www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Јан 19, 2022 1:24 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 31 32 33 34 35
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 28, 2017 5:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON 1142
I posle tolku godini i isprobani konci, seuste broj eden za mene !

[ img ]

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Саб Сеп 02, 2017 11:52 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 15, 2012 2:52 pm
МислењаCOLON 64
Kolegi sto mislite za koristenje na pletenica kako osnoven konec ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 05, 2017 6:32 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON 99
ЛокацијаCOLON Свети Николе
Па не би ти препорачал, може да ги оштети водиците . Си има своја намена плетеницата..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 05, 2017 9:54 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Nema nikakov zbor za ostetuvanje na vodicite od pletenica. SiC pa i Alconite a da ne zboruvame za Torzite trpat bilo kakva pletenica bez problem.
E sega krapdziite neka ti odgovorat sto e pozitivno kaj Monoto sto kaj Pletenicata a sto kaj FC konecot.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 05, 2017 11:16 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Ај онака на брзина и пластично...

Се повеќе западниве крапџии повеќе користат плетеници од монофил, но сепак ловењето со плетеница си има свои предности и недостатоци.

1.Прво и основно, зависи од тоа каков крапџија си (рекреативец или спортист)

- Ако си спортист и 80% проценти си на натпревари каде грешките скапо се плаќаат, тогаш луксузот да ловиш на плетеница е мал.
Но, искуството овде е пресудно. Плетеницата треба да се третира посебно, особено ако ловиш на поголеми дистанци.
Впрочем, плетеницата највеќе се користи за ловење на големи дистанци (130+)!
Тоа значи доста квалитетна машинка со одлични осцилаци, често мокрење на шпулната при зафрлање (осебно ако сподираш), квалитетна (скапа) плетеница што тоне брзо, особено внимание на чворовите итн итн.
Значи, доколку знаеш да ја третираш добиваш доста повеќе и имаш премногу предност. Нема растегливост, отпорна на абразија, осетливост перфектна итн.
Водиците не се оштетуваат воопшто и нема никаков проблем....НО, пак треба да се внимава зошто неправилнао исфрлање, закачување на врвот, превртена около одреден дел од трската и сл. знае да биде ФАТАЛНО по истата.

- Ако си рекреативец и си на слободен риболов 100% од времето, ловиш на дистанци кој се 40-60м тогаш апсолутно не ти е потребна плетеница.
Добар и ефтин монофил има малтене во секоја продавница за рибарска опрема. Можеби со поголем дијаметар, би добил повеќе на сигурност.
Растегливоста на монофилот е за мене лично поголема предност на блиски дистанци.
На 40-60 метри не ти е потребно сподирање, не ти е потребен напор за зафрлање. Овде е паметно да користиш шок лидер (околу 6м) поради абразија доколку ловиш на река или во крш.

Можеби најбитно... разликата во цена - монофил во метри и плетеница во метри (колку што би ти било потребно) е огромна.

И да, едно знам....Монофилот знае да прости многу, додека плетеницата како што пишав погоре, на мало невнимание може да биде фатална!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 07, 2017 9:50 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 15, 2012 2:52 pm
МислењаCOLON 64
Druze sekoja cest i fala za iscrpniot i kvaliteten odgovor :NotWorthy: :ok_ok:
Duzam pivo za ova :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 19, 2018 7:28 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON 99
ЛокацијаCOLON Свети Николе
Некој да ми кажи марки на shock lider за крапски риболов, што го користи и е задоволен од него..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 21, 2018 9:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
DavidRibar НапишиCOLON
Некој да ми кажи марки на shock lider за крапски риболов, што го користи и е задоволен од него..
У Ќустендил купив плетеница од 100м за 10 лева - 300ден.
Здравје и земав.

Сега нарачав пак да ми донесат. Китаац што би рекле Пиринциве, али топ! :ok_ok:

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МОНОФИЛ (што користиме)
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 31, 2019 4:58 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLON Пон Maј 20, 2019 5:29 pm
МислењаCOLON 8
Ме интересира дали некој користел монофил "TUBERTINI ENERGY MARE" , нешто ми се уврте таков да земам..Цената му е 330 ден (250м)
Гледам дека има голема носивост,,,на 0.25mm има декларирано 8,9кг...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 31 32 33 34 35

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum