www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Феб 23, 2020 11:37 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 9:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
sasoj НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
sasoj НапишиCOLON
nekoj ne gleda bas dobro...jas vidov...32 pa duri i ,8 m :lol: :lol: :lol:
Dobro gledam,ama gledam kako sto mi odgovara 8-)
Да де....рибарска работа ;)
штета што немам Go Pro HD камерче, али ќе биде наскоро па нема да е рибарската... знам дека вака на муабети личи на детски и рибарски лжги али тоа е тоа немам друг вид на докази освен на збор да кажам... како и да е јас сум тука, прва прилика дај боже со некој од вас да имам можност да се сретнам по морињава па ќе можам и да демонстрирам, како што и демонстрирав пред околу 200 сведоци ;) , 2 брода полни луѓе.

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
MaximJaki НапишиCOLON
брод полни луѓе.
Максимчо на Титаник да не беше :mrgreen:
ПС. Јас ти верувам , опремата ти е супер. На времето имав опрема на Марес Суб , ама се со свое време


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:11 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Лесно е да стигнеш и до 50 метри длабина со еден здив, проблем е враќањето. Јас би земал еден тег од 200 кг и ќе ме одвлече одма надолу, ама после за нагоре не знам шо ќе правам. Илија, идеа? :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:12 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Пред кој гњуреше.. бродовите у префкохори ли.. тој капидан шо ти вадеше боцките од ежот?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Не е баш така лесно Филипе, така како си напишал само ако сакаш да се удавиш. Иначе со постигање на длабочина треба да го регулираш притисокот кој се јавува на ушните тапанчиња , во спротивно настануваат големи проблеми !
Има една техника "голтање на воздух" со неа токму тоа се преовладува , притисокот над тапанцињата


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:22 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Се шалев, знам дека не е така како што напишав :) Малку се потсетив на мафијашки филмови :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:23 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Ааааа тогаш се користи кофа и малку бетон :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
Како што и кажав во погорните постови, еве ја опремата која ја поседувам јас и начинот на кој ја користам... Листата е голема но кога нешто во животот ти претставува опсесија, и кога знаеш дека опремата има голема улога во твојата безбедност пред се, средствава се најмалиот проблем... сум се откажувал од доста работи за да ја комплетирам опремава

Маска: Tusa Liberator Plus, маскава ја имам и ја користам веќе 7 години, и само можам да кажам дека е перфектна во секој смисол на зборот... никогаш ама никогаш не сум имал било какви проблеми со неа. Сум користел доста маски од реномирани фирми но како оваа маска не сум сретнал.

[ img ]

Црево: Mares Riviera, предпочитам да користам што по обични црева, без многу многу додатоци на нив како самоиспусни вентили и остали дрндупки, зашто со тек на време солената вода ја разјадува гумата/силиконот што се користи во самоиспусните вентили и почнуваат да се полнат со вода

[ img ]

Нож: Tramontina Ocean, многу важен дел од опремата во подводниот риболов. Ножот во подводниот риболов има 2 функции, едната е уловениот плен да го умртвиш брзо за да не се мачи ( едно од основните правила во подводниот риболов ), а втората е за лична заштита, како од животни така и од уплеткувања во јажиња, мрежи... ( доста често се дешава и ова )

[ img ]
Ракавици: Tusa, моделот не го знам точно, горна страна 4мм дебел неопрен долна страна 2,5 мм дебела превртена кожа. Ракавиците играат голема улога,прво поради термо заштита на рацете ( ако тие ладно на рацете т.е. воопшто екстремитетите ќе тие ладно на целото тело ) а второ поради заштита од гризнувања, боцкање на отровни створења :lol: , боцкање ежови и слично.

[ img ]

Чорапи: Mares - SporaSub 3mm, 3мм дебел неопрен камуфлажен од горната страна, одлична термо заштита, и одлична заштита од плускавци, жуљови кои ги предизвикуваат кондурите од пераите затоа што се од доста крута гума за да го издржат притисокот од листовите ( подоле објаснување за кондури и листови )

[ img ]

Одело: Mares Camo Instinct Brown 3mm, исто како чорапите и ракавиците, првата функција му е термо заштита, втората заштита на телото од гребење и исекотини, и третата камуфлажна... Иначе има повеке видови на одела, јас користам Open Cell вид на одело

[ img ]

[ img ]

Листови ( Пераи ): Mares Razor Pro Camo Brown, бидејќи овој риболов бара и нуркање во поголеми длабочини, пераите се малце по различни од обичните односно се состојат од 2 дела кои што се спојуваат со штрафови и мали пластични делови. Овој вид на пераи е првично измислен за Free Diving, а потоа наоѓа примена и во подводниот риболов затоа што основата на подводниот риболов е free diving.

[ img ]

Кондури ( Пераи ): Mares Razor Pro

[ img ]

споена пераја: [ img ]

Нишка за редење на уловот: Нишката за редење на уловот се состои од едно иноксно шипче и конец ( плетеница, монофил, дакрон... )

[ img ]

Маркер: X-Dive - Omer, маркерот е можда најбитната работа за лична безбедност во подводниот риболот, главна функција му е маркирање-обележување на местоположбата на самиот нуркач, сите бродови, чамци кои ќе го видат маркерот МОРААТ да поминат на минимум 50 метри близина од него... втората работа е кери ( носалка ) за додатна опрема, втора пушка, ластици, и слично..

[ img ]

Каиш за олова: SeacSub Quick Release, на каишот за олова освен оловата најчесто се закачуваат нишката за улов и канапот од маркерот. Има повеќе видови на каиши но најдобри и најбезбедни се оние со quick release систем. Во случај да се наида на некоја потешка ситуација и настане проблем со излегувањето на површина само се отвара токата од каишот и цел каиш испаѓа, со што овозможува нуркачот без проблеми и додатни тежини да исплува на површина.

[ img ]

Олова: Повеќе фирми произведуваат различни типови на олова, од најобични до некој нови ванземаљски, јас ги користам оние обичните... Оловата во подводниот риболов наоѓаат голема примена не само за побрзо постигнување на посакуваната длабочина, туку најбитната работа е за да нуркачот кога ќе нурне да биде во неутрална положба т.е. пример, нурнуваш на 4 метри длабочина и тука остануваш, ако не пливаш стоиш во место, нит тонеш надоле, нит се качуваш нагоре.

[ img ]

Пушка - Харпун: Mares Phantom FV 95, моја основна пушка без која ниедно нуркање неможе да ми се замисли. Пушката фабрички доаѓа со 1 циркуларен ластик 19мм S-Power, но добрата работа и огромната предност на ластикарите пушки во однос на пнеуматските е тоа што ластикарите можеш да ги надоградуваш и преправаш по твој мерак. Јас лично користам 2 циркуларни ластика 16мм Cressi-Sub X-Power со динема wishbone кој што ги кратам на 3.4 коефициент ( овој сетап ми е за deep dive наменет ), вториот сетап ми е со 2 паралелни 19мм Riffe Black Slings кратени на 3 коефициент ( овој сетап е послаб од првиот, поспоро излетува шипката и го користам за плитки води ). Инаку шипката на пушката е 6мм, 17-4PH stainless steel, хаваи модел ( во превод, нема менување на шилото - забците, едно шило е со 1 контра која што се отвара кога ќе го погодиш пленот )

[ img ]

Машинка за пушка: Mares Spiro 87, основната улога на машинката е ако погодиш
поголема риба да не ти ја однесе пушката :lol: , на неа имам намотано 1.2мм дебел дакрон

[ img ]

- Mares Cyrano 700, пнеуматска пушка која што ја користам како бек уп пушка, т.е. ми стои закачена на маркерот за секој случај, до душа ни 2 пати не сум ја пукнал зашто сум страшно против пнеуматски пушки... Доаѓа со 7мм шипка и тоа е тоа, неможеш ништо да и мењаш, неможеш да ја праиш по твој тертип

[ img ]

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
vasil НапишиCOLON
Не е баш така лесно Филипе, така како си напишал само ако сакаш да се удавиш. Иначе со постигање на длабочина треба да го регулираш притисокот кој се јавува на ушните тапанчиња , во спротивно настануваат големи проблеми !
Има една техника "голтање на воздух" со неа токму тоа се преовладува , притисокот над тапанцињата
има повеќе техники за декомпресирање, од основната, затварање на носот и нагло дување во него, голтање воздух, па се до голтање и вода :lol:

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со харпун
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 05, 2012 10:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
Филип НапишиCOLON
Лесно е да стигнеш и до 50 метри длабина со еден здив, проблем е враќањето. Јас би земал еден тег од 200 кг и ќе ме одвлече одма надолу, ама после за нагоре не знам шо ќе правам. Илија, идеа? :mrgreen:
најлесниот начин да скинеш конци по брза постапка :lol: ако ништо друго барем 2-3 саати ќе се врти риба на местото... :lol: :lol: :lol:

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum