www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 3:47 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 1:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Што кога имаме голема риба?
Како правилно да ја внесеме во кеп?

Мајстори кажувајте како е тоа правилно......јас заради неискуство изгубив голема риба..која можеби веќе никогаш нема да ми удри.....ама ако удри :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 1:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
:D kako prvo treba da imas soodveten kep za ribite sto gi lovis.A kako vtoro i najvazno e da osetis koga ribata e spremna da vleze vo kepot.Koga imas golema riba , ne vjasaj da ja nosis pred se blisku do obala,osim ako taka mora ,ako znaes deka tamu kade e momentalno ima nekoi zakacki da receme... A obicno zakackite se do obala.vo poplitkiot del i ako pred vreme go doneses do obala..ete problem..edno tegnenje konec i CAP..ode u Pm .. Sto podaleku i vo sto podlaboko ribata se osejca posigurna....I koga ja vidis so oko prv pat ,znaci ja dignes na povrsina a taa pliva kako treba,ne vjasaj,pustija da izvozi uste eden krug,dva ako treba.Znaci vnimatelno olabavi pritisokot..da trgne dolu i zeme zamav,nebare misli deka se spasila od makata :D i povtorno ,polekaaaaa usporuvaj ja.Koga ja vides na povrsina i lezi na strana,mozes da reces deka e pri kraj.I pak vnimatelno so kepot.TOJ sto go drzi kepot treba isto da znae kako...potopen dovolno ,da ne MRDA so nego i go brka krapot da receme... :lol: Znaci stoi i ceka ...da TI mu go doneses vo kepot..on samo treba da digne kepot i malku go povlece prema sebe.... i ete BABUS vo kep :D

PS.Samo uste ova.ako imas namera ribata da ja pustis nazad...ne e ubavo ni da se pretera so vremeto na zamoruvanje...moze da se sluci nikogas da na zapliva povtorno....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 1:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Sekogas ispruzuvaj ja rakata pomalku od toa sto mozes celosno da se ispruzis koga ja crpes ribata , a vo tvojot slucaj so tolku golemo ,,PRASE,, treba da imas pomos od starna , ako si bil sam najdobro e da go liznes na breg na suvo , ili kepceto da go potones vo voda i da go potpres na noga i da go dovleckas krapot pred noze i op so dvete race crpi , frli trskata vo voda nisto nema da i bide :)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 1:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Kako e ribata pozamorena ,taka ja nosis poblisku prema teba.SAMO nemoj da zategas spulnata se povejce i povejce ,najdobro e so raka da prikocuvas...koga mislis deka e gotova znae da napravi najsilniot RAN .. .kako go vikaat zabeganine englezi :D a ako vece si zategnal spulnata.. . . .otide 8-)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 1:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Млад Риболовец НапишиCOLON
Што кога имаме голема риба?
Како правилно да ја внесеме во кеп?

Мајстори кажувајте како е тоа правилно......јас заради неискуство изгубив голема риба..која можеби веќе никогаш нема да ми удри.....ама ако удри :?:
Zaboraviv :D najvazno e da ne te fati Mile Panika :lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 1:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
g.cuculoski НапишиCOLON
go dovleckas krapot pred noze i op so dvete race crpi , frli trskata vo voda nisto nema da i bide :)
Ова сериозно ли ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 1:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
vasil НапишиCOLON
g.cuculoski НапишиCOLON
go dovleckas krapot pred noze i op so dvete race crpi , frli trskata vo voda nisto nema da i bide :)
Ова сериозно ли ?
pa da se snajde ako e sam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
kako da mu objasnam
neka otkaci 5-6 komada prvo , pa neka pogleda kako se vadi od drug i ke nauci , ne mozes da mu kazes kako da go stavi vo kepce za toa e potrebno iskustvo , a iskustvo samo sto poveke ribi da praktikuva da faka vo kepce , za pocetok dobro e sekoja riba pogolema od 500 gr, da ja crpi so kepce

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 2:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Може да му се објасни колега и тоа како може. Е сега за да се објасни како, треба да си фаќал и големи риби !
Живко ако си сам и имаш риба на јадица го зимаш кепот и го ставаш пред тебе во вода , крајот на рачката потпри го на стомах. Убаво е кепот да има и јастуче како би се намалило пропаѓањето на мрежата во вода.
Едно од основните правила НИКОГАШ не ја бркај рибата со кепот а ДОНЕСИ ја рибата на кепот.
Одкога тоа ќе го направиш подигни ја малку мрежата од вода , повлечи ја рачката назад и така си сигурен дека рибата навлегла во внатрешноста на мрежата.
Второ важно правило кога рибата ти е во ќешпт никогаш не ја дигај мрежата вертикално со рачката , 100% ке си го уништиш ќепот.
Веќе кога рибата е во мрежата може да ја оставиш рачката на земја за да ја тргнеш трската, отпушти ја кочницата да може да се одмотува најлонот, ја зимаш рачката со десната рака скроз напред до пред мрежата а со левата рака ја факаш мрежата и ја изнесуваш рибата на суво !

[ img ]

А еве како се кепчосува риба кога една дама лови :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 2:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
:D I obavezno na podmetac ce ja stavis... koga ja izvadis na suvo.Me cudi kako Vasil zaboravi na toa :D

PS . Vasil , koj bese ksmetlijata so damata :D levo na slikata nekako mi se poznati bermudite :shock:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Црпкање.......Фаќање на риба во кеп
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 2:33 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Не ги познаваш Келтан. Инаку тука само дечкото во средина нема риба во кепот и ска да и помогне на Ани , Јас и првиот колега на снимката веке имаме риби во кеповите.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum