www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Феб 23, 2020 1:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 13, 2018 6:45 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
E pa dobro ako e takva rabotata. Kazi nesto za tretiot krak ke odam tamu na odmor

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 13, 2018 10:16 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
не знам каде ке одиш точно, ама ако одиш торони обавезно земи си неколку џигови од 5 до 20 грама и насабајле фрлај преку цела плажа, левата страна е подобра, добро е да си земиш еден во сребрена боја, повеќе удираат на таков.
Ако одиш порто куфо од пристаниште сабајлечки фрлај на силикон со џиг глава од пристаниште, тоа е на десната страна, бранчини се собираат таму, од кило две кила, па потоа оди на средина од заливот и фрлај таму џигови, тука иглици и шаруни се фаќат, ќе си нафатиш иглици неколку живи неколку ќе ги исечиш на парчиња за на дубинка, дубинка од секаде можеш да фрлаш пошто не се знај каде е најдбора локација пошто е нагла дубина можи да има нешто можи и да нема, тие живите ќе ги чуваш кога ќе видиш предатори напаѓаат и брануват по ситнежот, најчесто лампуга на регионот кај пристаништето иди, а останатите предатори можи од секаде да ги бараш. Иглицата ја прободуваш со трокука и сајла на грбот и ја пушташ да бега, и си чекаш, ако имаш појака машинка со повеќе конец поубо, да можи да излези надвор од заливот кон отворено море. Ако немаш тука успех зами некои помали воблери и оди лево од заливот има езерце со поточе што се влива во морето, во потошето фрлај мали воблерчиња оти тука се собираат јата от мали бранчиња. А пак во делот на поточето што влева во морето тука пробувај на се, воблери, џигови, силикони, тука можи да има поголеми предатори кои чекаат во заседа. Околу порто куфо и останатио дел од ситонија има многу сртови каде можи да се ловат големи рибетини на потежок џиг 50 до 100 грама тежина. Ама да знајш дека е ептен непристапно и опасно по тие сртовите


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 13, 2018 10:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 159
ne sum bas siguren deka go opisuvas tretiot krak


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 14, 2018 1:05 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
Azder НапишиCOLON
ne sum bas siguren deka go opisuvas tretiot krak
аууу да, јас сватив за вториот, на трет не сум бил, ова лето прв пат гледам понуди и за трет крак, меѓутоа што имам слушано муабети дека имало доста риба на трет, особено на спин, нешто шњуреви, иглици и такве ми те работи
Трипити било добро место за спин, све и свашта имало, од докојте и пристаништата се ловело
Неа Рода и Јерисос нешто песочни плажи биле и се ловело на дубинка и слабо не било за спин исто како прв крак, единствено на есен имало лампуги и паламиди, најверојатно и сега јуни има дури да фатат жештините
Меѓутоа се бива и во секое време среќата да се погоди, како викаат србите ако видиш раубе у воду зимај трската и врлај


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 15, 2018 3:28 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Јан 28, 2018 2:39 pm
МислењаCOLON 11
Tripiti i na Nea Roda lovat grcite, zboram za casting, a za dr neznam. Inace grablivka ima na prviot kra, samo ja lovat na sardela so poliangistro...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 18, 2018 8:25 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Oкт 19, 2011 8:09 pm
МислењаCOLON 324
Освен иглици на парчиња, што друго може да се става на дубунка за морски риболов?

_________________
ТАПА СИ Е ТАПА!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Саб Maј 19, 2018 12:21 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
baze НапишиCOLON
Освен иглици на парчиња, што друго може да се става на дубунка за морски риболов?
се што смрди на рибојна и на умрено :fishing:
пробај на цела сардела или на парчиња сечена со фино еластико одоколу, пилешки стек, разни морски црви, школки итн.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 29, 2018 9:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Kole bratu bese li vo Kalitea ili vo Porto kufo. Kazi nesto kako pomina.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калитеа
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 30, 2018 6:58 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
FisherKing НапишиCOLON
Kole bratu bese li vo Kalitea ili vo Porto kufo. Kazi nesto kako pomina.

не појдов откажав, оти ме премислуваја дека ништо нема да направам таму во врска со риболов, а за порто куфо планирам летово, ќе пишам детали, со едни другари се договарав на викенд во полихроно сега за 24 мај, ама не можевме оти на работа беа до петокот, сега пак планиравме ама пак вонредно ги викнаја на работа, којзнај што ке биди до последен момент ништо не се знај, ако има нешто дешавка обавезно ќе пишам репортажа

сега ќе ги прашам на фејсбук овие друштвото како е дали има риби калиета, дали погрешив што не појдов

Инаку моментално си одам на пастрмски рекички колку да не сум аљас, море нема ама природа да


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum