www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 3:29 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS10»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 6:48 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
JaneMK НапишиCOLON
Prvo dali znaete sto se 200 metri-dve fudbalski igralista.Bas me interesira lambata od 800 denari da mi osvetli tolku.Vtoro takva lamba bar za krapski ribolov i som voopsto nemini treba otide ribata sosema na druga strana.Za nad 100 metri si imam camec i na marker mu spustam.Ne ja gledam voopsto potrebata od takva lamba.NAjmalku ti treba takva lamba za div ribolov.Da odite poveke ke znaete deka krapot nesaka svetlo pa duri ni koga go vadis.

A ako veke sakate lamba sto stvarno ke sveti realni 150+ metri i ke ima kvalitetno svetlo zemete si led lenser h7 ili h14 i brkajte rabota.Ama povtorno imate razlika,ne drzi baterija,nema crveno svetlo pritaeno i protiv bubacki,ne e lesna,ima treta kaiska koja ja zatega glavata i ima baterija pozadi so koja nemozes da spies

Seto toa ja pravi pomalku upotrebliva od petzlot koj i e edini konkurent

[ img ]
Јане ако ме пратеше по добро, не правам споредба поготово не со Рetzl.Само напишав дека за 800 ден. има ламба со солидно карактеристики за рибарски потреби. Ја имам Рetzl Neo и не би ја менувал за ништо друго. Исамиот добро знаеш дека во крапскиот риболов нема крај во инвестирање опрема,а постот го напишав пошто некој праша која е таа ламба.Не секој сака и може да "фрли " 100-тина евра за ламба.
Кога си во природа на риболов не ти е потребна само да се свети накај вода туку и за други пропратни работи,па не дај боже и за хитни случаи.
А тоа дали крапот,а поготово сомот сакаат или не светло од мое видување што не значи дека е правило(поготово во крапскиот риболов нема правила) можеме да дискутираме --многуу. :lepi: :lepi:

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 7:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Предраг НапишиCOLON
Колеги крапари а и останатаи риболовци кои имаат потреба од овој тип на наглавна лампа, незнам дали е иста од онаа која јас ја порачував од Кина и чинеше некој си 7 евра со превоз но оваа е само 150 денраи!!!! Ја има во Анаконда на пластичарска улица и Анаконда накај кванташки после Гиго Трејд и Кватро. Еве слика како изгледа па можеби на некој ќе му послужи како информација.

п.с. не е реклама

[ img ]

Uploaded with ImageShack.us

Malce zabegavme so muabetot ... se pocna so lampa od 150.00 denari :filip:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 7:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
ТафТабиТ НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Колеги крапари а и останатаи риболовци кои имаат потреба од овој тип на наглавна лампа, незнам дали е иста од онаа која јас ја порачував од Кина и чинеше некој си 7 евра со превоз но оваа е само 150 денраи!!!! Ја има во Анаконда на пластичарска улица и Анаконда накај кванташки после Гиго Трејд и Кватро. Еве слика како изгледа па можеби на некој ќе му послужи како информација.

п.с. не е реклама

[ img ]

Uploaded with ImageShack.us

Malce zabegavme so muabetot ... se pocna so lampa od 150.00 denari :filip:
Како во вицот: Така почнавме :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 7:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON178
ЛокацијаCOLONBitola
Еве нешто за на тапа шо користам
[ img ]
па ко ќе станам крапџија ке си купам поубај ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 9:34 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
:thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 17, 2013 12:22 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве го моето ново светло..

[ img ]

За риби на две нозе.. и за крапови :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 30, 2013 7:14 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Podole na stranata ima mnogu interesni lampi so golem domet a i ne se skapi,ima i za na glava.

http://creeledlampe.blogspot.com/

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 30, 2013 10:16 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Daniel НапишиCOLON
Brate pravish bosh muabet , ne sporeduj Fikjo i Mercedesa :shake_hand: :shake_hand:
So Fico sum sleguval Vrpsko na ribolov . So Mercedes ne moze.
So Fico sum bil Minhen. I so Mercedes sum bil .
Koga Ficoto se rasipe ili ce go popravis kaj majstor za edno popladne ili go frlas i kupuvas drugo .Koga Mercedesot se rasipe . . . .
So Fico nojce nema da vides na pat pred sebe neosvetlena traktorska prikolica ni na 30 metri .So Mercedes ce ja vides na 200 . .
AMA koj ima pari za Mecedes ima i za Terenski Dzip :D Koj ima pari za Fico nema ni za naglavna lamba . . .
Denes stvarno ima eftini a dosta solidni svetla za na glava , taka da ne gledam potreba od ubeduvanja , ovaa e eftina , pa ne cini .CINAT i toa kako . . . Sto i fali na Energizer od 15/20 dolari ?? A koj saka moze i SureFire Maximus so 500 lumeni . . .
Se e relativno decki , ako lovite na mesta kade voziloto vi e do gazot , moze sekakva ,ama pak imajte rezerna ...Ako lovite nekade kade zivotot moze da vi zavisi od nea , ne si igrajte igracki...Ili ako odite na krapski natprevari ..
Martin e vo pravo , kako ce znaete dali ste zavflile kade treba na 100 metri dalecina ako nemate kvalitetna svetlina??
Za sega kaj mene Led lenser e TOP !! A gi imam eden kup . Ta sto na Jane mu e strav da mu svrte grbot na kolegata i non stop spie na grb e druga prikaska :D

I ne se sekirajte , ne se plasi od svetlina ribata . Svetete sekogas koga mislite deka imate pricina da svetite vo voda .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 30, 2013 12:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Ama ti li be Keltane, za tebe odamna znaeme kakov ribolov sakas ti. Nema potreba da se ubeduvame sega :D :D :D :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Наглавна лампа
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 30, 2013 1:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
:D Samo go napisav ona sto moze i so nekolku zbora . .. deka sekoj kupuva prvo sprema moznostite i potoa sprema potrebata , taka li e ? A FAKT e deka deneska ima za sekogo , ima dosta eftini a kvalitetni lampi da ti tezat na glava . .. .. :lol:
Pokraj site sto gi imam , najcesto e nosam edna od PRINCETON ,smesni pari , ne sveti daleku , ama perduv lesna a bateriite traaat li traat .. . .

PS > Koja budala go napisa ova . . Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza
:lollol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum