www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maј 06, 2024 6:56 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 23, 2011 1:00 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
:D Eve samo za NATURALE eden dobar miks
[ img ]
A da ne misli deka se zafrkavam eve kako slatko krapco go jade :D

http://www.youtube.com/watch?v=UCVALZqPwSc

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 23, 2011 11:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
NATURALE НапишиCOLON
Industrija e se ....no toa otvora prasanje KAKOV MIX kakov lete kakov vo esen kakov vo preoden period kakov za reka..dlaboki ezera,akumulaciii..itn??? 8-)
Sto rekol eden star ribar vo edna situacija
JADICA ne stedi pari,KONEC ne stedi pari ,KRMA ne stedi pari..
Ako sakas da fatis moras prvin da frlis duplo poveke nego sto sakas da fatis...no toa ne e samo za krapskiot ribolov pravilo..
Imas li ti opcii,icobaits da kazuvas koga kakov mix /normalno i tajni ima/? :!: :roll:
Kakov miks i za koga? Ajde vaka,dolga kocan ladna zima ,krapot slabo vo dvizenje,trosi minimalno energija( masti) i koga se hrani ,skromno ,se spie napikano koje kade mu e mestoto ali ponedostano za nego.....rezervite na mast pri kraj :D Prolet ,se topat snegovite .prvite dozdovi i zatopluvanje na vodata.rekite bujica,izleani od korito i nosat se,sekakov zivot i od pokraj obalata a i od planinite.... Sto bi jadel togas i kade krapot? Sto izgubil najmnogu vo zimata? kade ce najde lesna hrana da si ja vrati silata,izgubenite masnotii ? I sega kakva boila kakov miks e preporacliv za prolet?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 24, 2011 10:51 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
.........................krap ,,,krapski orgnizam..

od start da pocneme, krapot se jade i treba da se sporedi so nekoe domasno zivotno, zborot e za div krap koj nema nikakov kontakt so covekot.on ke jade se , razni ovosja plodovi korenja drva sto rastat pokraj rekata ili ezeroto, podvodni bilki i dr.

krapot kako riba e radoznala i po priroda se sladokusci, koi imaat golema paleta na prihrana , pa taka da nekoi ribolovni industrii, nekoi pametni ljudge,pocnaa da proizveduvaat aromi i adativi za krapski ribolov.
eve nekoi...ovosni..jagoda banana.ananas.visna, bobonka borovinaka
portokal mandarina idr

meso..recen rak monster crab,krvni crvi, skolki ribi , i dr i kako sto gledame krapot ima golema palete na hrana sto ja ska a ima i drugi omileni negovi hrani..semki, lesnik,bade, tigrov i indiski orev, saka i zitarici...pcenka, jacmen,zob,soja, oriz idr

plodovi koi sami niknuvaat...zir,,glog..semki od dr plodovisoncogled, konop, niger,proso i dr..
zelencuk...krompir luk grav grasok i dr..

deneska ribolovnata industrija stvarno otide predaleku, pa zatoa ova sto go nabroja, moze da go najdete vo nasite prodavnisi , da se prilagodite na krapski ribolov i dosta da zastedite.. eve pr,,,

pcenka..na sekogo dobro poznata, a se racuna kako neozbilen mamec za krapot, ja ima vo poveke vrsti..bela crvena i zolta..

tigrov orav i kikiriki....stalno odlicen mamec samo ako dobro se pripremi,ne preteruvajte so niv so prihrana, zatoa sto imaat visoka energetska vrednost,podobri se kako mamci nego za obilno prihranuvanje,

csl paleta..samiot zbor kazuva deka ovaa vrsta na paleta e na baza na pcenka..donesete zklucok..

hemp peleta...bazqa od konop,,,,, so nea ne moze da se pretera vo prihrana, zatoa sto go zgolemiva apetitot na ribata..mavajte slobodno..

semki od konop..predhodno dobro svareni ,se dodeka ne go ispusti onaa pelte belo na vrvot od lonecot.. se prihranuva do 20%od vasiot spod mix toa e krajna granica//

postojat mnogu vrsti napeleti. eve nesto od niv,,krapski..za pastramka..na baza na betain..halibut,,fish.. i sega ovie da gi spoime, ke dobieme kvalitetna prihrana, koja mozeme da ja plasirame na mestoto kaj sto ste markirale..
se ova moze da se najde vo obicni prodavnici vo mk i so daleku pomali ceni,za razlika od krapskite industrii.. ;) ;) ;)

ovoj tekst mi bese vo stil...na krapski tekstovi ..od poveke pisteli,, koj sto fakaat riba samo na forumi i na spisniaa,,poznavam licno mnogu od tie..ama mislam deka od ovoj nekoj ke izvlece zaklucok i nesto ke zastedi ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 24, 2011 11:57 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Kratko i jasno.
drugoto se uchi na voda ;)

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 11:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Ova e za arhiva....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 25, 2011 11:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
dmozzart НапишиCOLON
Kratko i jasno.
drugoto se uchi na voda ;)
Se uci, ama godini treba da pominat dodeka naucat :D ili citaj ili stradaj e ribolovot....da ja vratime temata kade treba ,mamecot e posledno nesto sto treba nekogo da go zagrizuva ,ima mnogu povazni raboti od nego..kako KADE na primer ?
Veterot ima GOLEMA uloga i ne samo vo krapskiot ribolov.veterot predizvikuva branovi vo vodata,ja topli ili ladi.Vo zavisnost koga ja topli - ladi zavisi i dali ce lovime povejce ili pomalku.Severec rana prolet ili docna esen ,nikomu ne donesol radost,barem mene ne.
E sega krapot i veterot...koga duva vetar na ezero imame branovi.tie branovi se DVIZAT i toa ne samo po povrsina tuku toa e eden podebel sloj voda(zamislete go kako reka ) koj na krajot ce zavrsi na obala .AMA posto sloj voda (ajde proizvolno eden metar debel,zavisno jacinata na veterot ) udri vo obalata znaci ''mora'' taa voda koja vece bila tuka da ja potisne,isturka ..a kade ako ne nazad vo ezeroto .znaci zamislete go toa kako edna beskrajna lenta..Sto se slucuva pri toa ? Pa golem del od organizmi,natalozena razna hrana ..se kako da napisam buricka,se kreva od dnoto i se dvizi... prema podlabokoto.Ne zaboravajte na site zivi organizmi im treba svetlina8zatoa siot zivot e vo poplitkiot del,kade prodira svetlinata) A i ne e za zanemaruvanje i toa sto koga duva vetar razni insekti,musicki ce zavrsat na povrsinata na vodata,,,a TOA e signal ne samo za krapot tuku za sekoja riba da se ''priblizi'' do taa obala kade udiraat talasite.Cak i somot na pristojno rastojanie ce go doceka :D da gi lovi.zatoa sto togas ima natprevar za hrana koj povejce... pa popusta pretpazlivosta...sobirajte trskite i barajte na koja dalecina seto toa se slucuva i lovete turbo....ima uste ,vo pekol leto ,kotel voda vetarot e kako klima da si im pustil...ama za toa ,potoa...
Zatoa e dobro veterot da ti duva vo lice .....dodeka se mislis na obala zosto krapot ne jade :D a mozebi i ce vi gi razbistri mislite i ce najdete resenie..da jade ! ;)
Znaci ,podobro informirajte se koji vetrovi duvaat na ezeroto kade ce lovite oti ako zavrsite na pogresnata strana..tesko deka i carobna boila ce vi pomogne :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 2 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 26, 2011 12:14 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
keltane za koj vetar sever ili jug..
na juzen vetar riba ne ocekuj , a interesno i lov nema,, da znaes..zajcite se napikani po dolovite i kuce ne gi naoga :D :D :D

severot e dobar za se ..ama znaes li zosto zatoa sto go mesa gorniot i dolniot sloj na vodata i stvara poveke kislorod..

koga ti e tebe po ubavo u leto,, koga duva ,,jug ,,ili sever...normalna rabota ... :D :D :D :D

jas na sever uzivam koga sum na riba,, zboruvam za ezerata.. na vardar e dobar i jugot, ako lovis na tapa malku mu zadrzuva :D :D :D :D a i nema nekoe znacenje sepak e reka...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 26, 2011 12:43 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Keltan НапишиCOLON
dmozzart НапишиCOLON
Kratko i jasno.
drugoto se uchi na voda ;)
Se uci, ama godini treba da pominat dodeka naucat :D ili citaj ili stradaj e ribolovot....da ja vratime temata kade treba ,mamecot e posledno nesto sto treba nekogo da go zagrizuva ,ima mnogu povazni raboti od nego..kako KADE na primer ?
Veterot ima GOLEMA uloga i ne samo vo krapskiot ribolov.veterot predizvikuva branovi vo vodata,ja topli ili ladi.Vo zavisnost koga ja topli - ladi zavisi i dali ce lovime povejce ili pomalku.Severec rana prolet ili docna esen ,nikomu ne donesol radost,barem mene ne.
E sega krapot i veterot...koga duva vetar na ezero imame branovi.tie branovi se DVIZAT i toa ne samo po povrsina tuku toa e eden podebel sloj voda(zamislete go kako reka ) koj na krajot ce zavrsi na obala .AMA posto sloj voda (ajde proizvolno eden metar debel,zavisno jacinata na veterot ) udri vo obalata znaci ''mora'' taa voda koja vece bila tuka da ja potisne,isturka ..a kade ako ne nazad vo ezeroto .znaci zamislete go toa kako edna beskrajna lenta..Sto se slucuva pri toa ? Pa golem del od organizmi,natalozena razna hrana ..se kako da napisam buricka,se kreva od dnoto i se dvizi... prema podlabokoto.Ne zaboravajte na site zivi organizmi im treba svetlina8zatoa siot zivot e vo poplitkiot del,kade prodira svetlinata) A i ne e za zanemaruvanje i toa sto koga duva vetar razni insekti,musicki ce zavrsat na povrsinata na vodata,,,a TOA e signal ne samo za krapot tuku za sekoja riba da se ''priblizi'' do taa obala kade udiraat talasite.Cak i somot na pristojno rastojanie ce go doceka :D da gi lovi.zatoa sto togas ima natprevar za hrana koj povejce... pa popusta pretpazlivosta...sobirajte trskite i barajte na koja dalecina seto toa se slucuva i lovete turbo....ima uste ,vo pekol leto ,kotel voda vetarot e kako klima da si im pustil...ama za toa ,potoa...
Zatoa e dobro veterot da ti duva vo lice .....dodeka se mislis na obala zosto krapot ne jade :D a mozebi i ce vi gi razbistri mislite i ce najdete resenie..da jade ! ;)
Znaci ,podobro informirajte se koji vetrovi duvaat na ezeroto kade ce lovite oti ako zavrsite na pogresnata strana..tesko deka i carobna boila ce vi pomogne :D
ne citas se, ili sto e ? eve ti podvlekov :D slobodno koj saka neka prodolzi so objasnuvanja za vlijanijata na veterot vrz ribolovot .. ima uste dosta interesni situacii :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 26, 2011 12:45 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
keltan citam be ama mala moja konstaatacija za veterot..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Tajni na krapskiot ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 06, 2012 11:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Дек 10, 2010 1:43 am
МислењаCOLON258
prvo sakam da vi ja cestitam nova godina i boziuk gospod zdravje i beriket ova po pestanski ;) keltan.vo pravosi za severot. toi prvo e bistri vodata i ima pomalku udari i mene to oktomvriot mi se sluci tri pati glabocica udari ima dur ne duvni toi .a glavna i najbitna rabota e da znajs kosto vi kaza majstorot od veles e mamecot .
za krapskiot ribolov


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum