www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Дек 07, 2023 1:05 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 07, 2015 12:20 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Koj sto upotrebuva ,debelina i zosto?????

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pletenica ili konec za spod i marker
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 07, 2015 6:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Неколку години користам за спод Surf Line / Shock Leader – 220 m на Climax аеродинамичен конусен најлон 0,26/0,58 кое на 20 метра е офарбано во четири различни бои.
Одлично ми се има покажано а и во однос цена квалитет си е супер инвестиција и во догледно време немам намера да го менувам.
[ img ]

За маркер користам плетено влакно Super Braid Multicolor – 300 m исто на Climax на секои 10метра бојата се менува, со плетеното влакно имам подобар осет на конфигурацијата на дното , со монофилот поради неговата растегливост се прават грешки.
[ img ]
Еден совет, подобро е на маркер трската да се користи машинка со free spool , многу е полесно подавање на конец при мерење на длабочина!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pletenica ili konec za spod i marker
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 07, 2015 7:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
A sto da pravime nie sto i za SPOD i za marker koristime ista oprema.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pletenica ili konec za spod i marker
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 07, 2015 8:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Не е некој проблем ,
Примерно кога одам на позната вода и ме интересира само да го осетам дното дали има и колку тиња на сподот наместо ракетата ставам олово за маркирање и во вода!
Не е проблем и не е обавезно да имаш две трски
ПС. а и да не тргне темата во погрешен правец добро е да се пишува на основа на поставаеното прашање на Јане


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pletenica ili konec za spod i marker
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 07, 2015 11:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Bas i na temata pisuvam,vo faza sum na kompletiranje spod/marker trska pa mislev nekoj ke pise dali konec ili pletenice da kupuvam.Kako univerzalec sto bi bilo popametno,

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pletenica ili konec za spod i marker
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 08, 2015 3:18 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Во право си Филипе, мал превид од моја страна, се извинувам!
Е сеага што да се избере а да е универзално навистина си е за размислување малку!
Ако користиш плетено за маркер треба да е потенко, дали нема да пука со ракета ке зависи од квалитетот на конецот, ако користиш монфил исто треба да е тенок а за ракета или врзување шок лидер кое не е добро за маркер или да користиш аеродинамичен конусен најлон!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pletenica ili konec za spod i marker
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 08, 2015 9:59 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Jas koristam strogo pletenica.Prvo poradi tencinata dobivam vo dalecina a pred se poradi krutosta mnoogu podobro jas go osekam dnoto odkolku so konec,a pri frlanje raketa mnogu podobro se kontrolira otvaranje i zatvaranje.Akop koristis monofil i dosta hranis pogotovo so 0,25 moras od vreme na vreme da gi kines prvite 2-3 m zosto se istencuva i doaga do pukanje.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 05, 2017 2:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Плетеницата има некои предности но има и мани . Кога ке одстои се суши и прави многу проблеми за зафрлање

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 19, 2019 4:51 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON99
ЛокацијаCOLONСвети Николе
Некој совет за спод конец; кој е идеален конец, марка, дебелина


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 20, 2019 10:34 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Spod konecot treba da ti bide potenok i normalno sekogas na nego sok lider. Jas na primer koristam 0.23 i 0.25 na katran.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum