www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 10:53 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
znaci site so ne prodavaat svingri od poskapite brendovi ,. gi zaebale ljudgeto sto kupile poevtini.,..
voljata na ljudgeto pred se treba da se zapazi za krapskiot ribolov ,opremata e na vtoro mesto, ova ispadga deka ne mozes da stanes krapddija ako nemas brend,,

seti se so kakvi trski jas i ti pocnavme na velesko i najgolemite ribi koga se fakaa ..stapovi...

treba malku korektnost u se sto ke se kaze..za da im se ostavi prostor i volja na novite krapdgii,, nemoze sekoj kvalitet da ima..

ps znaes na vardar so kakvi trski fakam 7-8 god ..spro,,od 1500 den pa gledam se skrsuija.

mojot posleden post u krapski odel..poz.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 11:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Дали и овај форум треба да се направи како други некои форуми каде ако напишеш нешто за поефтина опрема од shimano daiwa fox delkim itn . веднаш да се бришат постовите????????
Еве јас имам стапови кинески ПроСтар, машинки Окума, сигнализатори кои немаат ни име, свингери кои ги купив 150ден род под исто кинески, и сега дали јас сум глуп ??? треба да ми докажувате дека тие не чинат , не мора, јас знам дека не чинат!!! меѓутоа толкав ми е џебот . Бидејќи темата е за свингери хенгери еве ќе ви кажам баш за тие што ги имам од 150ден , точно дека воопшто не се квалитетни и грдо изгледаат но гарантирам дека си ја бркаат 100% работата за која се наменети, никогаш сум немал проблем кога сум повлекол лесно да не се откачат и дури и фино се штелуваат па ако сакам и при посилен ран сами можат да се откачат. Е сега ако не ви се допаѓа што имам таква опрема и поради неа не сум доволно крапџија БРИШЕТЕ!
поздрав

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 11:47 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
ico baits НапишиCOLON
znaci site so ne prodavaat svingri od poskapite brendovi ,. gi zaebale ljudgeto sto kupile poevtini.,..
voljata na ljudgeto pred se treba da se zapazi za krapskiot ribolov ,opremata e na vtoro mesto, ova ispadga deka ne mozes da stanes krapddija ako nemas brend,,

seti se so kakvi trski jas i ti pocnavme na velesko i najgolemite ribi koga se fakaa ..stapovi...

treba malku korektnost u se sto ke se kaze..za da im se ostavi prostor i volja na novite krapdgii,, nemoze sekoj kvalitet da ima..

ps znaes na vardar so kakvi trski fakam 7-8 god ..spro,,od 1500 den pa gledam se skrsuija.

mojot posleden post u krapski odel..poz.

Прочитај два поста погоре од овој што си го постирал и ќе ти стане јасно што сакам да кажам!

Се разбираме мислам, нема потреба од понатамошно труење на темата.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 1:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
risteto НапишиCOLON
Дали и овај форум треба да се направи како други некои форуми каде ако напишеш нешто за поефтина опрема од shimano daiwa fox delkim itn . веднаш да се бришат постовите????????
Еве јас имам стапови кинески ПроСтар, машинки Окума, сигнализатори кои немаат ни име, свингери кои ги купив 150ден род под исто кинески, и сега дали јас сум глуп ??? треба да ми докажувате дека тие не чинат , не мора, јас знам дека не чинат!!! меѓутоа толкав ми е џебот . Бидејќи темата е за свингери хенгери еве ќе ви кажам баш за тие што ги имам од 150ден , точно дека воопшто не се квалитетни и грдо изгледаат но гарантирам дека си ја бркаат 100% работата за која се наменети, никогаш сум немал проблем кога сум повлекол лесно да не се откачат и дури и фино се штелуваат па ако сакам и при посилен ран сами можат да се откачат. Е сега ако не ви се допаѓа што имам таква опрема и поради неа не сум доволно крапџија БРИШЕТЕ!
поздрав
Колега во што е проблемот ? Неколку пати ѓи препрочитав постовите и никаде нема напишано дека треба да се лови само со скапа опрема . Треба да се разграничува квалитетната од копијата која условно кажано е добра.
Јас не се срамувам затоа што на времето наместо свингери користев киндер јајца, кога се нема и импровизацијата е добра.
Како мислиш Ти да дојдеш до квалитетна опрема ако не се форумите и мислењата на колегите кои се со поголемо искуство? Грешките во крапскиот риболов се помножуваат со три, три трски , три машинки, три сигнализатора , три свингера.
Најлесно е да не пишуваме , нели , гледај си сеир од страна и свиркај си !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 1:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Токму така, еве во контекст на тоа ќе споделам моето негативно искуство.

Кога ги правев првите чекори во крапскиот риболов, опрема немаше да се купи нигде во МК, ни под разно, па моравме и за најосновни работи да одиме во Бугарија, Србија и Маџарска.

Бидејќи и јас тогаш не знаев што навистина треба да купам за да ми служи како треба, се потпирав на мислењата на посикусните колеги од србија.

Секоја чест на оние кои со чиста совест и без никакви зли намери или лична корист го споделија со мене нивното искуство.

Се разбира дека и тогаш имаше ако и сега и секогаш ќе има такви кои од тоа гледаат да извлечат некаква корист и да ти подметнат нешто што не вреди заради лична корист или профит.

Така да првите Свингери кои ги купив беа некој си ни сам не знам која фирма, ги платив 20 евра парче, а траеја 3 месеци.

Бидејќи тогаш многу често излегував на вода, не ги издржаа сите тие силни малтретирања.

Слично беше со Сигнализаторите, супер беа до првиот посилен дожд.

Маки Сизифови измачивме кога при едно навреме рибата влезе на нашето хранилиште а јас останав без сигналзиатори ноќно време.

Очите ни излегоа гледајќи ви Свингерите да не се помрдне некој или да се чуе звук од бајтранерот кога ќе повлече крапот.

Да не го спомнуват Предвезот што еднаш го имам купено па изгубивме со Тони 8 риба една по друга мислејќи дека капиталци ни го парчосуваат предвезот деклариран на 15 кг носивост.

Или ПВА конецот кој ми одзема цела ноќ во залудно чекање а кој всушност не се ни топеше во вода.

Токму како што Васил спомна, никој никаде не рече дека треба да се лови само со скапа опрема, поентата е да се пласираат правилни информации што вреди а што не вреди за парите.

Нкои членови на форумот и покрај тоа што поседуваа комплети по 10 пати поскапи од мојот моментален мене ме осудиваат како сум плукал по ефтиното...ајдееееее? Па провери си во гаража што имаш од Крапски арсенал, зошто си купил таква опрема ако ефтиното е добро.

Сите знаеме, колку пари толку музика, проблем се финансиите понекогаш кои се и те како потребни за овој спорт па се одлучуваме за компромис.

Никогаш нема да речам дека нешто е добро само затоа што јас го имам ниту пак ќе речам дека не чини ако го немам или не можам да го купам.

1998 година купив 3 комада Схимано Аеро ГТ со обична рачка )не со баланс рачка како на моделите што излегоа потоа), имаа само два лагера по еден на рачката и на осовината, беа графитни но ме служеа одлично. На тони крапови сум извадил со нив и кога ги продадов човекот со нив ловеже уште долго време за потоа и тој да ги продаде и да им ја изгубам трагата каде завршија.

Коштаа на пола цена од тогаш за мене недостижните Даиви и Лонг Каст Машинки со кои беа накитени артилериите на попознатите колеги.

И како можам да кажам дека не чинат затоашто биле ефтини?

Впрочем кога решив пред две години повторно да купма опрема, прво што набавив беа ове машинки, се разбира понов модел на истите но концептот е ист и сум презадоволен со оглед на цената.

Кога некој ќе ме праша што да купам од опрема, никогаш на никого не сум рекол, купи си бре Daiwa, Shimano, Century, Free Spirit па да те види господ, туку секогаш поставувам едно прашање: КАЖИ МИ КОЛКУ ПАРИ САКАШ ДА ПОТРОШИШ ЗА ОПРЕМА ПА ДА ТИ КАЖАМ МОЕ МИСЛЕЊЕ ШТО Е НАЈДОБРО ЗА ТИЕ ПАРИ.

Скоро еден челен ме прашаше на ПП какви трски да купи, му го поставив истото прашање и од како ми одговори му дадов мој предлог што јас мислам дека е најдбро во тој ценовен ранг.

Моментално поседувам сет кој комплет заедно со се не кошта ни 400 евра што е ќе се сложите никава цена за комплет крапски сет, но не одам на натпревари повеќе, ловам претежно на Вардар и на кратки сенаси на езеро со една претходна прихрана и тоа многу близу до обала, па нема потреба од некоја HI TECH опрема.

Се разбира дека секој сака да поседува кавлитенен прибор, ак не заради друго тогаш заради СТАТУСНИОТ СИМБОЛ која што самата таа го дава на риболовецот.

Тоа ти исто како кај колите.

И старо фичко брка работа за по риба, ама се купуваат и џипови, нели.

Така и јас сакам скапа и квалитетна опрема која ќе ми го исполни срцето макар и само да ја гледам, без да ловам со неа.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 2:01 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Мене ми е доста од овие рчкања, сакам да водам конструктивни дискусии.

Значи мене ми фаќаат око овие свингери од KKarp (англиска фирма збратена со трабуко)
Цените во Бугарија се неверојатно прифтливи како за овој свингер така и за индикаторот.

Значи Чичко Васил го прашував за овие модели посебно за индикаторот, но еве сакам да комплетирам
ККарп свингер+индикатор. Моделот е Drake XRT Stiff Hanger (illuminated)

Ги има само во пловдив во Tomaxshop, никаде во близина не ги најдов по интернет:

[ img ]

Истото ке го прашам и во темата за индикатори

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 4:26 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
vasil НапишиCOLON
risteto НапишиCOLON
Дали и овај форум треба да се направи како други некои форуми каде ако напишеш нешто за поефтина опрема од shimano daiwa fox delkim itn . веднаш да се бришат постовите????????
Еве јас имам стапови кинески ПроСтар, машинки Окума, сигнализатори кои немаат ни име, свингери кои ги купив 150ден род под исто кинески, и сега дали јас сум глуп ??? треба да ми докажувате дека тие не чинат , не мора, јас знам дека не чинат!!! меѓутоа толкав ми е џебот . Бидејќи темата е за свингери хенгери еве ќе ви кажам баш за тие што ги имам од 150ден , точно дека воопшто не се квалитетни и грдо изгледаат но гарантирам дека си ја бркаат 100% работата за која се наменети, никогаш сум немал проблем кога сум повлекол лесно да не се откачат и дури и фино се штелуваат па ако сакам и при посилен ран сами можат да се откачат. Е сега ако не ви се допаѓа што имам таква опрема и поради неа не сум доволно крапџија БРИШЕТЕ!
поздрав
Колега во што е проблемот ? Неколку пати ѓи препрочитав постовите и никаде нема напишано дека треба да се лови само со скапа опрема . Треба да се разграничува квалитетната од копијата која условно кажано е добра.
Јас не се срамувам затоа што на времето наместо свингери користев киндер јајца, кога се нема и импровизацијата е добра.
Како мислиш Ти да дојдеш до квалитетна опрема ако не се форумите и мислењата на колегите кои се со поголемо искуство? Грешките во крапскиот риболов се помножуваат со три, три трски , три машинки, три сигнализатора , три свингера.
Најлесно е да не пишуваме , нели , гледај си сеир од страна и свиркај си !

Проблемот е во тоа што поголемиот дел од постовите во крапскиот дел се препукувања наместо конструктивни разговори освен поголемиот дел ваши чичко Васил , на Спортекс, на Ицо кога не се расправа со некој, и на неколку др. кои се поретко пишуваат, а модераторите треба малку по трпеливи да бидат
не треба да има закани ,,ќе бришам,, не вкусно изгледа ,ако има навреди или нешто не е според правилата треба да се бриши , меѓутоа треба да се земи во предвид и дека секој не го бидува интелектуално да се изразува.

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 4:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Spaiva НапишиCOLON
Мене ми е доста од овие рчкања, сакам да водам конструктивни дискусии.

Значи мене ми фаќаат око овие свингери од KKarp (англиска фирма збратена со трабуко)
Цените во Бугарија се неверојатно прифтливи како за овој свингер така и за индикаторот.

Значи Чичко Васил го прашував за овие модели посебно за индикаторот, но еве сакам да комплетирам
ККарп свингер+индикатор. Моделот е Drake XRT Stiff Hanger (illuminated)

Ги има само во пловдив во Tomaxshop, никаде во близина не ги најдов по интернет:

[ img ]

Истото ке го прашам и во темата за индикатори

Интересно изгледаат, хммм не сум видел некој да ги користи ај споделете искуство ако знае некој?

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 6:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Еве за нешто што се мислам да нарачам а за цената ми изгледа одлични....
http://www.carpologija.com/index.php?pa ... t&Itemid=2

[ img ]

Променето за подобра прегледност. Spaiva

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: swngeri-hangeri
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 7:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Spaiva НапишиCOLON
Мене ми е доста од овие рчкања, сакам да водам конструктивни дискусии.

Значи мене ми фаќаат око овие свингери од KKarp (англиска фирма збратена со трабуко)
Цените во Бугарија се неверојатно прифтливи како за овој свингер така и за индикаторот.

Значи Чичко Васил го прашував за овие модели посебно за индикаторот, но еве сакам да комплетирам
ККарп свингер+индикатор. Моделот е Drake XRT Stiff Hanger (illuminated)

Ги има само во пловдив во Tomaxshop, никаде во близина не ги најдов по интернет:

[ img ]

Истото ке го прашам и во темата за индикатори
Spaiva ne sum imal prilika da gi koristam za da kazam nesto konkretno za niv megutoa vaka na prv pogled ne mi se dopaga debelinata na plasticeto na spojot so rod podot mislam deka za brzo vreme ke se skrsi.Ne znam kako da ti go obelezam so crveno kako sto go napravi toa cico Vasil na edna od prethodnite sliki.Vrati malku nanazad na temata i mislam ke me razberes za sto ti zboruvam.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum