www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:21 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON СТАРО vs НОВО
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 7:24 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sedam i citam a i vo posledno vreme i kaj nas se slucuva.Jadicive katastrofa.Vo sekoe paketce po nekoja falsirana.Osmicite isto.Satorive 1-2 godini i prodavaj oti ke se kine.Masinkive i najrenomiranite so plastika.Trskive tamba lamba,samo nalepnici se menuvaat.

Porano 5 proizvoditeli ama ke kupis i znaes deka na voda si siguren.Sega najnovi tehnoligii.Ogromna proizvodna masinerija.Za oci plaknenje milina,ama za kvalitet katastrofa.
Trskite bea debeli ,ne frlaa daleku.Ako si sreken ke zemes so 40mm okce-ama bea za uzivanej vo frlanje kako i za uzivanje vo vadenje.Masinkite nebea lesni ama bea kvalitet.Od osovina,zapcanici,racka,telo pa do kocnica.E nemotale kako ovie novive ;)
Satori ??A be se ubivavme so edni shekspircinja i mosela koi do den dens gi sovetuvam da se kupat zosto se best bay.Nema kondenzacija,odlicen prostor,izdrzlivi na vetar.Ama nebile visoki,nebile 12,5 kvadrati,nemale debeli shipki i nemale prozori nazad.Sega ima sve ama platnoto i lasticite popustatt za dve godini,patentite nekade i odma.

Nasite baranaj stanuvaat se pogolemi i pogolemi.Pogotovo vo takmicarskite vodi imas milion sitnici koi i ti trebaat i ne.Dobro e sto nemame komercijali inaku ke nemavme pari ni da otideme da fakame zosto ke sakavme sve da kupime i da isprobame(ova sum go pominal pa znam)

Hemijata bese spakuvana vo dve sisenca a sega se posebno se kupuva.baska evropski razvodneto odnosno so mnogu pomal koncentrat od porano

Sto mislite vie???

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 7:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
se e potrosen materijal..vidi ja belava tehnika,koli,TV..a ne trski i ostanatoto..potrosuvacki mentalitet..

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 7:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
porano pravele za da se gordeat so proizvoddot i za da trae.
e sea odkako renomiranitte firmi go pominale toa na stara slava sakaat da pravat sea pari.
povekje ne im e bittno ona prvotto...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 7:47 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Rod hutchinson,partige,wmc,nash,fox broj eden za jadici Ova da vi se iskrivi.... tesko ama nebile teflon coated.

Dam,Platil,Zelka,Sufix,Shimano konec koj go kupuvas i go ubivas.nemalo kinenja

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 7:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
se e potrosen materijal..vidi ja belava tehnika,koli,TV..a ne trski i ostanatoto..potrosuvacki


mentalitet..

pogresno razmisluvanje se razbira u prilog tvoj,,

tocno e deka se e potrosno, no problemot e u traenjeto nA SEKOJ PROIVOD,, znaci u prevod glasi ovaka, kvalitetot podolgo trae :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 7:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Во право е жана ми кога ми вика" Ти луд ли си што правиш работи кои не се расипуваат " :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 8:30 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Stari doverlivi zeleza
[ img ]


Najdobro od najdobrite do denes nepominati i seuste na cena i barani(milioni kilometri pominati)
dream maker
[ img ]
[ img ]
sportex
[ img ]
[ img ]
fox
[ img ]
daiwa kevin nash dictator prepletena so kevlar
[ img ]
[ img ]
pravata daiwa i emblem
[ img ]
br.1 do denes
[ img ]
prvata 45 spulna (sto ja ima basia)uste pred 20 godini
[ img ]
prvenecot koj bese zamenet so dobro poznatata s500t
[ img ]
shimano no1
[ img ]
[ img ]
najdobrata po mene ultegra ista spulna so bblc
[ img ]
prvite sto go kopraa i mozam da kazam najuspesno iskopiran bblc
banax-made in korea
[ img ]

carevite vo alarmi,nema paganej nalepnici,mrazot neim moze nisto
[ img ]
[ img ]
[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 8:32 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Hemijata bese spakuvana vo dve sisenca a sega se posebno se kupuva.baska evropski razvodneto odnosno so mnogu pomal koncentrat od porano
За хемијата ке се сложам.. хемијата беше по концентрирана, по квалитетна и не толку остра.. денес коа ке пробаш некоја арома јазикот ке ти отрпне.. порано не беше така.. затоа што базите беа исклучиво наменети за конзумација на човек.. а дозираа вистинска есенција во базите.. денес базите се инфериорен квалитет кој се наменети за тест и лабораторија и само се ака природно идентична арома..

За трски нема да може да се сложам затоа што порано трските се правеа од среден модулус карбон која и да е не е битно пред 10 години тоа беше фама да имаш IM5 IM6 IM9 карбон.. денес и најефтината е висок модулус.. Трски кој пред 10 години биле нај нај добри и чинеле еден добар одмор во ол инклузив у египет 10 дена да ти го ладат.. денес неможе да се носат ни со од 60 евра трска.. материјалот и технологијата премногу напредна..

Околу шаторите.. би рекол дека си во право.. денес имаш оксфорд 600д материјал од Кина.. но имаш и од ДуПонт.. само што тој од ДуПонт е 4 пати поскап.. овој кинескиов ке пројде на тестови ама и не е којзнае колку траен.. Стануваат материјалите се потенки и ги шприцаат со којзнае какви импрегнатори и не дишат.. после вода имало кондензација.. епа ке има.. у најлон спурен..

Околу машинките.. не побудалеа со муабетот дека полесна е подобра.. као демек цел ден ја држиш во рака.. па се скапаа од работа инженери да најдат како една мочана пластика да ја направат да е нешто по цврста и да кажат демек графит имало или имало нешто у пм унатре и не била сеа пластилка него Zaion.. Air Bail.. трт прц.. а недај боже да ти падне на земја.. прво ке се огребе ко шилеже.. второ пола пластика има да распука пошто е 1мм дебела.. ББЛЦ-то го згазив со своите 130кг.. и не писна.. а ниту се изгреба.. е јбг.. ББЛЦ е не е нешто од пластикарија.. 6061 алуминиум е..

Корда коа искочи со јадиците беа екстра добри.. се расчу во светов дека се одлични и после почнаа кинезите да штанцаат за Корда.. е после се кинеле усти не биле од добра жица.. се исправале.. се е маркетинг со тоа енглезите.. крапскиот риболов им носи по 50 милиони фунти годишно..

Фокс.. фино спакувани.. ја отвараш.. Ѓон тупа..
Бар за ситници.. коа веке ме праат будала со кинезарници.. спакувани у убаво пакетче и плаќаш дебело.. а го имаш истото за 4 пари помала цена од некоја си фирма која ја напраиле пољаци и пакуваат во грдо паковање.. нема да сум кретен и да се праам фаца и да се пувам со пакетчето корда.. ке си купам капр фокус, миварди, карп зум итн..

е сеа е интересно кога ке ги отвориш двете.. стај ги на маса.. 10 ком едната БРЕНД крапски.. на другата страна овој демек инфериорниов.. и смешај ги и пробај да ги најдеш кој се кој.. сум пробал нема разлика.. брендот кошта 4 пати повеке од овие небрендов.. пфф.. епа доста беше.. купувам едно пакетче и го тормозам со клешти.. ако не го бива.. не зимам понатаму.. ако го бива.. си купувам поголема количина и тоа е тоа..


наравоучение..

1. исто го*но спаковано у друг целофан..
2. тестирај пред да фрлиш у вода.. после џабе тестираш коа ке те поздрави шарац..
3. станавме помодари и се губиме од реланоста со крапскиот риболов..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 8:35 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
carevite vo alarmi,nema paganej nalepnici,mrazot neim moze nisto

Број 1 и секогаш ке се CS и Fox
[ img ]

[ img ]

За оние енглезине со многу пишталици незнам.. многу ефтино изработено.. недај боже да ти паднат у вода.. оде воз у кукуруз.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Staro protiv Novo
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 8:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
:lol: :lol: :lol: :lol:
Добра поента Васил :D
Некои трски имаат доживотна гаранција :shock: :? :shock: , каде е тука ќарот на производителот :?: :?: :?:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum