www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 7:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Pepi i Martin ti kazaa kade gresis i kako da se koregiras.
Jas bi dodal i za goleminata na jadicata probaj so 4 i so ovaa montaza (blowback rig) vo 99% ko kaci krapot na dolna usta.

[ img ]


[ img ]

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 29, 2017 8:02 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
Колеги да сте ми живи и здрави ви благодарам на сите за советите и што одвојвте време за мојот проблем.Ќе пробам се што ми рековте само уште едно ќе ве замолам каде да ги купам маливе прстенчиња и јадици ми ги препорачаа hayabusa bill 288 ги имало во порта влае кај Пепи,дали сеуште ги има или некоја друга не е битно. :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 29, 2017 12:39 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСаб Сеп 23, 2017 1:08 pm
МислењаCOLON1
Луѓе ве гледам има многу искусни крапчии тука, па да ве прашам што мислите за KD rig и неговата ефикасност?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: МОНТАЖИ
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 29, 2017 12:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
КД е измислен за лов најчесто на големи риби. Целата поента е да јадицата лежи на дното.
Најчесто се користат curve shank тешки јадици 2 и 4, но не значи дека неможе ни на 6 и 8 да функционира за помали крапови.

Доколку ставиш поп ап боила, ќе мораш да ставиш и тунгстен или оловце како боилата не би ја кренала јадицата и ја изгуби главната цел, а тоа е јадицата д а лежи на дното. Имам неколку пробно врзани, но никогаш сериозно не сум му дал шанса. Не добил шанса од проста причина што мислам дека не менува многу и е многу мал детаљ кој мислам дека не прави разлика. Најчесто го користат Англичаните по тоа нивните води (али хамиди и компанија).

Овде би го пробал на ненападнати води како Глобочица, Велешко и сл. , каде крапот е есктремно внимателен.
Ефикасноста треба да ја сведеш на качење, не на тоа дека со КД ќе добиеш повеќе риби.

пс. добредојде на форумов, но добро е да ни се претставиш во темава чисто поради чест кон другите членови и форумот.....http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php ... 03#p275603

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum