www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:35 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 4:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
JaneMK НапишиCOLON
Samo sufix I shimano se mereni izdrzlivost na cvor.ostanatoto e na rasteglivost zatoa e zabunata
Apsolutno se slagam bidejki sum go rabotel sufix....samo tie konci ili citaj USA konci se testiraat na jazol,vo teski uslovi...znaci vo rabotna funkcija vo vodata..ne na suvo...
I sekako pravilno vrzan cvor...
Za shimano ne mozam da kazam bidejki ne znam ali po oznakite na nivnite konci ne bi rekol deka e na jazol...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 4:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Samo sufix I shimano se mereni izdrzlivost na cvor.ostanatoto e na rasteglivost zatoa e zabunata
Apsolutno se slagam bidejki sum go rabotel sufix....samo tie konci ili citaj USA konci se testiraat na jazol,vo teski uslovi...znaci vo rabotna funkcija vo vodata..ne na suvo...
I sekako pravilno vrzan cvor...
Za shimano ne mozam da kazam bidejki ne znam ali po oznakite na nivnite konci ne bi rekol deka e na jazol...
Vo sto se slagas samo ne mi e jasno,ti pisa Martin site firmi testiraat konci po potreba za koe trziste im treba.Toj isti sufix za evropa i USA ne e ist vo deklaracijata,dve razliciti raboti vo odnos na nosivosta pisuva na eden ist konec.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 4:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Pa se slaga , toa e najbitno na ovaj forum :D A za sto se slaga i mene ne mi e jasno ,valjda sufix prodava :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 5:11 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Некаде пишував во некоја тема кој тестови сум ги правел на конци, мерење со микрометар, тест за носивост, кој чвор го држи итн..

Број еден за точност е суфикс, шимано и тубертини.. они се примат во точни дијаметри... е сега за кој пазар е и за каде се знае дека ќе има варијации..

@Keltan
Да нанофилот не прима вода, од кога прочитав што сакаш да кажеш.. зборевме за монофил па нанофил.. и мешанац..

Околу монофилите кој се кополимери или ФК до сега се што имам гледано е правено тест на конец кој бил сув и конец кој бил мокар и има средна вредност..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 7:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
filip030682 НапишиCOLON
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Samo sufix I shimano se mereni izdrzlivost na cvor.ostanatoto e na rasteglivost zatoa e zabunata
Apsolutno se slagam bidejki sum go rabotel sufix....samo tie konci ili citaj USA konci se testiraat na jazol,vo teski uslovi...znaci vo rabotna funkcija vo vodata..ne na suvo...
I sekako pravilno vrzan cvor...
Za shimano ne mozam da kazam bidejki ne znam ali po oznakite na nivnite konci ne bi rekol deka e na jazol...
Vo sto se slagas samo ne mi e jasno,ti pisa Martin site firmi testiraat konci po potreba za koe trziste im treba.Toj isti sufix za evropa i USA ne e ist vo deklaracijata,dve razliciti raboti vo odnos na nosivosta pisuva na eden ist konec.
nie nosevme sufix za Usa pazar ako ne se sekavate...i tie imale regresivna kilaza vo odnos na mnogute konci...koi imaat linearen test na suvo ne na voden cvor........
A dokolku sakte da vidite kako se testiraat voopsto konci poglednete na EFTTA i ke vidite kakvi tesotvi imaat oni za EU pazar i koi firmi se testirani..Vo odnos na tocnosta na dijametraot testovi se poinakvi ...A licno ne prodavam sufix bidejki nasive ribari dolgo vreme ne mozele da akceptiraat test na cvor..izleze deka izmisluvam topla voda i deka gi maftam...
Se somnevam deka prema pazarot se vrsat testovi posebni ...bidejki toa e mnogu golema rabota i detalna a sekoja godina novi modeli...ne samo na Sufix ,nego na site konci....
pre bi rekol da nekoi firmi prema pazarot pisuvaat dijametar i test kako niv im odgovara ,bidejki toa e poeftino...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 7:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
isto taka od samiot polimer zavisi da li pie voda i kolku pie.....da li e dobro izlien polimerot vo konec ..loso izlien ima rqzlicen diajmetrar i tuka na preminot od potenok kaj podebel dijametar ima ostetuvanje i tuka se otvora vrata za H2O...znaci toa e sosema razlicno....itn itn....
Temata e dosta siroka....
Dobro izlien konec samo nekolku firmi vo svet....III ili IV....
Tie konci ne se poveketo nitu poznati kaj nas...tuku vo EU kako drug brand itn...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 8:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Samo sufix I shimano se mereni izdrzlivost na cvor.ostanatoto e na rasteglivost zatoa e zabunata
Apsolutno se slagam bidejki sum go rabotel sufix....samo tie konci ili citaj USA konci se testiraat na jazol,vo teski uslovi...znaci vo rabotna funkcija vo vodata..ne na suvo...
I sekako pravilno vrzan cvor...
Za shimano ne mozam da kazam bidejki ne znam ali po oznakite na nivnite konci ne bi rekol deka e na jazol...
Vo sto se slagas samo ne mi e jasno,ti pisa Martin site firmi testiraat konci po potreba za koe trziste im treba.Toj isti sufix za evropa i USA ne e ist vo deklaracijata,dve razliciti raboti vo odnos na nosivosta pisuva na eden ist konec.
nie nosevme sufix za Usa pazar ako ne se sekavate...i tie imale regresivna kilaza vo odnos na mnogute konci...koi imaat linearen test na suvo ne na voden cvor........
A dokolku sakte da vidite kako se testiraat voopsto konci poglednete na EFTTA i ke vidite kakvi tesotvi imaat oni za EU pazar i koi firmi se testirani..Vo odnos na tocnosta na dijametraot testovi se poinakvi ...A licno ne prodavam sufix bidejki nasive ribari dolgo vreme ne mozele da akceptiraat test na cvor..izleze deka izmisluvam topla voda i deka gi maftam...
Se somnevam deka prema pazarot se vrsat testovi posebni ...bidejki toa e mnogu golema rabota i detalna a sekoja godina novi modeli...ne samo na Sufix ,nego na site konci....
pre bi rekol da nekoi firmi prema pazarot pisuvaat dijametar i test kako niv im odgovara ,bidejki toa e poeftino...
nema sto da se somnevas isti konec sto se prodava vo USA ima deklarirana nosivost za pola pomala od toj konec sto se prodava vo Evropa.Toa ti e pokazatel deka nesto e razlicno.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 9:17 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
isto taka od samiot polimer zavisi da li pie voda i kolku pie.....da li e dobro izlien polimerot vo konec ..loso izlien ima rqzlicen diajmetrar i tuka na preminot od potenok kaj podebel dijametar ima ostetuvanje i tuka se otvora vrata za H2O...znaci toa e sosema razlicno....itn itn....
Temata e dosta siroka....
Dobro izlien konec samo nekolku firmi vo svet....III ili IV....
Tie konci ne se poveketo nitu poznati kaj nas...tuku vo EU kako drug brand itn...
Dobro be decki , do koga vaka ?? Na preminot tanko-debelo ili bese debelo-tanko :roll: imale ostetuvanje i tuka se otvara vrata za vodata :shock: Si najgajdzate koj kako mu padne na pamet :hit_head: Monofil , copolimer ,FC se sosema razlicna hemija EDEN od DRUG .....!! I tuka e razlikata pomejgu niv .GOOGLE vi e prijatel za toa .Niti imam vreme nitu volja da pisuvam ovdeka sto e razlikata , zosto monofilot pie povejce voda od .....mene :head_bang: Pa niti e bitno da znae nekoj toa , KAKO se napraveni i od sto , osim ako nema namera da pusti proizvodstvo :D
Dobro izlien konec ...........loso izlien konec e pricina za voda pienje :hit_head: Ajde sega udrete po mene , pak jas se znam :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 9:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne be Keltan za vakvi postovi nema koj za sto da ti se fati.
Nego ponekogas koga ke kazes a ne se dokazuvas, pa toa lugevo go sfakaat - vaka ili onaka - znae da zbuni.

Mene barem mi e jasno deka vo tebe lezi golema nacitanost i iskustvo.
Mozebi malku nacinot kako seto toa go pisuvas zbunuva ama zatoa ti si Keltan.

Teraj i uzivaj

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 10:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
isto taka od samiot polimer zavisi da li pie voda i kolku pie.....da li e dobro izlien polimerot vo konec ..loso izlien ima rqzlicen diajmetrar i tuka na preminot od potenok kaj podebel dijametar ima ostetuvanje i tuka se otvora vrata za H2O...znaci toa e sosema razlicno....itn itn....
Temata e dosta siroka....
Dobro izlien konec samo nekolku firmi vo svet....III ili IV....
Tie konci ne se poveketo nitu poznati kaj nas...tuku vo EU kako drug brand itn...
zoki ti koga nosese konci sufix,90% od forumdjiive sega brkaa samo bojnik i popadika :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum