www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 20, 2020 6:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 01, 2014 9:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
мустри, односно по 1 парче од олово модел барам да си купам за да извадам метален калуп од него... Може и без мустра да се направи калапот на на многу потежок начин, треба да се црта во компјутер па промер да се рачуна па специфична тежина на оловото итн итн еден куп дрндупки, а вака носам готово олово кај пријател и ми вади од него калап метален, за век и векова користење и тоа за ИЧ пари ( само материјалот да си го платам, а тоа некаде околу 400-500 денари по калап ). До сега не сум бил кај човеков да правам калапи, ќе однесам сега прв пат деновиве и ќе видам што ќе искочи, он ми гарантира дека ќе бидат перфектни...

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 01, 2014 11:13 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Дек 10, 2010 1:43 am
МислењаCOLON 258
filip toa sto ti rece vasil deka e komplicirano ima pravo posto jas imav 6 vrsti na kalapi i za eden cas od ednite pravev od 80 do 100 olova site kalapi bea izraboteni od metal i praveni so eruzimat .i da napravis miljoni olova kaj tie kalapi niv nema nikako iskrivuvajne .slusaj malku postari. i na site vas vi ja cestitam nova godina


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 01, 2014 11:21 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Дек 10, 2010 1:43 am
МислењаCOLON 258
mahim tie raboti vas nevise poznati kalup mozes da pravis so cnc masina toa e polesniot i poevtin pat. a so eruzimat ako go pravis toa e pospora rabota zatoa sto prvo se izrabotuva mustrata od bakar pa posle se pravi kalapot i to e podolg i podobar proces a i mnogu poskap.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 30, 2014 9:46 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
i nie velesanive plastificirame olova :D :D
majstor nikolce gi pravi kako carp sistem
ova e samo proba :D :D
[ img ]

opa opa ;)

[ img ]
taka da ne kupuvame :D vie skopjani ke ni gi liete, a nie sami ke si gi farbame :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 30, 2014 10:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Ако ако ... ние ке ги лиеме а вие Велешаните ге ни ги фарбате ... и така велигден иде , вежбајте фарбање :lol: :lol: :lol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 30, 2014 10:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
nemame mnogu boja, za 30.000 olova imame :lol: :lol: :lol:

decki kolku e 1kg olovo u skopje,, veles e 110 den kg mnogu skapo,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 30, 2014 10:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON 1507
ТафТабиТ НапишиCOLON
Ако ако ... ние ке ги лиеме а вие Велешаните ге ни ги фарбате ... и така велигден иде , вежбајте фарбање :lol: :lol: :lol:
Nikolce farba olova,zajakot po jajcata e :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 30, 2014 10:29 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
кило олово 50 - 60 денари у скопје зајааааааааккккк

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 30, 2014 10:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
da ne si greska,,, kolega goce pelicilin :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Олова
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 30, 2014 10:44 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Goce brat ne mozes so ovie kaj niv olovoto im raste vo zemja , na drva u krvat go imaat begaj u pm....
petel dali znaes sto e carp sistem...

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum