www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maј 17, 2024 6:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 9:40 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Во врска со нашиот риболов на Козјак лов на крап во крш, саком да подискутираме малце на оваа тема со сите оние кој можат да направат споредба.
После сите удари и извадени риби јас не осетив лезет од крапски риболов (иако Јане ќе каже дека е дива вода)
Јас немав осет дека имам параболик од 3,25 либри или од 3,5 либри, дали е 3,6м или 3,9 метри, дали оршата е Даива Басија или Шимано, ако контрирав како што треба и почнам да вадам со осет тогаш дојде совет :howitz: од Јоце -друже само дигаш и влечеш назад како оние клипови од Мрчо на Козјак - дигај, влечи ако сакаш да го извадиш крапот.
По мене ова е :nono: тотално неспортски, нехумано, не не не...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 9:45 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Еве го видеото точно од моментот кога ја зема трската и почнува да бега нанзад.
Пумпа без престан, како да вади сабјарка од вода. :hit_head:
Баш пишав и во репортажата дека тој е начинот на козјак, и еве ја одма темата. :D
Се согласувам, овде нема никаков кеф. :nono:


_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 9:55 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Predrag kozjak e takov i nema tuka care pumpas i begas nagore....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 10:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Koga bev prosliot pat na edni ribari od sprotiva im udri kapitalec,odma koga vidov deka go setat levo desno znaev deka tuka nema nisto od vadenje na ribata.Posle nekolku minuti samo vidov kako ja tegnat trskata na nazad,im vlegol vo granki i na sila go skinaa konecot

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 10:34 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
И тука се докажува мојата теорија дека да извадиш крап на Козјак не е мајсторија на крапскиот риболов, туку мајсторија на оној кој ќе побегне побрзо со трската од обала и ќе ја силува рибата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 11:19 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
howitz НапишиCOLON
И тука се докажува мојата теорија дека да извадиш крап на Козјак не е мајсторија на крапскиот риболов, туку мајсторија на оној кој ќе побегне побрзо со трската од обала и ќе ја силува рибата.
За овој збор Ви зборувам (кејф направив го силував крапот, а може ќе го извадам или ќе ми скине) каде е лезетот, каде е убавината без разлика што станува збор за див убав агресивен крап! :crazy:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 11:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ne deka imam iskustvo po ovaa prasanje ali da gi povrzeme rabotite.Mislam deka toa beganje nazad nema veze so nasilno vadenje na krapot,nego se izdiganje na povisok teren so sto krapot na nekoj nacin go potisnuvam da se izdigne od samoto dno kon povrsinata so sto se namaluvaat sansite da vleze vo granki.Se secavate li na ovaa slika od ezeroto Korbu kade kaceni na masa ja vadea ribata od treva(krs) kade najverojatno go postigaat istiot efekt kako so kacuvanje na povisok teren na kozjak.

[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 1:31 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Што знам. Мислам дека има и некоја убавина и некоја мајсторија во вадење крап на ваков терен. Ако се три вида (да дозволиш да влече, да го држиш и трето да го влечеш) можеш да си направиш избор на вид на вадење па што даде господ. :D Трева,гранки се вообичаени за дива вода. Спротивно на тоа е терен писта,па можеш и кафе да се напиеш. Се е во рок на службата. Козјак е предизвикувачки терен. На крај самиот си избираш терен иако тешко да најдеш чисто место, ослободено од препреки. Клучно е познавањето на теренот. Но мислам дека далеку од најдобар терен е чистиот терен.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 1:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Се сложувам Дуки дека е мајсторија да извадиш карап онаму каде што се вели ( не е мајсторија да нахраниш и да ти удри туку да го извадиш од доле).
Во друго ми е поентата- ситуација имаме подвез, олово, лидкор па основен конец и кога ќе заглави се кине на спојот на лидкорот и основниот конец. Е сега ако е заплеткан во гранки колку долго му треба да се откачи од јадицата, нели е сега таа ситуација насилна без драж?
Искрено барам јас така го доживувам кога ќе го извадиш крапот на овој начин (насилен) го сликам и имам осет дека крапот е преплашен и изнемоштен, па кога го враќам назад како да е полу мртов (додека не се соземе ) :head_bang:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Насилно вадење на крап од крш
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 25, 2012 2:39 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Тоа се волци :) затоа што се бараат во Шума, или покрај Шума, има убавина да ги најдеш, а уште поголема убавина да го извадиш, а најголема убавина е да си направиш мерак при вадење,...ама како ?
Многу места таму треба да се подготвуваат кога водата ќе биде многу падната. Мене муда ми отпаднале од такво средување и корнење корења и шума и пак не е средено. Една од најбитните работи за на Козјак (за на такво место на Козјак со доста шума) е оној келтан-стилот, спиење (т.е неспиење) покрај трските и експресна реакција. Притоа, добра подготовка треба за тоа што ќе работиш од како ќе го имаш, да бидеш спремен пред да удри.....на каде ќе бегаш, на која страна, нагоре, лево, десно, ......дополнително треба да имаш и помош и тоа експресна помош.....без помош (тргање други параболици, завлегување со кепче и сл.) шансите се многу мали, јас сум изгубил повеќе крапови поради тоа што помошта спиела во шатор. Насилното вадење исто така е потребно за реализација, иако мислам дека помага за крапови такви до кај 4-5 кила, ако удри над и ако рече идам во грмушка, нема држење, ниту пумпање, 90% те победил

Е сега каде е тука убавината ??? Добро прашање, јас немам одговор


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum