www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 24, 2021 8:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 27 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Крапски ЈАДИЦИ
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 09, 2011 1:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON 116
За лежечки мамци за мене бр.1 е korda wide gape, јас најчесто користам no.6, досега буквално не сум промашил риба со нив, ги користам 2 години на диви води, Вардар, Велешко и некои други. За pop-up мамци pelzer mako II . А најмногу риби имам откачено и промашено на korda longshank, сите ги фалат тие игли јас ги кудам :mrgreen: , може имам некоја грешка во презентацијата и начинот на врзување важно и со лежечки мамци и со pop-up имам испушено многу риби и сум имал еден куп титкања што не се претвориле во тиииииииииииииит. Лани си купив и едно пакетче korda kurv shank ама на тие игли сум немал удар :mrgreen: , затоа не можам да ги коментирам иако ми изгледаат многу добро.

Поздрав

Променето името на темата во кирилица за подобра прегледност. Spaiva


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 09, 2011 2:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Јас прво користев ДАМ Сумо,Пелзер и Гамакатцу не се секавам точно кој модели беа.Моментално користам Гарднер Муга лонг-шанк,Гарднер Муга,Корморан лонг-шанк и Корда Вајд-Гејп.Нај задоволен сум од Гарднер Муга лонг-шанк,само проблем со нив е ако си за фати-пушти,тоа што многу лошо се закачува и мнооогу лошо ја кине устата на крапот,изгледа буквално како резано со нож.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 09, 2011 3:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Јас не сум такмичар ама мислам дека ке помогнам.Значи Корда ги користам кога користам обична пченка или тигров орев за на дно,во последно време ги користев за поп-ап ама зошто немам помала јадица за пелета или пченка.Лонг-шанк користам исклучиво за поп-ап и сноумен системот,а со Муга лонг-шанк го користам системот анти-ејџект(може да видете на интернет како се прави и зашто е ефикасен,сега ме мрзи да пишувам).

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 09, 2011 9:49 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Mugga e curve shank a ne long shank(vo prevod dugacok vrat),sum gi koristel skoro site jadici i po mene se svedov na dve vrsti.Korda longshank x so nacin na vrzuvanje kako na tretata slika od filip(blow back rig ili qlow rig) vo 90% slucaevi ne neprikosnoven kako za balansirani taka i za mamci na zemja.Drenan specijalist barbel e neshto slicno na wide gape no so malku podolg vrat i mnooooogu poostra samo ja nema kaj nas.Odlicna za najobicno vrzuvanje cvor bez cvor ili so dodatok na gumicka na vratot.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 09, 2011 9:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 09, 2011 9:53 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Vtorata slika e 360 rig i nee za sneshko nego iskljucivo za pop up varijanta,na slikata se dva pop upa samo mnogu ja rasparuva ustata na krapot inace odlicen predvez.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 11, 2011 9:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Јане го користиш ли 360 и како си задоволен од него.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 11, 2011 12:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
JaneMK НапишиCOLON
Mugga e curve shank a ne long shank(vo prevod dugacok vrat),sum gi koristel skoro site jadici i po mene se svedov na dve vrsti.Korda longshank x so nacin na vrzuvanje kako na tretata slika od filip(blow back rig ili qlow rig) vo 90% slucaevi ne neprikosnoven kako za balansirani taka i za mamci na zemja.Drenan specijalist barbel e neshto slicno na wide gape no so malku podolg vrat i mnooooogu poostra samo ja nema kaj nas.Odlicna za najobicno vrzuvanje cvor bez cvor ili so dodatok na gumicka na vratot.
curve shank и mugga значи искривен врат,според мене се слични модели мислам за обликот,long shank е како што кажа издолжен врат,а Mugga long shank е јадица со долг и искривен врат значи комбинација.Еве слики од тие што јас ги користам:
MUGGA LONG SHANK
[ img ]

MUGGA
[ img ]

LONG SHANK
[ img ]

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 11, 2011 6:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Да не барам слики од нетот ;) Јас ги користам скоро сите модели на Корда,одредени модели на Стар Беитс,Оунер веќе ретко(неколку модели ме изневерија,оти се исправија од трикилски крапови)имам и ВМЦ,ФОКС...ама за сега Кордата е на прво место.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Jadici za lov na krap
ТемаИспратеноCOLON Пет Jун 24, 2011 6:48 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Ное 01, 2010 6:28 pm
МислењаCOLON 99
Poslednata godina dena jadicite na korda se mnogu padnati na kvalitet,bes razlika od kade gi kupuvas dali srbija hrvatska ili anglija isti se
ja menuvaat bojata po samo nekolku casa vo voda i prebzo se tupat
po mene wide gape ne se dobri
mixa ne se losi
curv shang nisto posebno
long shang ekstra
i novite kaptor uste taka mi stojat i nemam mislenje za niv
kaj korda ima obicna serija i serija X sto kaj toa isto treba da se vnimava koga se upotrebuvat i vo koi situacii


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 27 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum