www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 2:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 5:59 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Prvo kepot sekogash da ti e do trskite,najvazna rabota ;) ;) ;) .Koga ke pocne zamoruvanjeto na ribata ne brzaj zamorija podaleku.Od iskustvo ke osetish koga sve polesno ke ja podigash na povrshina.Nikogash nefaja so zategnata spulna zoshto vo sekoj moment moze da te iznenadi.KOga prviot pat ke ja podignesh so ustata nad voda i ke goltne vozduh veke 70% e zavrshena rabotata.nekolku pati sve pobrzo ke ja vadish togash go stavash kepot vo voda.najshirokiot del na kepot sekogash usmeren prema ribata i go drzish so edna raka vo mesto nego mrdash shto poveke go mrdash ribata oseka i bega od nego.so drugata raka imash dovolno konec namotano da mozesh pod agol visoko da bide ribata na povrshina i popoleka ja nosish prema kepot.ako osetish deka seushte ima sila nebrzaj podobro popoleka nego naednash.Ushte neshto jako svetlo navecer ke ti napravi samo problemi mnogu podobro i pobrzo ke izvadish golema riba bez svetlo ili so mnogu slabo svetlo.KOga ke ja vnesesh ribata so pomosh natrska na sredina na kepot samo malku podigni go i povleci prema tebe do obala.Ribata nema kade da bega.Normalno goleminata na kepot igra ogromna uloga vo seto ova.Perniceto za plutanje kako shto napishaa igra ogromna uloga.Nekoi ribari nemozat sami da crpat iako imaat ogromno iskustvo.Jas,Ico,I mnogu shto se takmicele kade za crpenje na riba se steknuva ogromno iskustvo poradi golemiot broj ribi.Poradi dezuranje vo smeni pa si primoran da crpis sam i dve tri ribi odednas ova ni igleda lesno.Ama se e iskustvo pokraj voda.

Pred nekoj den mi se javi eden ribar i mi vika da sum mugo kupel najskapiot krapski konec oti krap od 3 kg mu skinal 0,30mm.Koga prvo go prashav dali faka so zategnata kocnica mi kaza pa kako drugacije mu rekov i 0,50 da ti kupam ke go skinesh.Znaci osnovna rabota kocnicata za sekoe vadenje na riba e najbitna rabota.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 6:06 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
I taka . . .ce dojde nekoj amur od eden i pol metar .iskrsi i kep i se i ce ja razebe seta nasa teorija :lol:
Zaboravivme ova , Mlado ako e krapot onaj sto se ceka cel zivot . . .vleguvaj do pojas vo voda ,uste pobezbedno e taka crpenjeto,normalno ako dozvoluva obalata,ako e bezbedno i postepena dlabina i tvdo dno.Nemoj da ni se zakopas vo nekoja tinja pa onaj cickono taka mi rece da bide i ako znaes da plivas .... poarno voden g . . nego bez krap BISKA :D
E za toa so svetloto , bas ne se slozuvam...a nojcna ptica sum najcesto :D ne sum primetil da mi se uplasi ulov ,da zdivi koga dojde na svetlo bilo som bilo krap . . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 2 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 6:09 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Keltan normalno sekogash do polovina vo voda(odnosno do brada :lol: :lol: :lol: ) ama ako znaes mene ni amur od 1,5 m ne mi kine niti pa kepot mi go krshi.Inace amurot e polesen za vadenje ama e pet pati potezok za crpenje oti znae da ripa i 1,5 m vo vozduh. :lol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 6:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Samo eden i pol metar ripal... :shock: nisto ne e toa mene u krosnja mi zamina takov :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 6:12 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Keltan НапишиCOLON
Samo eden i pol metar ripal... :shock: nisto ne e toa mene u krosnja mi zamina takov :D
Abe ti si fatil kormoran nekoj ti zalicel na amur :lol: :lol: :lol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 6:15 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
amur, kormoran sto i da bese :D odleta kako strela uvis :D Ama eden den . .. . . ce go slikam ,tuka e se gledame cesto , samo ne saka povejce da me druzi ,uste mi e lut najverojatno .. . 8-)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 6:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Секогаш има непредвидливи ситуации

- во еден риболов амурите ни скинаа три мрежи и скршивме два кепа
- колегата кој ловеше со мене се изненади кога амурот кој го донесов до мрезата и веке беше внатре одеднаш се истрела високо и удри да бега
- при една фотосесија така силно ме удри еден аму по лице , имав впечаток дека ги видов сите звезди
- само амур ми има скршено јадица , шаран никогаш
- нема поголем симулант од амурот , мислис дека се превртел со стомакот нагоре се додека не осети вода - за сегунда дим


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 7:07 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
прво и основно правило
треба да имаш кепче :D или ако подобро сакаш соодветно кепче, тоа значи големо кепче, или такозвани КЕП, особено ако очекуваш удар на амур кој е во должина голем, голем број луѓе во тоа рибарското спремање, понекогаш набрзина, не ни размислуваат за ќепот, посебно оние понеискусни за овој риболов

слично нешто ми се деси и мене
http://www.ribar.com.mk/index.php?optio ... 2&Itemid=1
приказната кажува какви муки сум тргал/тргале, такви риби тешко се вадат со раце, така што гоооолем кеп е основна опрема, после све друго

другите совети ти ги кажаа

уште еден од мене, кога рибата наближува кон тебе не се надевај дека одма ќе ја фатиш, скоро секогаш, во тие моменти, кога ќе осети дно, или ќеп тргнува да бега лудо и најчесто тука е откачувањето или кинењето,.....биди спремен за тие првични бегства, не ни се обидувај да ја црпнеш додека не увидиш дека рибата е поприлично предадена.........да ја лизнеш по дно (што ти кажа некој погоре) тоа на крај памет да не ти е


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 8:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
vasil НапишиCOLON
Едно од основните правила НИКОГАШ не ја бркај рибата со кепот а ДОНЕСИ ја рибата на кепот.
Прва грешка
JaneMK НапишиCOLON
Ushte neshto jako svetlo navecer ke ti napravi samo problemi mnogu podobro i pobrzo ke izvadish golema riba bez svetlo ili so mnogu slabo svetlo.
Втора грешка


Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON



уште еден од мене, кога рибата наближува кон тебе не се надевај дека одма ќе ја фатиш, скоро секогаш, во тие моменти, кога ќе осети дно, или ќеп тргнува да бега лудо и најчесто тука е откачувањето или кинењето,
трета грешка


Благодарност до сите за советите,одма гледам дека ќе ми бидат од голема полза :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 8:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Prva greska . . .. . . mlado si :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum