www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 11, 2020 6:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 19, 2013 11:57 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
MaximJaki НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
:? ова првото нели мислиш дека е малце претеризам да се купи :confused:
кога сакаш да искршиш едно 10 кг бојли, кои што ќе идат за крма за неколку дневна сесија, алатов е МАМА, зашто на прстите толкави жуљеви ке ти се напраат од кршење бојли што нема да можеш да идеш да се измочаш... ова од лично искуство ти зборам :lollol:

за сечење бојли друже ... не вреди за парите ... :hit_head:
алатов е луд јебе збињенога ама ајде нек ти биде ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
ТафТабиТ НапишиCOLON
MaximJaki НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
:? ова првото нели мислиш дека е малце претеризам да се купи :confused:
кога сакаш да искршиш едно 10 кг бојли, кои што ќе идат за крма за неколку дневна сесија, алатов е МАМА, зашто на прстите толкави жуљеви ке ти се напраат од кршење бојли што нема да можеш да идеш да се измочаш... ова од лично искуство ти зборам :lollol:

за сечење бојли друже ... не вреди за парите ... :hit_head:
алатов е луд јебе збињенога ама ајде нек ти биде ;)

сеа муабетов ќе биде дека се убедуваме, и јас го имав потполно истиот став ко тебе верувај, али се деси оваа година на 5 дневна кампања на велешко да треба да искршам десетина кила бојли кои што со чамец ги пласирав за крма... првите кило, кило ипол одеа со прсти, второто кило одеше со нож, третото кило одеше со клешта... и тука веќе пукна тиквата, па пак прсти додека да ми отечат ко увијачи и да неможам буквално да идам да се измочам или цигара да држам...
и оп кога видов останале повеќе од половина не искршени...
следното што ми текна беше у 5-6 кеси ги начукав бојлите и со гумен чекич, за ковање колци на шатор, ги лупав едно добри 45мин-саат... и тадаааааам, мавај максим ко будала од едната страна, а од другата страна кесињата се испокинале и сеев бојли на сите страни...

наравоучение за ИЧ пари алатов е МАМА! 10 кг бојли ке ги испосечам за 20-30 мин... нит рацете ке ми се ражвркани, нит ножевите искршени, нит бојлите посеани...

и пак погрешно да не бидам разбран, не те убедувам дека алатов е MUST HAVE, далеку од тоа, ама јас сум бил у ситуација во која што би ми бил одличен додаток во приборот...

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:27 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Naravocuenie 10kg boili za velesko ne sum frlil za godina dena Maxim.Za nekoja srpska komercijala ili hrvatska ili bosanska da.Ama na velesko tolku hrana e suludo

P.S.Alatkata e super za onoj koj ide na takmicenja.Odlicna rabota koj neprobal neznae :lepi: :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:30 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
JaneMK НапишиCOLON
Naravocuenie 10kg boili za velesko ne sum frlil za godina dena Maxim.Za nekoja srpska komercijala ili hrvatska ili bosanska da.Ama na velesko tolku hrana e suludo

P.S.Alatkata e super za onoj koj ide na takmicenja.Odlicna rabota koj neprobal neznae :lepi: :lepi:
и да сакав да ги фрлам, не ги фрлив... зашто ги послав по земја :cray: :cray:

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:31 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
JaneMK НапишиCOLON
Naravocuenie 10kg boili za velesko ne sum frlil za godina dena Maxim.Za nekoja srpska komercijala ili hrvatska ili bosanska da.Ama na velesko tolku hrana e suludo

P.S.Alatkata e super za onoj koj ide na takmicenja.Odlicna rabota koj neprobal neznae :lepi: :lepi:

e sto ti so 3 boili li pecase na velesko, koga si bil pod 4kg na ribolov,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:33 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
pod 4. pod dva sum sekogas.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:33 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Реално мене ми се допаѓа алатката... :lepi:
Не ми затребала досега искрено, но првиот момент осетам потреба би ја купил одма.
Истото се однесува и за крушката кој планирам да си нарачам наскоро.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:34 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON 2377
Сеоја алака вреди во одреден момент, како што рече Јане зависи од ситуација, вода, натпревар...... Е сега околу цената е друга дискусија, дали една алатка вреди за таа цена :confused:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:38 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
JaneMK НапишиCOLON
pod 4. pod dva sum sekogas.
ti 2kg ja 2kg e 4 najmalku, ako dojde i daniel se 8 :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Новите играчки
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 20, 2013 12:53 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
треба да се мисли на времето изгубено..
- сечење рачно
- сечење со алатка

Не сум осетил но свесен сум дека тоа е драгоцено изгубено време да земеш и на раце сечеш.

Дека ќе ги свирнеш прстите на 2-3 кила боили, тоа е факт.

3 кг боили се некаде околи 1000-1200 исечени боили.

Епа ти сеа види.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum