www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Јан 24, 2021 3:52 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 1:09 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Ова е првенствено безбедносно прашање. Монофилите се како жица при исфрлање па можат да ве исечат до коска лесно ако не носите напрсток. Истите треба да бидат од кожа.
Стравот од повреда и секако болката на режење на прстот може да ве спречи да навистина исфрлате успешно. Употреба на напрсток не е само безбедносно прашање , туку и самодоверба. Исфрлањето со напрсток ќе ви овозможи да безгрижно и пред се точно во моментум го отпуштите најлонот во прав момент како не би влијаело на кастингот.

Јас првично имав напрсток кој беше само за показалецот, со навлекување...но често ми леташе од проста причина што со користење едноставно се проширува.

[ img ]

Сега користам напрсток кој е секако кожен на показалецот, но уште побитно е поврзан со зглобот како не би одвлекувал внимание во смисла да излета при зафрлање.
И да се прошири на прстот, самата конфиурација е доволно компактна да стои стабилно на рака.

Gamakatsu Casting-Protector, цената е не повеќе од 15 евра.

[ img ]

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 3:19 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Од кај го купи гамакацуто? лев или десен е?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 11:39 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Десен е Мартин , нарачан е од српски сајт ... ги има по Србија негде околу 1500 динари се ;)
само на еден сајт имаат некоја грешка по се изгледа пошто го пишале 4500 динари :shock:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 12:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Ednostavno resenie za onie sto nemaat naprstok e da si kupat siroka flaster traka ja ima po apteki za 50-60den koturce.Samo nalepis parce na prstot.Ovaa e probano resenie i dosta efikasno.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 12:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Ефикасно :confused: :confused: :confused: не би рекол . Предраг на светско имаше доста мака со напрстоци бидејки имаше некои кои се монтираат само на прст , без врзувалки позади , па летаа на сите страни :D . Пробавме и со лепливи траки , на кои се закачува конецот при фрлање и прави проблеми . Испадна дека моделов како ракавица е најпрактичен .
Самолепливата лента може е добра за кратко спомбирање но ние фрлавме 250 - 300 спомба на ден така да :? :? :?

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 1:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
За 10-тина спомба на ден не ти треба реално ни фластер ни трака, но на натпревар од мин 52.саата каде имаш доста зафрлање
прстот може кебап да го напраиш. Згора се трие, поцрвенува и коа ќе земам да фаќам по хемии и дипови, да наместам боила на влакно кој претходно сум ја диповал, да полнам спомб со каши, крми, пченки кој се полни со хемија или пак да измешам нешто...знае да ми отече на местото на прстот. Шкљоц после фрлање...

Нема потреба за малку пари да си правам дополнителни грижи и мисли, не додека сум на натпревар.
За слободен риболов може да се импровизира...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 1:25 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Само не ми се допаѓа дека се валка кога пуниш ракета.. сум фрлал со фластер.. и тоа е ок пошто е употреби и баци..
Имам онаков што се навлекува само на прст.. никогаш од кебапиве не ми излетал..

а убава е нараквицата..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 1:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Fintata e sto jas nerazmisluvam kako takmicar pa neznam sto bi se slucilo,mada pak ke kazam deka so ovaa flaster traka siroka 5-6sm ne bi trebalo da ima problemi ili bar jas sum ja nemal.
Koga si takmicar nema improvizacija.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 1:55 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
FOX

[ img ]

Korda

[ img ]

Chub

[ img ]

Gardner Spodding Glove

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Напрсток (Finger stall)
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 10, 2014 2:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
[ img ]

Овој напрсток го купи Предраг во Италија ... леташе од прст заедно со конецот :lol: :lol: :lol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum