www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
caparius НапишиCOLON
Jovica75 НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
Компромис: ке си купиш сподови и ке фрлаш исто толку далеку.. но ке мораш да научиш да ловиш со нив многу по внимателно одколку со далекобој трски.. сподот нема да прости некој дрил што не го очекуваш.. :)
Да за зафрлане, а што ке се случи кога ке треба да ja извадиш на суво. Ако ставиш и jak конец, што ке ги амортизира оние трзаи додека се замара рибата, можни се изгубени риби, а на натпреварот, особено како овоj во Португалиja, се неминовни.
Si pomislil kocnicata,baitrunner-ot,instant dragot (na primer) zasto sluzat i koja e nivnata namena?
Jovica75 НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
Компромис: ке си купиш сподови и ке фрлаш исто толку далеку.. но ке мораш да научиш да ловиш со нив многу по внимателно одколку со далекобој трски.. сподот нема да прости некој дрил што не го очекуваш.. :)
Да за зафрлане, а што ке се случи кога ке треба да ja извадиш на суво. Ако ставиш и jak конец, што ке ги амортизира оние трзаи додека се замара рибата, можни се изгубени риби, а на натпреварот, особено како овоj во Португалиja, се неминовни.

krste1978 НапишиCOLON
A zasto mislite deka spod 5 libri nema amortizacija。。。
JaneMK НапишиCOLON
Zatoa sto nema vo sporedba so trska za fakanje

Ajde kolegi , kako go zamarate uloveniot krap ? Jas licno rabotam vaka .Kocnicata podesena taka da pred da popusti konec ja svitka trskata odprilika dve tretini ..I AKO ima potreba od dodatna sila za zapiranje na ribata TOA go pravam taka sto so levata raka kontolirano dodatno ja kocam spulnata. Znaci pisuvam za normalni situacii kade nema vo blizina nekoi podvodni zakacki kade bi mi otisla ribata . . .I toa e se , regulatorot nikogas vo tekot na zamaranjeto ne go cepkam , niti olabavam niti zategam , edino kako napisav po potreba pojacuvam otporot so kocenje na spulnata so levata raka .Taka me naucile godinite . .. Zakoci so raka spulnata , digaj trskata , pusti spulnata i zbiraj konecot dodeka poleka spustam trskata nadolu ..i taka dodeka ne dojde na domet na crpalka . SPORED mene ne e preporaclivo priteganje na spulnata vo tekot na zamaranjeto , posebno kako ide poblisku ribata do obalata >Mislis gotovo e , izleze .. ama cesto znae da iznenadi ... i da napravi takov BEG-RUN kako ni vo pocetokot koga mislime deka e najslina , neumorena uste . I ako sme zategnale povejce nego treba , a relativno tesko e da tolku brzo popustime regulatorot . . ode u PM :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Eve kako toa izgleda vo praksa kaj mene , ne e krap ama istata procedura e . . . obratet vnimanie sto pravam so levata raka . . napomena mala , na site masinki koi gi poseduvam imam SOVRSENI karbonski lameli vo kocnicata , koi rabotat sekogas besprekorno i ladni i zagreani po dolg dril... Moe mislenje e deka na ovaj nacin sum 100 % spremen za sekoe iznenaduvanje od ulovot .Po potreba TOTALNA blokada na kocnicata za sekund koga e potrebno da ja zapram ribata da ne odi kade jas ne sakam ili da i smenam pravecot ..Seto toa e nemozno so regulatorot , ajde mozno e ama premnogu RIZCICNo spored mene i nekako ne mi se dopjga idejata celo vreme da si igram popusti-zategni so dugmeto , Imam i Quck drag i so nego ne si igram , znae da ja zaebi rabotata vo sekund a i lesno e da preteras ili pak skroz olabavis koga najmalku sakas , posebno koga se raboti so potanki najlonski konci . . .Kocenjeto so levata raka na spulna ima uste edna prednost , posebno izrazena kal Long Cast spulnite ..ja stitite osovinata od spulnata od pregolemo opteretuvanje . I da koga imam , stvarno golema riba na trska , vnimavam spulnata da mi bide vo najdolna polozba , znaci do teloto na masinkata koga pompam nagore so trskata , toa isto taka ja stiti osovinata od pregolemi napregnja .. :D pred desetina godini som od 24 kg mi ja napravi osovinata na edna mala Pfluger masinka kako bastun . .. .


Moderatori , zosto ne mi stava tube kako treba ? Ili gresam nesto ?

Видеото е за вадење сом ... темета е за крап !!!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:40 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
185 % e toa rab so kocnicata normalno i so parabolikot....Ima barem za ova dosta video zapisi od vratnica kade i tek kako ima begstvo na amur barem dodeka go crpnes edno 10 pati...E sega zasto go postaviv gorenavedenoto prasanje....Porano lovev so dubinki so teski akcii-golemi. imam i so spodod loveno i so parabolicite moj 2.5 lib i na mnogu drugi kolegi, razlikata e vo osetot na ribata barem spored mene so nekoj ja custvuvas poveke so nekoj ja custvuvas pomalku.
Eve edno video kade negde 2.50 pocinjata lovot so dubinska trska i amurot e tuka duri i na korzo se seta,,,,,Zatoa prasav sto ima razlika od spod i obicen parabolik...Fala dobiv odgovor od Jane....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 10:48 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Ај и јас да се умешам у манџава..

кочница сетирам така што кога ке го фатиш оловото и потегнеш.. да се наполни параболата 3/4 и да почне да пушта..
од кога ке почне да пушта го затегам уште малце амортизерот за да можеш да фрлиш.. да не ти ги изече рацете при зафрлување :)

За сподот сетирам на ист начин само што не чекам 3/4 да се наполни туку 1/4 и го затварам амортизерот уште 3-5 кликови..

Разликата за ловење е што сподот не простува и мораш да работиш со по отворена кочница.. и поголем дел од времето ке ја кочиш со прст..

различен сетап за различни моменти..

Со сподови кој имаат по меки врвови полесно се замара риба и многу побрзо се замара доколку е крупна..

За се постои компромис.. не постои да е мек ама многу мокен да простува на риба итн..

Сепак новиве технологии и трски што ги прават со дупла кичма се специфицирани за далеку исфрлање а да е мекана на риба..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 18, 2013 8:27 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Crven НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Abe da znaes kade treba da trcam petel , nema taka da si davas soveti >ne zezaj , neizvodlivo e ...MORAM da imam na dvete mesta po edna crpalka .Eve ja ednata .... :D

Gledaj sto e kep za krap bre petel . .. . . amur od 30 kila nisto ne mu moze :D

[ img ]
Во овој кеп ако ти влезе амур од 30 кила од тоа мрежичето има торба за на пазар да ти сплете и да ти ја плукне на обала :D
Najcesta greska koja ja gledam kaj kolegi e bas toa sto ti pisuvas. Ne e pametno ulovot , posebno ako e pokrupen PRED vreme da go doneses do obala. Kade vjasas ? Koga udre , trgni go prvo nastrana od ostanatite trski i OSTAVI go da si odigra svoeto, sto podaleku od obala polesno ce ti bide .Sto povejce najlon nadvor poubavo go amortizira i zamara. . .SAM ce ti kaze koga e spremen za KEP ! A toa e KOGA vidis deka legnal na strana ....Site trcaat sto pobrzo da go izvadat , nebare ce im izbega :D Ako se otkacuval , ce se otkacel i porano .Zosto brzanje ? Da vi krsi kepot pa da se falite posle :lollol: Plus , blisku do obala potesko se kontrolira ribata .. . . Nikogas sum nemal problem so ulovena riba ..da mi pravi kerifekii pred KEP! Na mnogu videa , cak i od kolegi ovde go gledam seto ova ...trpenie bre decki , tuka e . .. vasa e . . . . Posebno amurot , pa ostavi go bre brate neka ubavo se zamori , vo podlaboka voda . .. vo KEP treba samo da SLIZNE . .. . capito li ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 19, 2013 9:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
101% си во право со тоа да не се брза со вадењето.Прв и последен пат (изгледа од ракијата :mrgreen: )исфорсирав риба да ја донесам побрзо до обала и ми влезе во дрво и ако имав простор да ја изморам до 0,1% енергија.Над 3-4кг риба ја пуштам да се мори до последен момент па после ја спремам за црпење и скоро секогаш кога дозволуват условите работам со по опуштен аванс и ако треба да се пумпа ја кочам шпулната со прсти и работам со трската.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 11:27 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Замарењето зависи и од местото каде ловиш ... не сум баш сигурен дека можеш да си дозволиш да замараш риба на 70 м во крш :? :? :?
[ img ]

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 1:29 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sto ima toa vrska so toa kako treba da se zamara riba , tafta ? Ne mozes ni na 200 metri da zamaras riba vo krs , ni na 500 ni na 10 metri . Normalno deka prvo ce ja trgnes na pocist teren . . . . :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 1:32 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Keltan НапишиCOLON
Ne e pametno ulovot , posebno ako e pokrupen PRED vreme da go doneses do obala.
па ако не го донесеш до обала па тука да го замараш , не гледам како не 70 или 100 метри ке го замараш ако имаш гранки или корења или било што ... чист пример козјак ... не сум слушнал некој далеку да ја замара рибата . 99 % ја силуваат да ја измкнат од кршот па после замараат или не замаарат поблиску до обала .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako e najdobro da se zamara uloveniot krap
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 1:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Vidi , nemoj bukvalno da go svajcas sekoj zbor . . . nekade podaleku od obala moze da bide 5 metri nekade 30 . . . itn . . Poentata mi e . . . ne ja nosete do KEPOT pred vreme . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum