www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 1:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
milion posto vo pravo , i imas pivo iako ne kaza kakvo pies :D nekogas lovevme na dubinki so deset metra najlon krut kako sajla namotan na sticka ...i LOVEVME ..denes i na dvesta metra tesko se lovi .Ama nekogas imase riba vo ezerata....A sega ti brani me i mene od crveniot :D Ili prefrline sose postovi u grcka na pinjos li bese :D

PS . Sakas li da ti ja kazam vistinata zosto pocnavme da go lovime preko Dunava ? Se nema samodoverba vo sebe nisto drugo . Vo pravo si i krapot e blisku do obalata .. . . Mnogumina ovde ne ni zateknale kako izgledalo nekogas na trska i tapa od sise so mesen leb od obala da vadis krapovi , sekoj pat ,,kakva utka toa denes e moderno ..da dremes mesec dena bez udar ..ce dremes koga gi nema .Imav nekade ubava tema otvoreno za toa , samo kade da mi tekne .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 2:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
kompir99 НапишиCOLON
Nese razbiram od krap nitu sakam,samo edno ne mi jasno zosto jade nad 100 i kusur metri,zarem ima stvarno tolkava potreba ili pak se raboti za dokazuvanje koj ke frli podaleku.Cudno site ribi jadat i se lovat poblisku do obala a krapot i amurot na 200 metri...Ja sum ubeden da mozete da frlite 400 metri vie i toa ke go napravite.
Zosto ti klenot vo letnite gorestini go baras vo sredinata na ezeroto(kade e najdlaboko) a ne pokraj obalata :?: .Nikoj ne go lovi krapot na tolku daleku zatoa sto saka nego zatoa sto terenot go bara toa,eve kokretno na Kozjak krapot jade najvece vo samoto korito koe na nekoi mesta e i preku 100m odaleceno od obalata,ponekogas pri markiranje kosinata,ispaknuvanjeto ili mestoto bez tinja ili treva cesto ne e kade sakame nie nego kade go sozdala prirodata,a takvite mesta najvece gi posetuva krapot.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 3:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Ne e bas taka ama aj ke receme deka klenot go baram letno vreme vo podlabokoto mada od obala mnogu pati go lovam.Nego ova za krapot ne go razbiram..znaci cim nadofrlas nad 150 metri gi skokas site losi podvodni mesta tinja,granki,livadi i sto ti ne.Pa ima eden kup tereni kaj sto nema tinja i livadi i pak se frla koj kolku moze..Na Keltan odgovorot mi e najrazumen i najprifatliv....MODA....A ne potreba....i najbitniot faktor se pomalku riba ali pak toa ne znaci deka e na dalecina pogolema od 100 metri...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 3:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Игоре се е до водата на која ловиш !
2006 овде во еден од круговите на државното првенство од почеток фрлај ракети , далечини у ПМ и после некое време што се покажа - ловебме на 5 метра од брег. Внимававме да не не видат судиите бидејќи едно од правилата на натпревари да се зафрла преку глава а тоа на 5 метра нема како да го направиш.
Сега се јави и друг проблем , нападнати од риболовци кои ловат со развлекување рибата се повлече на 150+ метра, далечини на кои е малку тешко да се лови од рака.
Затоа пак настрадаа концесионерите, ако предтоа одеа маса рибари на водата сега одат по два тројца !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 3:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ostavi go ti Keltan toj nikogas ne ni lovel na taa dalecina pa da znae Crna reka e 30 metri.Eve i ti sam znaes deka kokretno na Kozjak koga e visoko nivoto na vodata site gi izbegavaat mestata kade koritoto na rekata e mnogu odaleceno zatoa sto so toa sto lovat nemozat da dofrlat do tamu.Ima i drugi situacii Primer privatnite ribnici po Srbija,tamu stazite se odvoeni so dve sajli i ribata se hrani pomedzu niv i siot krap e nacukan tamo,ti mozes da lovis i na 50m ali kolku uspesno.Eve uste eden od sega na Krusevo kupot kade Ico go slika vo balerina poza,kolku uspeva da razberam lovele na sprotivnata strana na ezeroto na nekoi 110+metri poradi golemata dubina na ezeroto vo srednite delovi na ezeroto mozel da lovi i pred noze ali sto ke fatese e prasanje.Vo takva situacija bev i jas na lipkovo znaci imas pred tebe nekoi 20 m normalna dubina od 4-6m pa 60-70 metri preko 10m dubina i drugata strana odalecena nekoi 90+ metri,sakal neces mora da go brkas vo kontra bregot.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 4:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Eden primer imas dve ezera edno pesoklivo kako Ohridsko i edno tinjesto kako Tikvesko i dvete bogati so riba,na koja dalecina ke se krmi i na koja ke se frla?Ja pak sum nekako ubeden deka ke se frla koj kolku moze podaleku.Mnogu vistina ima i na Vasil odgovorot,so hranenje na golemi dalecini najgolem kar ima koncesionerot.

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 4:33 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
оваја тезата за далеку ловење сигурно има свои предности ;) , на таја далечина прво самата галама од брегот нее толку присутна а и рибата повеке ги сака тие патеки кои се подалеку од обала-се осеќа побезбедна, за да се лови поблиску до брегот сака повеке пазење отколку на поголема далечина

инаку и нај малата и нај големата риба - сакаат или некјат мора да дојдат до брегот и поплитките делови по храна

добра варијанта е аке се има можност да се лови на спротивниот брег - кај помалите езера, или кај реките

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 4:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Ostavi go ti Keltan toj nikogas ne ni lovel na taa dalecina pa da znae Crna reka e 30 metri.Eve i ti sam znaes deka kokretno na Kozjak koga e visoko nivoto na vodata site gi izbegavaat mestata kade koritoto na rekata e mnogu odaleceno zatoa sto so toa sto lovat nemozat da dofrlat do tamu.Ima i drugi situacii Primer privatnite ribnici po Srbija,tamu stazite se odvoeni so dve sajli i ribata se hrani pomedzu niv i siot krap e nacukan tamo,ti mozes da lovis i na 50m ali kolku uspesno.Eve uste eden od sega na Krusevo kupot kade Ico go slika vo balerina poza,kolku uspeva da razberam lovele na sprotivnata strana na ezeroto na nekoi 110+metri poradi golemata dubina na ezeroto vo srednite delovi na ezeroto mozel da lovi i pred noze ali sto ke fatese e prasanje.Vo takva situacija bev i jas na lipkovo znaci imas pred tebe nekoi 20 m normalna dubina od 4-6m pa 60-70 metri preko 10m dubina i drugata strana odalecena nekoi 90+ metri,sakal neces mora da go brkas vo kontra bregot.
Dobro , tebe ICO ti e merilo za se , taka li ? Ako lovel na 100 metri znaci TAKA mora ? Aloo , odi na voda i nauci sam nesto pa vrati se i pisi ovdeka >Dosta samo ni pisuvas sto si cital ovdeka i neznam kade ... na koi crni 100 metri MORAS da go lovis bre krapot >cel zivot na toa prilepsko Ezero go lovevme na 5 metri od breg , aloo . Ete tuka e Vasil , mislam deka go znae ezeroto pa neka ti kaze , nema riba dete denes a i iskreno , nekoj ni ja napolni glavata deka treba svileni trski i medeni kolacinja da se fati krap ! pred 15-20 godini ti trebase samo parce leb , koe koga stignes go zamesis vo testo i frli of raka . . . sega bi ja narekol SAMICA i cekaj da turne konzervata-Delkimot :D
Nema riba a posto zanimacija TREBA da IMA ...ete ti ja NA ..ce se takmicime koj kolku skapa trska , masinka ima i kolku skapa hemija tura vo otrovite sto gi spremame :D PA gledaj kako zavrsivaat kupovite na malku podiva riba , VRVNITE krapcii na MK ne mozat ribce da fatat , sto ti kazuva toa ? Deka ne znaat ili deka nema riba ??

Da Kompir, vo pravo sum milion po milion pati a daj boze da ne sum, daj boze deka krapot stanal navistina itar kako LISICA pa go ima , ama ne jade povejce na 10 metri oti ce go jade toj sto ce go fati , nego jade samo kaj onaj koj ima Free Spirit trski i frla +150 metri ...i sto ce go pusti nazad posle slikanje ...toa se vika EVOLUCIJA . . . .. . .. .SMESKA !!!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 5:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
eve i jas da napisam nesto...jas ne sum nekoj si krapcija ama znam da ulovam .....na primer jas stalno si cekam krap( zboram konkretno sega za tikves) na nekoj si 5 - 10 metra od obala i samo na stara pcenka ... na polulegnata tapa ... a vo meguvreme si tepam karas crveno perka .. i si frlam na sekoj 10tina minuti po edna raka pcenka.... i si dava rezultat ;) ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како да се фати крап ?
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 19, 2013 5:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Kompir prvo neprasa za vo Makedonija na koja dalecina se lovi nego globalno.Kaj nas i nikade ne se lovi na tolku daleku do 70-80m max.Znaci zboram globalno,eve Predrag bese na balkansko lovea na ezero kade ima ogromno kolicestvo na krap,prasaj go zosto lovel na 110+ metri.Ne zatoa sto na 50m ne bi imal riba nego zatoa sto odlucil na 110m i imal uste povece riba.
Nemalo riba.....ama objasnuvanje do taseta.....pa ako nema ke nema i na 20 i na 120m.Ednostaven odgovor dali ima ili nema polesno bi go ulovil na mesto kade prirodno pominuva,se vrti krapot.E takvi mesta nekogas se do gzot kako na Vardar a nekogas se na mnogu podaleku.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum