www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 1:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 02, 2011 12:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Според мене,мора константно да се прихранува,и покрај течението и струите,крапот доаѓа по патеката која му се прави од пченка.Во зависност од брзината на течението,треба да се одреди колку повисоко да се прихранува.
Тука зборувам за пченка.
За бојли, пелети илузорно ми било да се трошат на река,но ако некој има искуство,нека каже.
Не дека ке нема успех со бојлите,но сигурно ке треба време и средства многу повеќе одколку форсирање на пченка.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 02, 2011 8:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
filip030682 НапишиCOLON
poliz vo uslovi koga nemas camec na koj nacin ja plasiras pcenkata vo voda,jas sum vleguval so kesa vo raka plivajki edno 50m nad sistemite,so spod dali ima smisla da se frla,a na kanalite kaj dunav ja frlaat vo mesavina so zemja ili kacamak
Со чатал,каков чамец :roll: ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 1:18 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Poliz НапишиCOLON
Според мене,мора константно да се прихранува,и покрај течението и струите,крапот доаѓа по патеката која му се прави од пченка.Во зависност од брзината на течението,треба да се одреди колку повисоко да се прихранува.
Тука зборувам за пченка.
За бојли, пелети илузорно ми било да се трошат на река,но ако некој има искуство,нека каже.
Не дека ке нема успех со бојлите,но сигурно ке треба време и средства многу повеќе одколку форсирање на пченка.
Prednosta na boilata e sto e pred se selektiven mamec.vsusnost od taa maka i nekoj ja izmislil.Za na reka jas preporacuvam da ne gi pravite okrugli(moze samo onie koi ce sluzat za mamec,ako vi e bitno voopsto toa) Znaci napravete kolbasi :D i secete na parcina(golemina kako vi odgovara) i taka vo voda na vrienje,duri malku podspleskajte gi.Mnogu podologo ce se zadrzat na dnoto kade vi odgovara vas .Na reka jas praktikuvam boila so vkus na jagotka,borovinka,kapinka...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 1:48 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
во превод, бојлите да бидат во вид на пелета :), иначе можда незнаат некој... бојлите се измислени со топчеста форма само за да може да се исфрла со кобра 8-) а не дека ОКРУГЛИ форми го привлекуваат крапот... баш гледав едно видео не ми текнува во моментов кое беше, само знам дека беше од некој МАНГУП КРАПЏИЈА, дечкото баш препорачуваше да се фрлаат и бојли со различна форма, као демек во стил разбивало монотонија на прихраната и крапот полесно можел да ја воочи ( пример коцкастата бојла ) помеѓу куп топчести

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 10:18 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ico baits НапишиCOLON
Poliz НапишиCOLON
Според мене,мора константно да се прихранува,и покрај течението и струите,крапот доаѓа по патеката која му се прави од пченка.Во зависност од брзината на течението,треба да се одреди колку повисоко да се прихранува.
Тука зборувам за пченка.
За бојли, пелети илузорно ми било да се трошат на река,но ако некој има искуство,нека каже.
Не дека ке нема успех со бојлите,но сигурно ке треба време и средства многу повеќе одколку форсирање на пченка.

Poliz ne se zamaraj na reka so sitna hrana,,peleti praskasta itn.. nema efekt veruj.. boila da samo noke kako mamec ima pogolem efekt, a normalno prihrana pcenka so ista hemija i boilata..

najbitno..mala prihrana na startot zatoa sto ti im ja frlas hranata kaj sto se , a ne kako na ezero moze i po 2 dena da ja najdat..jas lovam na reka kratko 5 6 casa i nosama so mene 1 kg pcenka. ako e vodata vo red ne pamtam da ne mi udril bar 1 krap. ovaa godina mnogu promasuvanja i mnogu otkacuvanja a vo celost i vardar ne dupese so negoviot vodostoj ..poz..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 10:39 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Апосолутно,никогаш не користам прашкаста на река за крап.А со пченката Да-треба умно да се распореди.Ама да не заборавиме ,дека пченката на реката,најмногу ни ја собира кленот,затоа треба да сме сигурни дека во секој момент стои нешто доле што ке ни го привлече и крапот ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 11:18 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Poliz НапишиCOLON
Апосолутно,никогаш не користам прашкаста на река за крап.А со пченката Да-треба умно да се распореди.Ама да не заборавиме ,дека пченката на реката,најмногу ни ја собира кленот,затоа треба да сме сигурни дека во секој момент стои нешто доле што ке ни го привлече и крапот ;)
]
Vo red e se i tocno e deka klenot ja sobira pcenkata a i mrenata , a i ma i momenti koga sitna riba ne ja zadeva pa zatoa ne treba prehranuvanje na mestoto...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 12:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
ico baits НапишиCOLON
Poliz НапишиCOLON
Апосолутно,никогаш не користам прашкаста на река за крап.А со пченката Да-треба умно да се распореди.Ама да не заборавиме ,дека пченката на реката,најмногу ни ја собира кленот,затоа треба да сме сигурни дека во секој момент стои нешто доле што ке ни го привлече и крапот ;)
]
Vo red e se i tocno e deka klenot ja sobira pcenkata a i mrenata , a i ma i momenti koga sitna riba ne ja zadeva pa zatoa ne treba prehranuvanje na mestoto...
Се слагам потполно ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 17, 2011 12:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Zavisi koga e ribolovot,vo letniot period jas bi hranel poobilno.do prviot udar,Posle bi ja namalil kolicinata...A da receme ovie denovi,mamecot i nekolku boili do nego ili raka pcenka e dovolno.

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Prihranuvanje na reka za krap
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 1:39 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ајде едно прашање, значи на река (поради тоа што е река - знаеме) како е подобро да се прави хранилиште?
- Една конкретна ареа, или да се зафати поголема површина?
Мислам ме сфаќате, да не пишувам реферати...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum