www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 4:14 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 1:40 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
А што, не се товат краповите во тие езера во Франција, Англија итн? Хемии, боили, чуда, затоа се подуени во стомаците, страдаат од гојазност.
Еве ви го пример ОЕ на Лепи, таму сигурно има крапови постари од мене, а 10000% сум уверен дека ниту еден нема стомак, макар и како на Лепи :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 1:56 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
vasil НапишиCOLON
Па сега ако за тебе езерата во Франција , Унгарија или Романија каде се уловени најголемите крапови се рибници , тоа е друга приказна.
Vidi go postot od Jane ,kako napreduval so rast ,potoa ce zboruvame ...
Nema vrska toa.Vo diva voda kako prvo krapot ne moze da postigne tolkava brzina na rast.Zatoa i imaat normalen razvoj,i vo dolzina i vo tezina tuka mislam.Dodeka kade ima dodatna ishrana i toa nabildana i vo izobilstvo ,ribata ce jade ,ce jade i toa premnogu.Instinktot ja tera.I posto ima visak ,najnormalno e da seto toa stanat masti,salo go vikame nie :D Toa salo ima funkcija Vasil , toa e garancija za ribata deka ce prezivee,deka vo nedostatok na hrana ce trosi mastite ,del za organizmot ,del ce pretvori vo energija koja i treba da pliva...Nikogas vo diva voda nema da ulovis krap so tolkav stomak ,od prosta pricina sto nema nacin da dojde do tolku hrana a istovremeno da ne trosi energija za nezino pronaoganje...Vo prirodata vladeat nekoi drugi zakoni ,pravila.Nema budala kako mene koja bi trgnala do Freeshop na granica po cigari . .. Pravilo e sto povejce hrana so sto pomalku trud .Vo sprotivno zamina . . . . :D
Ova na slikite e samo odraz na naseto ego...nisto drugo ! Grevota e sto im napravija na takvi primeroci krapovi .Se so cel da nekoja bogata budala se kiti so ete kapitalen ulov :D
Pa ajde ti se molam , za deset minuti sovladan zamoren i izvaden krap od 45 kilogrami??? I toa go narekuvas riba.....kutrata edvaj e sposobna da pliva ne da se bori za zivot. Martin ubavo napisa.podobro nedela dena ce dremam vo vukoebina bez faten krap nego da go cekam ovaj izrod koj ni kriv ni dolzen zavrsil taka...kako onie debili americki od lujge sto samo pozarnikari mozat da gi iznesat od soba :shock:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 2:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
MaximJaki НапишиCOLON
vasil НапишиCOLON
Па сега ако за тебе езерата во Франција , Унгарија или Романија каде се уловени најголемите крапови се рибници , тоа е друга приказна.
све што не е ВУКОЈЕБИНА е рибник, главното правило на келтан :lol:
Samo ednas da otides i ce zaboravis na se drugo :D
I ne ve razbiram,dali e toa ljubomora sto mozebi nemate vreme i moznost da lovite na prava diva voda ili sto e ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 2:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Небиди толку сигурен !
Ниту имам повеке желба за таков вид риболов , време уште помалку.
За љубомората - на погрешна адреса си Келтане !
Последниве години одам на риболов само заради пријателите , рибата воопшто не ме интересира, ниту дали ке фатам , ни колку , дива ли питома ли ,нема лда фатам, сеедно ми е !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 2:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
На дива вода адреналинот е друг, друг е пристапот и почитта кон водата е на сосема поинакво ниво, инфраструктура, позиции итн. Дебилно е да се споредуваат двете води затоа што далеку подобра вода е дивата. А под дива сите знаеме на што се мисли.

Дива вода е доживување, комерцијалните езера се атракција. Крапот во дива вода е поубав за очи и на вкус и во борба.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 2:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Velesko ezero . .po nekoj nasi normi e diva voda . E sega .neka zalegnat sekoj bozji den ajde dvaesetina ekipii , neka hranat vo izobilie kako i se praktikuva. .Sto misilite posle desetina godini takvo tempo .plus fati-pusti , kakvi krapovi ce ima ?? Diva voda za mene e kade krapot se hrani so ona sto mu dala prirodata.Toa sto nekoe ezero e golemo .ama vrska nema da bide diva voda.AKo e potisnato so krapcii od cel svet koi ne zalat pari i frlaat toni hrana.Pa site go pravime toa.PRIHRANUVAME odredeno mesto i tuka posle pokusavame da lovime . Namerata so toa prihranuvanje e da ja navikneme ribata da go posetuva toa mesto POCESTO .Isto e i so tie poznati ezera vo Francija...pa ne e budala ribata ,noramalno ce se vrtka vo blizina kade ima besplatna hrana,nema vrska sto ezeroto e 50 ili 100 km dolgo... Tamu NON-STOP odredeni pozicii se napadnati i se lovi ,se ceka ....GODZILA :D Nema drugo objasnuvanje,zatoa sto e nevozmozno da dva pati se ulovi ista riba vo tolkava voda . .. . ODI na Ohridsko ezero neka fati nekoj krap , neka go obelezi i pusti nazad....I neka mi javi da mu dogovoram so onaj vo mojot potpis da zivee edno 500 godini :D mozebi ce mu se posrejci da go ulovi pak? Jasno li e nekomu sto pisuvam i sakam da pojasnam ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 2:48 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Mene mi e jasno Keltane :lol:
Abe sto vika Howitz sigurno deka nema sporedba vo pristapot, nacinot na lovenje, adrenalinot, dozivuvanjeto od vukojebinata i komercijalata. I jas licno bi vrednuval poveke krap od 25 kg. na O.Ezero otkolku ovoj SCAR. Bez pritoa Vasil, koj ribolovot go praktikuva od kraen keif i rekreacija, da me razbere pogresno.
Ednostavno premnogu e iskomercijaliziran ovoj nacin na ribolov, pa site tie spisanija, celata taa propaganda gi izvitoperile rabotite. Odnosno i ne se izvitopereni, taka treba da bidat, taka tie gi uredile, lugeto koi zarabotuvaat od celata taa komercijala se potrudile da postavat standardi i normi na modernoto krapsko lovenje i denes uspehot se meri spored ovie standardi. A veruvam deka nekoe dedence, nekade vo Francija ili na O.ezero ili na Dojran, sigurno ima fateno nekoj divjak, koj nikoj go nema dokumentirano ili mozebi go fatil na lepce ili crv, pa ne e interesen za na naslovna. Ete kako gledam na ova.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 4:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Јас пред точно една година отворив тема viewtopic.php?f=94&t=1176.

Сега ке кажам дека 99.9% имам спротивно мислење.
Последните 5-6 излегувања ми се на дива вода, вистинска дива вода...
2-пати успех, 4 пати пољубио олово. :lol:
Ама тие 2 пати.... :shock: НЕЗАБОРАВНО!!

Една кампања на комерцијална вода фаќам толку колку што нема да фатам на 10-15 кампањи на дива.
Но тоа 1 успешно на дива....НЕПРОЦЕНЛИВО!!

А, дека ке одам на пелагичево...и тоа е факт. :D
Факт е дека капитален улов и рекорд (во килажа) на повеќето крапски риболовци е на комерцијална вода.

Криво ми е што во МК нема комерцијални води, гого-монд едвај да влезе во таква.
Да има комерцијални води колку што има во соседството, крапскиот риболов ке биде УЛТРА-ПОПУЛАРЕН...
Вака е само едно големо ТАБУ...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 4:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Spaiva НапишиCOLON
Факт е дека капитален улов и рекорд (во килажа) на повеќето крапски риболовци е на комерцијална вода.
Кога ќе те чуе Келтан сега :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: SCAR (светски рекорд)
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 26, 2012 4:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sto koga go cujam,go cuv.. :D i ne go nosime so nas kade ima divi sto kasaat ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 21 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum