкери т.е џигови имам фрлано на цел прв крак и досега ништо не ми удрило, можеби не сум бил доволно рано на терен ама мислам дека на плитко песочно дно е повеќе за силикон отколку за џиг. Предаторите се како да бараш игла во сено.

Калитеа е неатрактивна локација и на другите форуми на балканот, единствено едно чоече само што се има пофалено дека фатил риба пајак на спин и то е то.

За џигање од брег најатрактивно место во грција е торони, таму се се фаќа на џиг ама претежно помали парчиња.
Во порто куфо што е во близина е таму веќе се поголеми риби, лани кога бев на одмор во пефкохори(слабо риба и таму особено предатори) со брод крстаревме, во близина на пефкохори ни се придружија делфини да пливаат со бродот, е тоа беше сензација, па го посетивме втор крак и порто куфо, штета што не можев трската да си ја земам, имаше срби на дубинка ловеа, ама како што гледав предатори кружеа во близина, местото е изолиран залив со нагла длабина, таму му се токмев сега мајот на риболовен одмор ама не најдов друштво, и нишо следечи пут.
Прв крак воопшто не е за спин спрема мене, плиток и монотон


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum