www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 30, 2024 1:50 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:06 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
oh mori majko :D :D nema spas od tebe,, abe treba li da dremes do toj stap denje noke..tebe covek ne moze da ti objasni :D :D ebati krapskiot ribolov sto go praiktikuvas,,
edno ne mi e jasno,, sto se zamaras pravis boili sukas mesis ako lovis kaj krapot kaj sto se krie..
petel za tamu i na parce tikva ke go fakas bre :D :D
izvadi go nadvor da te vidam ,i lovi kako covek :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Taka e.
Na 50 metri na konec so 15 % rasteglivost se 7,5 m.
So nituedna trska ne mozes da mu dades kontra i da go zakovas vo mesto.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:11 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Да не е малку ммногу 15% растегливост?

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
petel edno e da vadis riba u krs ili pred krs, drugo e da imas udari, ako me razberes sto sakam da kazam ,se ke svatis..
sega ne mi obesuj mnogu deka treba vaka onaka, koga treba oprema zivci i maltretiranje ne videno.. sekoj ran e ribata u natre, treba da ja zapres, ako si supermen..

dobro e na kozjak sto im se naucija na tie krkuskite od 2kg pa lovat, ela na velesko zaprigo. prvot krap nekna pola simano mi go isprazni za 40 sek, edvaj go vrativ.. meco e ziv svedok..
Taka e zajko.vo krs samo ako si nad krsot ili odma do nego na blisku.Ovdeka pisuvam za kako do krs.....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:15 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
saso НапишиCOLON
Taka e.
Na 50 metri na konec so 15 % rasteglivost se 7,5 m.
So nituedna trska ne mozes da mu dades kontra i da go zakovas vo mesto.

ne si u pravo , aj ke tegneme simano tehninium na 50 metrapa da vidime kolku ke se rastegne..
a sto se odnesuva na keltan logikava nema vrska so realnosta,,sistemot e zategnat i krapot startuva so golema brzina, se e del od sekundite..zboruvam za krapovi ne za kako na kozjak :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
marks НапишиCOLON
Да не е малку ммногу 15% растегливост?
Pa 90 % se so 24 % edino znam deka Shimano technium e na 12% rasteglivost.INFO mi e postara ,nekoj ako ima posvezi informacii neka napise.jas od najlon osim ovaj apsolutno nisto drugo ne priznavam.ama ni pod razno .a sum probal Marks ne da ne sum probal i sufiksi i se sto e ime i ima na pazarot....EDEN e najlon za mene a toa e ovaj.
pak da pojasnam,so vitkanjeto na trskata pri kontrata gubite barem dva -tri metri + teglivosta i ode sarko u krs kako da ne otide? Sto mislite deka so 0.30mm najlon na 120 metri dalecina vo voda pri kontra go mrdate olovoto i sistemot ? JOK !! Se lazete ako taka mislite .. . . .. probajte ,jas sum probal .. . :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa normalno e da lezi konecot dole na taa dalecina, i treba da povleces 2-3 metra konec za da svirne signalizator bre zajko,, samo aj kazi mi kade ke lovis pred krs na 120 m..

pred takvi pozicii so granki se lovi na poblisku do obala..
zamisli na 120 m sto imas pred tebe,,
dodeka na vukoebinata tvoja najdaleku sto si lovel so stap tvrd :D :D ti bilo 10-15m taka sum lovel na vardar mnogu pati zajko, koj poslednit izleze 7:1 za nego i nikad vise :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
120 metri gi spomenav kako primer sto se slucuva,zajko.Krapot koga povlece e edna rabota,nema vrska toa.... a KOGA udiras kontra se slucuvaat sosema drugi raboti..ili ne si razmisluval za toa ? kako prvo najlonot od DNO so kontrata go digas iHA-HA gore a toa e OTPOR i toa OGROMEN... od vodata se razbira , kako vtoro seto se slucuva so golema brzina,kontra e ...zemi go vo obzir i pravoliniskot otpor na vodata koga udiras kontra ne samo onaj vertikalniot da recam....razmisli malku ,za sto pisuvam.....ne trcaj ..probaj vaka .dzitni kolku mozes daleku olovo od 100 grama.najdaleku sto mozes.ostavio da legne ubavo na dno kako treba konecot-najlonot ...potoa zemi go vo race krajot sto e na obala i probaj da trcas paralelno so obalata,mozebi ce ti stane togas jasno za sto pisuvam..koga osetis na sebe kolkav e toa otpor..Pa i samata riba najpovejce toa ja zamara koga trgne levo desno da seta,,ne samo trskata.....THNIK about IT zajko :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Spodelete iskustvo na vodi jas kozjak go sakam samo zaradi toj lrs sto krapot ima prirodna zastita drvata..E sega bidi zagar pa izvadigo ili cekaj red za pozicija..Sve zavisi kolku ke pustis konec kaj ke fati on na koja strana x faktori,,,

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 27, 2012 11:38 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
120 metri gi spomenav kako primer sto se slucuva,zajko.Krapot koga povlece e edna rabota,nema vrska toa.... a KOGA udiras kontra se slucuvaat sosema drugi raboti..ili ne si razmisluval za toa ? kako prvo najlonot od DNO so kontrata go digas iHA-HA gore a toa e OTPOR i toa OGOMEN... od vodata se razbira , kako vtoro seto se slucuva so golema brzina,kontra e ...zemi go vo obzir i pravoliniskot otpor na vodata koga udiras kontra ne samo onaj vertikalniot da recam....razmisli malku ,za sto pisuvam.....ne trcaj ..probaj vaka .dzitni kolku mozes daleku olovo od 100 grama.najdaleku sto mozes.ostavio da legne ubavo na dno kako treba konecot-najlonot ...potoa zemi go vo race krajot sto e na obala i probaj da trcas paralelno so obalata,mozebi ce ti stane togas jasno za sto pisuvam..koga osetis na sebe kolkav e toa otpor..Pa i samata riba najpovejce toa ja zamara koga trgne levo desno da seta,,ne samo trskata.....THNIK about IT zajko :D

sega so tekstov sam se si kaza.. znaci doeka si trepnal on e vnatre se toa da go ispravi i zategne, za na kraj da go vidis udarot na trskata,, znaci pa kasnime...

pred krs sme na 1 m ne zaboravaj,, a za pogore sto toa go znam.. :fishing:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum