www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 5:13 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS17»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 08, 2015 12:34 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
limun75 НапишиCOLON
Крaпoт не е ништo пoпaметен oд пaстрмкaтa или кленoт...Дури пaстрмкaтa е десет пaти пoпaметнa...збoрaм зa истa вoзрaст нa рибите дa се..Кoлку пoстaрa,тoлку пoитрa е нoрмaлнo.Секoјa вoдa рaзличнa исхрaнa и прихрaнa,и нoрмaлнo нa тoa ке гo лoвиш.Штo е филoзoфијa тукa не ми е јaснo.Пoбитнo е вoдaтa дa јa прoчитaш,теренoт и aкo сaкa дa јaде ке гo лoвиш без прoблем.Се другo е мaркетинг,тупење филoзoфии и чист прoфит нa фирми!!
Нa тие бaрите кaј штo гo лoвите,нaучен е нa еднa исхрaнa,спoнзoр нa тaa бaрa,и нoрмaлнo ке требa дa јa купиш,дa фрлиш пaри зa дa имaш резултaти.
Тoa ти е истo кaкo нa чoвек штo не јaде oвчo,дa му дaдеш пaстрмaјлијa сo пaстрмa.Немa ни дa јa пoмирисa!!
ajde odi kupi i fati da te vidam cim e taka lesno,mnogu ovdeka taka mislele pa so edno ripce sedele po 4=5 dena

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 08, 2015 12:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
vasil НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
dipani boili skoro segde pominuvaat
Ааааа грешка си друже, таму каде што се гледа само цената тешко да поминат!
А и тоа наша вода-ваша вода, наша боила - ваша боила се само приказни за локална употреба!

Neznam vase,jas si imam moja boila i moj dip ,a koristam i tugi i pak ima rezultati.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 08, 2015 1:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
saso НапишиCOLON
Aj vie krapdzii prodiskutirajte si za ova ....

http://www.carpology.net/articles/bait/ ... ths-busted
Tesko , nema nazad za ovie nasive....... :D Eve gi pak pocnaa so mitovi i toa za mitovi za koj samo citale nekade...............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 08, 2015 1:18 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
dipani boili skoro segde pominuvaat kako i pcenka,zavisi samo od dipot,ako e samo na amino nema previse :lepi:
дипани боили поминуваат.. ама напукани незнам кај би поминале особено арома.. а за амино колку сакаш турај колку имаш пари толку стави..

Поголема глупост не сум чул од :
- ако правиш боили за мамец Х2 појачај се.. или
- ако правиш сингл попап мамци ондак хемија во нив колку за 6 јајца микс..


Не може да се споредува англиска бара од 30-50 ари со некое големо езеро (континентална Франција) чисто како за пример, тоа е факт.. па затоа постојат поделбите вакви или онакви води..

и на двете езера ќе јадат боили само на англиското имаш многу повеќе шанси да поминеш добро и со појаќи боили, како горе наведените.. незнам баш дали така би поминале на некое балканско езеро каде има мал број на крапови.. особено ако ти е таргет капиталец.. малите ќе јадат се и изгор боили..

Келтан не се митови кој сме(сум) ги читал туку митови и виситини кој сум ги искусил.. исто како пто ти во Прилер фонтаната правеше експерименти.. исто и некој друг правел и капел и се горел на вода..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 08, 2015 3:44 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
И ја памтам како Слон..
Повели продискутирај околу линкот/текстот..

А тоа кој ти продавал м*да за бубрези незнам.. јас сигурно не..
И доста се навраќате на историите.. те едно те исто млатиме..

Затоа повели да дискутираме за заблудите и вистините од искуство.. не од читање..

Јас велам дека бојата му е битна до 3м.. понатаму мислам дека не е битна.. сум ловел во ист период со исти мамци на исто место едната дреч другата чумур црна и двете работеле исто..

Аромата е битна во некој моменти но не секогаш, повеќе е битна хранливата вредност (дали е јаглени хидрати или протеини итн) и колку аминокиселини има, и какви се дали се слободни или ланчани.. одколку било што друго, парфемче итн.. Аромата е само еден потенцијален патоказ за каде има храна.. нит знае што е тоа слива нит знае што е тоа рак.. знае што е тоа ПХ вредност (и се води според тоа, затоа што така е програмиран генетски).. во водата вкусот и мирисот се едно..

Зошто малите сакаат напукани протеини а зошто големите сакаат јаглени хидрати..

Местото каде ловиш е мајка.. не постои златен мамец, ако не си на право место ке чмаеш..

За мене што по природна боила тоа подобра..

п.с. и не сме многу малкумина сме што многу пробувале и многу се гореле..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 09, 2015 1:10 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
И стручњак..

... прва над 3 метри оди црвената.. после 3 метри скоро се станува сиво со разни контрасти.. а тоа не значи дека не се битни боите.. затоа што контрастите даваат да се забалежи нешто или не (во бистра вода) а во калоина барем 50% плус треба да се обрне внимание околу боите.. доколку сакаш да биде забележано или не..

Ти ги разбираш овие работи подобро пошто си работел со воблери итн.. јас сум работел само со боили..

Но за крап тврдам дека бојата не е пресудна над 3 метри.. како што малите крапчиња во 50цм вода, во фонтаната се навикнале на визуелни показатели, така и ќе се навикнат и на 8 метри да бараат само со осетот за мирис/вкус..

Но спротивно на предходното.. флумино сбс / корда гоо / киана карп ЈАР растураа затоа што флуорото правеше облаци во вода (визуелни и атрактори) и со репетитивност се створи рефлекс дека таму има храна.. а он баш си поштува храна да лапа :) на езера кој имаат многу посетители..

Тоа барем мене ми кажува дека може да се влијае на навиките на крапот но само на долгорочни стази..
втор пример е шлапање на ракета на некој езера кој се комерцијали.. ако ракета не шлапне и не падне храна во доволна количина риба нема..

Се е ок ова што пишуваат некој експерти со долги години искуство, но кога ги литам секогаш ми е „да можеби е точно за водите кој тој ги посетил“.. во памет..
Keltan НапишиCOLON
Ti velis ........ :D ama dali znaes sto velis i sto tvrdis ??
знам јас многу убаво што зборам.. ама незнам дали некој ме сфакаат..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 09, 2015 5:46 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Axa , se stanuva sivo so razni kontrasti :D Dobro e , poleka napreduvame :shake_hand: I sega kakov kontrast ima kafena boila na kafeno dno ? I kakov kontrast ima plava boila na kafeno dno ? OKO zeleno e prvo i najkoristeno setilo kaj ribite a vie tvrdete sto sakate ! I ako malku se potrudat ce najdat zanimlivi podatoci za toa KAKO -STO i KOLKU gledaat nojce .....................nasive prijateli sarani :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 09, 2015 5:48 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Розево у дубина :) :D :D

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 09, 2015 5:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
limun75 НапишиCOLON
Крaпoт не е ништo пoпaметен oд пaстрмкaтa или кленoт...Дури пaстрмкaтa е десет пaти пoпaметнa...збoрaм зa истa вoзрaст нa рибите дa се..Кoлку пoстaрa,тoлку пoитрa е нoрмaлнo.Секoјa вoдa рaзличнa исхрaнa и прихрaнa,и нoрмaлнo нa тoa ке гo лoвиш.Штo е филoзoфијa тукa не ми е јaснo.Пoбитнo е вoдaтa дa јa прoчитaш,теренoт и aкo сaкa дa јaде ке гo лoвиш без прoблем.Се другo е мaркетинг,тупење филoзoфии и чист прoфит нa фирми!!
Нa тие бaрите кaј штo гo лoвите,нaучен е нa еднa исхрaнa,спoнзoр нa тaa бaрa,и нoрмaлнo ке требa дa јa купиш,дa фрлиш пaри зa дa имaш резултaти.
Тoa ти е истo кaкo нa чoвек штo не јaде oвчo,дa му дaдеш пaстрмaјлијa сo пaстрмa.Немa ни дa јa пoмирисa!!
ajde odi kupi i fati da te vidam cim e taka lesno,mnogu ovdeka taka mislele pa so edno ripce sedele po 4=5 dena
Ti sedese i podolgo bez ni edno ribce , i toa togas koga ne smeese toa da se sluci :D Eden den ce svatite site sto e problemot / za mene ubavinata / vo ribolovot :D A toa e deka imate rabota so forma na zivot koja funkcionira na sosema drug nacin od Vas . I se dodeka nosite tezi ,zaklucoci po VASA logika ima da tropate zeleni na kvadrat ......................LImun e vo pravo , osim za onaj del postara poitra riba .........

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 09, 2015 6:15 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS17»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum