www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 6:59 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS456789»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 26, 2015 11:51 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Keltan НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
otidov po pukanki :D
zemi i za mene pogolema kesa :D :D :D
Da be :D me iznervira i sega pukanki :foottap: Ajde smirete ja topkata .Da ne baram nazad po temi kako kolegive od sosedna Bugarija so edno cudo razlicni setapi . tezini na kompleti / cepaat za nas nedostizni dalecini :D Ajde, zimava ce vi otkrijam uste nekoja tajna za desetina metri + :D

keltan ima kasting tema kako da frlat,ete pred moi oci frlaa 150m.jas sum svedok.problem e nikoj neraboti na 150 m i nikoj nefrla so mamec 150m a kamoli da raboti 72 saati i da izvadi 300 kg riba so prosek7 kg.znaci ne krapcinja 1-3 kg 30 kg. i ne frlanje samo olovo 10 pati na treska.
Pokusavam da napisam nesto na koe dobar takmicar na sve obrnuva vnimanie pogotovo na tezinata

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 26, 2015 11:55 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Еве ја тежината со 35-ка конец на 4500 шпилна. Точно Јане, 595гр.
Се помешав со ИСО-то. :D

[ img ]

Спортексите се некаде 370гр. така да 1кг сетап лично за мене е доста во ред.
Тоа е некоја оптимална тежина за константа работа.

А трски не сум купил досега зошто неможам да најдам идеални за да ја постигнам оваа тежина која лично мене ми е идеална.

Единствени параболици кој можам да ги напунам и да фрлам над 130+ се футроните.
Футроните тежат 367гр.

Не ме интересира дали се ѓубре Ентохот или Футроните...мене ме интересира оптималната тежина на која јас можам да одговорам.

И не фаќам со ова погоре, фаќам со главата!! :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 26, 2015 11:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
ne da frlis da rabotis.frlanje ne me interesira.

znaci podlaktica ke ti padne,e sega od druga strana probaj nekojpat so basii i akn ili mgs i spirit i probaj so ultegra 700 gr plus sredna klasa trski i ke vidis razlika posle 72 saati tezok natprevar.

Sto mislite ludi li se srbite i hrvatite sto namesto emblem koristat na spod mgs ili drug aerotechnium koga min.20 sm pomalku sobira konec
PET GRAMA extra tezina NA VRV trska STAVI na prethodno sovrseno balansirana trska/masinka .... i za da pak dobies nazad balansot ti trebaat 100 GRAMA na drugiot kraj na trskata ...Uste ako e 3.9 metri ....kofa polna voda ne ti pomaga :lol: Sakas li i tocna matematika za ovaa problematika , Jane ? pred nekoja godina ja tupevme so amerite za ova ...Ima i formula za smetanje ........ :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 26, 2015 11:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
JaneMK НапишиCOLON
Pokusavam da napisam nesto na koe dobar takmicar na sve obrnuva vnimanie pogotovo na tezinata
Овде морам да се согласам со Јане, овој детаљ е клучен за да си комплетен.
Ако не можеш да одговориш на истото, мора да си свесен за истото!!

Се друго е шаблон пристап!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 27, 2015 12:04 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
otidov po pukanki :D
zemi i za mene pogolema kesa :D :D :D
Da be :D me iznervira i sega pukanki :foottap: Ajde smirete ja topkata .Da ne baram nazad po temi kako kolegive od sosedna Bugarija so edno cudo razlicni setapi . tezini na kompleti / cepaat za nas nedostizni dalecini :D Ajde, zimava ce vi otkrijam uste nekoja tajna za desetina metri + :D

keltan ima kasting tema kako da frlat,ete pred moi oci frlaa 150m.jas sum svedok.problem e nikoj neraboti na 150 m i nikoj nefrla so mamec 150m a kamoli da raboti 72 saati i da izvadi 300 kg riba so prosek7 kg.znaci ne krapcinja 1-3 kg 30 kg. i ne frlanje samo olovo 10 pati na treska.
Pokusavam da napisam nesto na koe dobar takmicar na sve obrnuva vnimanie pogotovo na tezinata
Dobro e , ako resam da prodavam MGS-ite ce dobijam EXTRA cena :D jbg jaki a laki :lol: begam jas poleka kaj spinot ..Vie zabegavte . Vikaat rdjavom i dlake smetaju :thumbs_up: Krevajte po 10000 evra kredit site i kupuvajte lako i jako :head_bang: I koga te ispegla nekoj so motki od kilo i cekrci od dve kila ......... cacko ce bide kriv :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 27, 2015 12:07 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Pokusavam da napisam nesto na koe dobar takmicar na sve obrnuva vnimanie pogotovo na tezinata
Овде морам да се согласам со Јане, овој детаљ е клучен за да си комплетен.
Ако не можеш да одговориш на истото, мора да си свесен за истото!!

Се друго е шаблон пристап!
I sto sega , svesen sum za istoto ama nema pari :D Sablon pristap ? Odete trenirajte ne tuku mlatete ovdeka prazna slama , teski trski imale ....koncite ce gi tancime :head_bang:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 27, 2015 12:09 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
:lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 27, 2015 12:12 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
За обрнувањето на внимание на сите работи морам да се сложам со Јане..
За тежините со Келтан се сложувам потполно..
Конецот кој е исфрлен е оној кој кочи и оној кој се исфрла кој тропа на карики..

Ако ми прават разлика 15 грама ондак ке треба да им извадам од сите машинки маста што е за подмачкување, анти реверс копчето, и бојата за да добијам 25гр полесна машинка :)

Фабриките булк конците (над 300м) ги мерат на грамажа, тоа што купуваме е однос грамажа на конец со должина..

Крапските се или 125гр или 250гр..

Што значи дека ако на една шпулна напукам 1/3 од 250гр односно 83 грама.. машинката е реално потешка за 83 грама но е потешка во центарот на тежиштето кое само малку се придвижува односно малку ротира.. проста е физиката..

Раката која е на машинка треба минимално да мрда но максимално да ротира зглобот кој фрла.. за разлика од push and pull техника која со горната буткаш а долната ти влече..

За пуш пул можеби би имало некоја си минимална разлика за дрвосеча техника нема никаква..

Тоа што е по битно е да навремено и со сила ја застанеш трската а не да ти се ландрма ко шпагета..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 27, 2015 12:21 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Keltan НапишиCOLON
I sto sega , svesen sum za istoto ama nema pari :D Sablon pristap ? Odete trenirajte ne tuku mlatete ovdeka prazna slama , teski trski imale ....koncite ce gi tancime :head_bang:
Види, целава приказна во темава се сведува на едно!

Некој има сетап не избалансиран, некој има избалансиран.

Јас имам сетап со кој на 90-100м можам да работам 72 часа и за парите (некаде 600евра) тоа е оптимално!

Некој има сетап од 1500 евра и работи на 100-110м, а истот тој сетап во прави раце ќе работи 72 часа на 140м.

Е сеа, мислам дека Јане ова сакаше да го докаже...навлегувате во детаљи кој се 0.1 % битни.

За кастинзи од типон на хрватите со должини 180+...пред сме сиромашни, па после другото!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тежина на трски и машинки
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 27, 2015 12:25 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
I sto sega , svesen sum za istoto ama nema pari :D Sablon pristap ? Odete trenirajte ne tuku mlatete ovdeka prazna slama , teski trski imale ....koncite ce gi tancime :head_bang:
Види, целава приказна во темава се сведува на едно!

Некој има сетап не избалансиран, некој има избалансиран.

Јас имам сетап со кој на 90-100м можам да работам 72 часа и за парите (некаде 600евра) тоа е оптимално!

Некој има сетап од 1500 евра и работи на 100-110м, а истот тој сетап во прави раце ќе работи 72 часа на 140м.

Е сеа, мислам дека Јане ова сакаше да го докаже...навлегувате во детаљи кој се 0.1 % битни.

За кастинзи од типон на хрватите со должини 180+...пред сме сиромашни, па после другото!
Сите сме сиромашни со искуство и тренинг.. како е возможно да некој со аливио (турците или бугарите) фрлаа 150м 160м.. така и ние можеме... немаат они 3 срца немаат они 6 бубрези.. имаат води кој се захтевни за ловење на дистанца.. кај нас сите грото си ловиме до 110м.. и тоа е тоа.. нема што да те тера за подалеку и си тупкаме..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS456789»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum