www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS17»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 25, 2016 11:08 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
odgoivorot na tvoeto prasanje e ovoj,,

prost nacin i priroden sekerac i pcenka e dobar mamec, no ako sakas istite da gi pravis potraktivni so malku hemija i tie treba da gi balansiras so nea,,

dodeka boilata e mamec 400 pati poatraktiven od pcenkata na site vodi, e taaa e povazna da bode balnsirana kako treba,,

losa boila e najgolem nepriatel na krapot vo ishranata narocito na divi nenapdnati vodi so hemija,,,toa e neskustvo od strana na ribarite i zatvaranje na kompletna staza so losa boila,,
avtomatski pcenkata e mamec br 1, a nikoj ne se zaprasal zosto :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 9:14 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON

Za kraj eden dijalog medju mene i sin mi , koj od 3 godini e po riba so mene a denes ima 18 ....

Kaj ce odime tato ?
Kaj dabot .
E , togas napravi zolti boili .....................
Kaj ce odime tato ?
NA ONA mesto .......
Tatoooo ziti mene napravi crveni boiliiii :D

Koj pogodi zosto vakvi zelbi ima sin mi ....rucek od mene dobiva :D
Zosto na ednoto mesto ima zolti slivi {dudinki i sl) a na drugoto mesto crveni slivi (kapini, grozje i sl)
I logicki e i boilite da bidat so ista boja posto gi potsetuva na padnatite plodovi vo vodata.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 10:40 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Zosto zoltite ti se tapa I sin ti samo na crvenite fatil riba :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 11:13 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
sasokone НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON

Za kraj eden dijalog medju mene i sin mi , koj od 3 godini e po riba so mene a denes ima 18 ....

Kaj ce odime tato ?
Kaj dabot .
E , togas napravi zolti boili .....................
Kaj ce odime tato ?
NA ONA mesto .......
Tatoooo ziti mene napravi crveni boiliiii :D

Koj pogodi zosto vakvi zelbi ima sin mi ....rucek od mene dobiva :D
Zosto na ednoto mesto ima zolti slivi {dudinki i sl) a na drugoto mesto crveni slivi (kapini, grozje i sl)
I logicki e i boilite da bidat so ista boja posto gi potsetuva na padnatite plodovi vo vodata.
Zesko ...zesko........................... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 11:42 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас знам, јас знам [ img ]

Дека детето учело од тебе и нормално ништо не научило, ама му се гледаат интересни боите пошо е дете :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 11:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
@Keltan
Па тоа ми е и на мене проблем да имаш барем фејсбук ке се разбереме како луѓе.Ама бидејки е форум мора да кршам прсти. :D

Јас знам дека тоа е разликата помеѓу ГОЛЕМА и МАЛА риба,а не малолетна и полнолетна,мислам дека е различно,знам дека има разлика во исхраната.Јас толку знам,а Ти ако сакаш кажи ни овде на сите што е битно.

Во врска со вкусот на боилата,не е тема сега да изнапишам кој состојки точно,детално во проценти даваат вкус на боилата.Знаеш дека е модерно време па со два збора на гоогле ке најдам и изнапишам :D ,ама тоа ми е банално и затоа во многу реченици има ставено И Т Н (и така натаму) за да не набројувам. Сакав да кажам дека во двете боили има се исто состојки,хемија,сладила итн.. Само разликата беше во едната имаше плус сојавит,аминолакт и казеин.
И уште чекам аргументи зошто едната боила ми ја јадеше повеќе. :D

Во врска со протеините и тука ми спинуваш,ејј како политичар си :D ,јас напишав му треба а не дека му фали.Различно е. Целата храна која ја има во природата е богата со протеини.Значи ако не му требат протеини нема тогаш основна храна да му биде таква.Ке си јаде трева и слично. И за малку ке пропуштев,значи и протеини му требаат да прави ткиво и масти и после следува шекери,енергија итн.. Значи во твоето магично топче треба покрај се друго да ставиш и некое протеинче било какво за да ти биде квалитетна боилата,а кога веке мешаш јаглен,протеин,масти,влакна итн итн тоа излегува БАЛАНСИРАНА боила. :D

Ако на крапот никогаш не му се задоволени потребите за храна тогаш ке биде најлесен за ловење.Само треба да го лоцираш и удри секако нон стоп е гладен :D

По твое кажување знам дека долги години ловиш крап на црна река.На езеро слаба работа сам си кажа мислам,ако грешам извини. Пред дваесет и кусур години друга беше ситуацијата на езерата.И јас пред 20 години сум одел на Калиманци со татко ми,и истури едно кесе 4-5кг стара варена пченка иди после 3 дена и крап колку сакаш и клен..Ама тие времиња имаше повеке риба отколку вода..Може и по езерата и ти си ловел така,па сеа уште си на тој заклучок дека пак така ке фунционира. Пак ке ти кажам друже,имамм милион примери каде на спремано место,прихранувани квалитетно е имало поголем успех.

На крај јас останувам на тоа дека боилата треба да биде баланс од јх,протеин,влакна,протеин итн итн.. Едно без друго неможе,барем не на диви води и за кампањи. Точка.
:mrgreen:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 1:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
sasokone НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON

Za kraj eden dijalog medju mene i sin mi , koj od 3 godini e po riba so mene a denes ima 18 ....

Kaj ce odime tato ?
Kaj dabot .
E , togas napravi zolti boili .....................
Kaj ce odime tato ?
NA ONA mesto .......
Tatoooo ziti mene napravi crveni boiliiii :D

Koj pogodi zosto vakvi zelbi ima sin mi ....rucek od mene dobiva :D
Zosto na ednoto mesto ima zolti slivi {dudinki i sl) a na drugoto mesto crveni slivi (kapini, grozje i sl)
I logicki e i boilite da bidat so ista boja posto gi potsetuva na padnatite plodovi vo vodata.
Zesko ...zesko........................... :D
Ok ama sakas pokonkretno kaj dabot zolti posto go potsetuvat na zeladi, moze vaka


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 2:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Јас знам, јас знам [ img ]

Дека детето учело од тебе и нормално ништо не научило, ама му се гледаат интересни боите пошо е дете :D
Sedi , kec ! :saso:

Na zolta boja nikogas ne sme fatile klen . Nikogas .......epten nikogas ,SKROZ nikogas , samo krap i po nekoja mrena ako zaleta .A samo zolti kaj DABOT saka oti znae kakvi krapovi tuka udiraat :D Na drugoto mesto saka crvena zatoa sto krap mnoguuuu poretko mava AMA klenot rastura i SAMO na crvenata ...na zolta JOK ! Pameten e toj ..na tato :D Znae kakva zanimacija tamu ce si ima so klenot i zatoa bara crveni za toa mesto .......

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 2:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Сега ме збуни со жолтава боја дека Клен не ја сака. На Вардар го утепав кленот баш на жолта бојла додека чекав Крап, додека на црвена помалку удараше. Исто и на жолта пченка имав повеке удари на Клен отколку на црвена пченка.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вистини и заблуди за крапот
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 26, 2016 4:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
sasokone НапишиCOLON
Сега ме збуни со жолтава боја дека Клен не ја сака. На Вардар го утепав кленот баш на жолта бојла додека чекав Крап, додека на црвена помалку удараше. Исто и на жолта пченка имав повеке удари на Клен отколку на црвена пченка.
Da ne te buni nisto . Zatoa ne sakam da vleguvam vo diskusija so necije licno iskustvo .Inace meca dzabe ne mi ide na gosti tamu ...vrie drenka i kapina pokraj reka :D Po nekoja smokva , divo kruvce a sliva nema do reka ..ima po nekoja ama tesko do voda da dojdat .......I tie se crveni koga se zreli za pajganje ............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS17»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum