www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 3:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS10»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 1:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Со самото пристигање на вода и завршените подготовки да ловиме најпрво го сондираме и маркираме местото каде што имаме намера да ловиме.
При оваа операција нема потреба да се брза, погрешно одбрано место многу често знае да донесе катастрофални резултати, загубено време, подготовки и така натаму.
Пристапуваме кон третиот дел од подготовките за ефикасен риболов , прихранувањето. Сега за тоа колку количински да се прихранува и со што мислам дека неможе да се каже точно затоа што тука влијаат многу фактори:

- време од годината кога сме по риба
- популација на крап во водата
- популација на друга риба која би можела да попречи за успешен риболов

Да кажеме дека успешно сме се пребориле и со оваа задача сега останува и последното , зафрлање на мамците колку е возможно по точно.
Кога се работи за точноста при зафрлање добро е за време на маркирање ако има можност да си набележиме некое примерно дрво или друг објект од другата страна на водата, нешто кое ќе го користиме како орјентир при зафрлање.
Ловиме примерно на 80м. оддалеченост и за да го запазиме тоа растојание при следното зафрлање може да користиме неколку начина (Јас ги користам и трите во зависност од ситуацијата)

- Првиот и најдостапен начин е откога ст зафрлиле , ста ја поставиле трската на место, линијата е затегната на најлонот пред машинката врзувате парче најобичен конец. Би нило добро да е со појарки бои . Овој едноставен маркер ке ни послужи и при следното префрлање, знаеме дека кога ќе се појави кончето дека сме на саканата оддалеченост.

- Вториот начин е да наместо со конец го обележите најлонот со водоотпорен маркер (ги има по книжарите, Јас користам бел

[ img ]
Ова е маркерот кој го користам

- Третиот начин го користам во крајна нужда а тоа е презафрлање со прикачен најлон на клипсот на шпулната. Секоја шпулна има клипс па пред вадење го закачувам најлонот на клипсот, мотам и при следното зафрлање најлонот се одмотува до клипсот.
Како што кажав ова го користам само во крајна нужда, едноставно несакам да го притискам многу најлонот .
Тоа би било од мене засега, ако некој користи уште некој друг метод нека го сподели тука со Нас.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 1:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Јас најчесто го заглавував конецот на клипсот на шпулната,ама ке го сменам тој начин прво го оштетува конецот,второ лани двата ми се случи ми се скина конецот при појако зафрлање.Сега планирам да бележам со маркер само се мислам после ако променам место или ако ловам на друго езеро да не ме буни белегот од предходниот пат,зборот ми е дека не знам дали се бриши тој маркер.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 1:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
najprecizno zafrlanje e so zakacuvanje konecot na klipceto na spulnata,,,obelezuvanje konec so vodeni markeri, jas licnone go praktikuvam poradi samo 1 pricina...

koga ke go prefrlis hranilisteto za da se vratiz na obelezanoto na konecot, treba da sobiras za da dojdes do mestoto kade sto treba..sekoe povlekuvanje na sistemot od mestoto od poveke od 20 sm na nazad e rizik...
so vlecenjeto na sistemot,do obelezanoto mesto so markkerot, sistemot vo voda e po ne siguren, od mrsenje i najbitno jadicata sobira se popat i moze da se zatvori so obicno grance,,

e sega na seto toa postojat ,,penja..pva..ili taka nareceni pafovi...so niv stavame na jadicata na samiot vrv 4-5 kom koj predhofno se dobro zgmeceni i go pokrivame vrvot..

drug problem i ispitan,,,,se topat prebrgu i se osloboduvaat od jadicata samo 3 sek otkoga sistemot ke padne na dno,,i pa imate gola jadica, so koja se sooocuvate so istite gore navedeni problemi....a vo celost otkoga pva ke padne vo voda se pretvora vo liga koja vrvot na jadicata pa e sloboden...
za cisti dnoa i tereni markerot e odlicna stvar ,ama seto toa da go znaete,terenot,

jas ne obelezuvam konec i ne go zatvoram na clipot, barem do 70m dalecina i stalno mislam deka pogotovo noke pogoduvam podobro,,,poveke iskustvio imam noke so krapski ribolov nego denski, i poveke go sakam nokniot,zaradi tisinata i odlicnata atmosvera....


inace vasile temava ti e odlicna,,ima mesto za diskusija

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 1:57 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Со тек на време се стекнува рутина за зафрлање, просторното орјентирање е големо кај поискусните па и обележувањето на најлонот не се користи во многу случаи. Треба време да се стекне малку рутина.
Убаво е што се прифати оваа дискусија , мислам дека ќе се помогне на помладите колеги и со овој начин правилен пристам во современиот крапски риболов.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 2:11 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ке ве прашував за ова првиот момент кога ке отидев на вода и ке немав контрола на растојанието.
Не дека не сум свесен, само сеуште новите параболици со машинките не сум ги пробал како треба.
Машинките не ми се стигнати уште, а богами и конец неам сеа за сеа така да првиот ден кога ке го пробам цел сет,
сигурен сум дека ке имам што да кажам. Инаку и со конче и со маркер треба да се заврши истата работа.

Минатава сезона 90% ловев на фидер и немав потреба од бележење поради фидерот.
Гого е мало езерце, у глобала знам каде се движи рибата и во растојание од 5 до 10-тина метри
немав проблем со реализација и прецизно фрлање од проста причина што целиот тој дел ми беше покриен со примама.

Ама за на поголеми води и те како е битно прецизност-растојание!!
Маркацијата не овие начини е неизбежна, одлична тема!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 2:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
tocno taka...ne sakav da pisuvam za iskustvo i rutina ,,malce e nevkusno ,ama go staviv moeto zafrlanje ,,sto se vika od dgeb zatoa sto se e navika,,,tesko na sloboden ribolov da mozes da steknes sigurnost vo frlanjeto,,ne deka nemoze,ama jas mislam deka se steknuva samo na natprevari,,togas si ogrnicen ,,levo desno...napred sajli itn,,i mnogu si po pretpazliv,a ne treba da ima otkazuvanje ...

tuka najgolem reper mi e olovoto...navikata na gramazata so odnos na trskata koja pecate,,,pr za mene 80 gr e najprecizno,i go znam teretot na olovoto so akcijata na trskata..

mi se ima sluceno,, na akvarium,, ortakov moj skinal 2 olova na zica ,jas spijam,,i montiral 90 gr,,,bez da mi kaze,,stanuvam nokta na zamena ,,prefrlam trska preku zica,itn,,osetot e biten so priborot sto lovite...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 2:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Па тоа сакав да кажам Ицка, мора да си ја знае човек опремата.
Либражата на трските, лонг каст-от на машинките, конецот, тежината на оловото...чиста физика.
Првиот момент кога ке го осетам тоа на вода сигурен сум дека ке можам да излезам со став и пренесам како се тоа
функционира кај мене.
Држи вода дека кога си маркиран од страни т.е ограничен повеќе си фокусиран и прецизоност е приоритет.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 2:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Spaiva НапишиCOLON
Па тоа сакав да кажам Ицка, мора да си ја знае човек опремата.
Либражата на трските, лонг каст-от на машинките, конецот, тежината на оловото...чиста физика.
Првиот момент кога ке го осетам тоа на вода сигурен сум дека ке можам да излезам со став и пренесам како се тоа
функционира кај мене.
Држи вода дека кога си маркиран од страни т.е ограничен повеќе си фокусиран и прецизоност е приоритет.

jas ovi 5-6 godini ne meram koga frlam,,znaat poveketo sto lovele so mene...mnogu se imam usovrseno,,,i slabo promasuvam..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 2:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
И јас на некои места каде што ловам често(скоро секој ден,цело лето)не ја бележам далечината,најчесто бележам на почеток додека навикнам или во случај ако пред мене има некоја препрека како трска,трева и гранки или кога ловам ноке за секој случај да не бидам краток или да не фрлам подалеку.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Точност при зафрлање
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 09, 2012 2:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 09, 2010 2:10 pm
МислењаCOLON441
Кога се бележи со конче не ли смета кончето во шпунглата кога зафрламе?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum