www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 1:48 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Закачениот крап го растура јатото ???
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 11:58 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Пиииииипппппп удар,,тоа се очекува, крапот е закачен...почнува борба...пушти-повлечи, борбата трае, крапот е во плиткото и дига врева,....крапот е веќе во ќепот, или пак се откачил, не е важно.....местото кое сме го спремале, сме биле тивки, сме ги примамиле краповите, наеднаш после ударот и закачувањето на крапот постанало арена за борба, и најверојатно таа борба предизвикала одредена паника и вознемиреност и кај другите риби, јатото се растура и бега од местото, а можеби и не ???? Настанува затишје...нема удар.....или можеби не е така ???

Ова мислам дека е особено случај на диви води, каде рибата е научена на тишина и невознемирување
Какви се искуствата и како после борба со еден крап да се стекне довербата кај другите, да се вратат (ако се избегани), да се хранат, да удрат ?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 12:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Не верувам во ова,
сум бил сведок како се вадат три крапа еден после друг
во рок од 40 минути на дива вода т.е Паљурци


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 1:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Ми се има случувано 2-3 пати да имам серија од по 2-3 риби во рок од 5-10мин.,а последниот пат на Градче имам удар јас контриарам и после 20-30секунди ми удира и на друг стап,значи два удара во рок од пола минута.Инаку во принцип секогаш после секој удар фрлам по 10-15 боили на стапот каде што сум имал риба.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 1:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 1:56 pm
МислењаCOLON678
dobra tema vaka ne veruvam deka krapot od nemirnost od drugi krap zkacen deka begaa
naprotiv krapot je isto taka radoznal sto se desava taka sto se slucuva krap na jadica se vadi pokraj nego uste nekolku sopruznici(krapovi) go sledat toa je sluceno na glo.. ezero
kako drugo zdogleduvame krap kako ripa vo sala sega ce frlam tamu pravo u usta ce go pogodam se zavrluva so olovo 80/100gr plus eto po neceli dve tri minuti udar hehehehe i ova je slucuvano
kaj nas na glo.. ezero pokraj voda se simnuvaat so auta do samata obala istovremeno se lovi i krap ima uspex
lovam krap minuva penta (camec) vo istiot moment mi udira krap i to kapitalec iznad 9kg
pored svive slucuvanja jas mislam deka krapot ipak saka tisina kade nema udari na kamenja bucava duri i zboruvanjeto izmedzu nas ribari taa vibracija vodata je prenesuva moj zaklucok deka ipak ribata bara makdimalna tisina


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 1:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
sigurno e deka vo momentot na borbata kje se razbega jatoto!toa go ima i na podvodni videja se gleda deka e taka.
...no imalo dosta sluchaevi na diva voda po nekoe vreme pak da dade i da se povtoruva toa.
a sum imal i situacii da vadam eden krap na tapa uloven i za 5minuti odma da vadam drug ama tret odma nemalo,pa si vikam deka mozebi bile vo par i zatoa odma sum gi izlovil.sum imal puno sluchaevi koa kje ulovam edna riba odma i druga da fatam od istiot vid i posle shtama...
dokolku go ima vo golemi jata i dobro ni e spremeno hranilishteto ja mislam deka ako ednash doshle kje se vratat pak

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 5:10 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Prvo pravilo nema pravilo ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 27, 2012 5:08 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
Jas imam citano deka ribata pamti samo nekolku sekundi zavisi koja vrsta kako.Taka da koga krapot pravi vreva drugite se razbeguvaat i po brzo vreme pak se vrakjaat na hranetoto mesto.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 27, 2012 10:28 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
На аквариум сме имале серии по 10 крапови во рок од 20 мин.. да неможеш да постигнеш..
На диви води мало је теже ;) особено на води како Велес, Мантово, Мавровица каде популацијата на крап е мала..
На подлес иако е дива вода краповите беа гладни па не им беше мука да даваат серии.. имено за 24ч. извадивме 66 парчиња.

Сепак тој што го вадевме беше рибњачки крап и беше научен на гужва.. Вториот пат извадивме упола од тоа што значи дека рибите се водат инстинктивно.. немора да значи дека ако не памти и нема меморија дека не остава траги борбата во инстинктот..

Инстинктот кај животните е тој кој ги програмира да функционираат и да имаат одлики какви што имаат.. ние рибарите со тоа се натпреваруваме...

:)

Позз..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 12:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Vo reka kamenja da frlas nema da izbegaat :D a ne tek poradi toa sto nekoj kolega pocnal nekoj cuden ples da tancuva :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 01, 2012 10:09 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
tema odlicna,, samo ne e za ne ribari,, na ovaa tema pravi krapdgii sto go poznaavaat krapskiot ribolov ke se vklucat vo prava diskusija,, samo ovde gledam sdlucki od ribolov vasi pogresni stavovi, i narusuvanje na edna od najznacajni temi, do sega na ovoj forum koj moze da pomogne za stvarno nesto da se svati ,posle kacenjeto na ribata, i sto pravi ribata vo toj moment,,

ne se potrebni komentari koj za kolkiu min, kolku krapa fatil,, pa i na komercijala,, pa i na reka , nego sto pravi jatoto dodeka se kaci eden od niv, a i da ne se zaboravi, na hraniliste moze da imate vo ist moment edno jato vo hraniliste drugi 2 ostrana,, toa moze da go prepoznaete na eden i dinstven nacin, samo po goleminata na ribata koja ke ja fatite vo serija,, ne se dvizat krapovi od 10kg so 2kg zaedno, a popsle kacenjeto jatoto se rastura i fakaat magla, vo istiot moment moze da vleze drugo,ako ima pogolema populacija na riba,,,

temava e super koja treba da se nadgradi so komentari i mislenja, narocito prihrana posle vadenje na riba, citanje voda i kolku hrana treba i koga da se frli,,, tocno e deka nema pravila, no postoi nesto sto se nadovrzuvas na tie pravila za da imas rezultati,,,

najdobra tema za mene vo krapski odel,, steta sto vakvi temi ostanuvaat na posledna strana,,se e neiskustvo bez navredi,
treba site da svatat deka krapot i amurot se radari, ne ribi,, ako toa go svatat ke imaat uspeh,,, :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum