www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 11:02 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1314151617»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:07 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
Keltan so prednite perki.. ne zadnjata.. prednite mali pozadi shkrga..

neznam koja e poentata.. sakash da kazes deka cel svet nema pojma za predvezi? ne mi e sfatlivo.. znaci objasni no bez retoricki prasanja i odgovori.. se trudam da ima diskusija no gledam deka diskusijata odi kon napinjanje.. spored tebe.. nisto od toa ne e kako shto pishav.. ne gleal ne osekal ne vaka ne taka..

OK. taka neka bide.. shto ponatamu..

probvaj si praj si rigovi i patentiraj gi.. :)

i ke te zamolam ironijata ostavija za drug forum.. pola ne pishuvaat tuka radi cinizam..
Kade jas sum go napisal ova ? Jas samo velam deka Ne pie voda tezata deka mamecot POPRIRODNO se ponasa dodeka lezi na dno i deka Плетеницата по природно го прикажува мамецот од гледна точка на крапот.. ..


PS . A koj pisuva i zosto nekoj ne pisuva apsolutno ne e moj problem . .. . :nono:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:08 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Keltan НапишиCOLON
Koja ironija ? Nema ironija nego ima zdrav razum ! Mrdal so prednite perki i mrdale neprirodno - prirodno boilite a krapot go gleda toa i pravi matematika ovaa mrda kako treba ovaa ne mrda kako treba i ne ja lapam ...a ironija pokraj taa sto ne mrda kako treba GLEDA jadicka ? Martin ? Go napravivte krapot demek razmisluva . . .. . .
Prednosta na mekiot podvez e pokraj se sto pogore nekade nabrojavme e i vo ova kolega ....Koga smukne mamecot pomalce osejca na ustata deka ima nesto na nego ......a toa e KONEC !! Prirodno mrdale dodeka PLIVA krapot nad niv . .. ti stvarno veruvas vo ova ?
Ti ne , ama zajakon veleski pokusava da go napravi ribolovot na krap mistika ...privilegija na odbrani . . . drugite pojma nemaat . .Toj znael sto treba ...znael kako treba ...drug nikoj pojma nema ..Jbg mora da e taka cim toj taka veli .. . .
ico baits НапишиCOLON
znam sto treba za krapot , znam kako treba, i se znae sto treba za da go nateras da zeme mamec................... za krap da fatis ne treba mnogu , no treba preciznost od sistemi konci jadici olova i da izbegnes se sto e neprotrebno pooosetlivo za da zeme mamec
koj ke go svati ova ke znae sto ponataka,,,
Да, дека Зајакот знае што треба и како треба и дека е општо познато што треба за да го натераш за земе мамец...и дека не треба многи за да фатиш крап, но дека треба прецизност од системи и конци и олова и се што е непотребно поосетливо за да земе мамец.

Ако го сфатиме ова ќе знаеме што понатака.... :lepi:


:lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: Зајакот е цар!! :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:17 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Car nad carevite :D

Ozbilno decki , ima milion varijanti na podvezi . Nema da gi nabrojuvam povtorno ama glavnata namena na site im e da sto pomalku se pletkaat pri zafrlanje i da kacat jadiceto vo sto pogolem procent ... Kraj ..END na prikaznata ...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 3:49 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Направи експеримент и ке се увериш.. може ке искочи дека јас и мојата теорија везе нема..
незнам..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 3:56 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Kade jas sum go napisal ova ? Jas samo velam deka Ne pie voda tezata deka mamecot POPRIRODNO se ponasa dodeka lezi na dno i deka Плетеницата по природно го прикажува мамецот од гледна точка на крапот.. ..


PS . A koj pisuva i zosto nekoj ne pisuva apsolutno ne e moj problem . .. . :nono:
а да те прашам.. го направи ли експериметот со 3те подвези? или..
или ке треба дугометражен филм за да се докажеме и измериме..

1. плетеницата е мека.. 0.30 0.50 која сакаш земи ја.. мека е.. од влакна е направена..

2. најлонот е полимер тврд камен.. ригиден.. цврст..

значи суштински двата материјали се по различни.. и ти сакаш да ми кажеш дека двете исто ке се котрљаат у вода и двете исто ке работат.. апсурд..


јас тоа зборам.. незнам дали се разбираме..

и тврдам дека на плетеница повеќе пати ке земе него на најлон.. и тоа за дива вода.. за комерцијала па да не почнам да дубам..

На секој му препорачувам да го изгледа филмот од кристон.. мнооогу работи појасни..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 11:12 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
martinMK НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Kade jas sum go napisal ova ? Jas samo velam deka Ne pie voda tezata deka mamecot POPRIRODNO se ponasa dodeka lezi na dno i deka Плетеницата по природно го прикажува мамецот од гледна точка на крапот.. ..


PS . A koj pisuva i zosto nekoj ne pisuva apsolutno ne e moj problem . .. . :nono:
а да те прашам.. го направи ли експериметот со 3те подвези? или..
или ке треба дугометражен филм за да се докажеме и измериме..

1. плетеницата е мека.. 0.30 0.50 која сакаш земи ја.. мека е.. од влакна е направена..

2. најлонот е полимер тврд камен.. ригиден.. цврст..

значи суштински двата материјали се по различни.. и ти сакаш да ми кажеш дека двете исто ке се котрљаат у вода и двете исто ке работат.. апсурд..


јас тоа зборам.. незнам дали се разбираме..

и тврдам дека на плетеница повеќе пати ке земе него на најлон.. и тоа за дива вода.. за комерцијала па да не почнам да дубам..

На секој му препорачувам да го изгледа филмот од кристон.. мнооогу работи појасни..

Мартин се слагам во главно со она што го пишуваш за предвезите.Нормално сите што с занимаваме со овој риболов ги користиме.
АМА како се ловел крапот пред англичаните да го измислат модерните начини на риболов?
Не така одамна (дури и ден денес некој стари волци на крап ) како се ловеше крапот?
Основен конец 0,40, и на него два кратки подвези со две јадички,пченка,црни црви или корка леб и вози Мишко.
[ img ]
Па се фаќал во огромно количини.Дали тогаш му сметаше што немаше плетеница.Мое мислење НЕ,само го имаше во огромни количини.
Англичаниве го тупат и клатат и шо нема да измислат за да го ловат во нивните бари по 100 пати.
А ние овде во недостиг на квалитетна риба,предатори и сл.му се клањаме на една обична водена свиња која е сештојад.
Било каде во светов(освен Англија, пошто цела индустрија развија околу него) не го есапат за риба туку за штеточина, како кај нас карашот.
Затоа секој нека си тера по свое видување,свои начини и тактики за риболов,кој сака нека сподели дел од искуството и до тука толку.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 11:36 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Na vakov nacin sigurno kine.a ovoj nacin e svojstven kaj nas.anglicanite 100 god.fakaat so jadica pod olovo

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 11:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
Na vakov nacin sigurno kine.a ovoj nacin e svojstven kaj nas.anglicanite 100 god.fakaat so jadica pod olovo
Ако е направен како што треба,биди сигурен дека не кине така лесно.Илјадници крапови се извадени на тој систем,зборам за времето кога се ловеше на него.Во ова сум сигурен бидејки сум гледал крапови од татко ми кој со години ловеше така..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 11:49 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Принципот е тој,а дали е јадицата пред или по оловото, тоа кој како сакал.Основниот конец 0.35-0.40 предвезот нешто по слаб,ама пак бил монофил.
Пред оловото му довагало како поп-ап. :D

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:03 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
fakano pred 25 godin na globocica i drim so dva predveza POD olovo.Toa me naucija starite struzani ribari.A golem krap sekogas kinel na takov predvez-sum fakal i jas.NA takov nacin najslab del e cvorot na osnovniot konec koj go zatega.Krapovi.Za nekogo krapovi se 1-5 kg ,za mene koga ke kazes krapovi se nad 10 kg

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1314151617»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum