www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:51 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON МАРКЕР и ОЛОВО за маркирање
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 31, 2011 2:29 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
..Во повеќето од темите срамежливо го споменуваме сондирањето,а по мое мислење тоа е една од најважните припреми за успешен крапски риболов...!!!!
...Од поискусните колеги во многу наврати го имам слушано термиот ,,читање на водата,,...многу време поминувам покрај вода ама до сега ни една буква па камоли збор не испливала на површината...според мене,терминот го разбирам,како,каде и кога да избереме терен за риболов...
...Од прилика според годишното време,температурата на водата,набавените информации од локалните рибари,знаеме каде да ја бараме рибата,пролет,накај уливите,поплитките делови на езерата,заливите,сртовите.....лето,е малку потешко,на екстремните температури,зашто и да ја најдеш визуелно кај се движи тешко е да ја спуштиш на дно...есента,најубавиот дел од годината,го има насекаде,активен е обилно се храни,значи сега му е мајката,само треба да се најде добар терен за обилен спод(хранилиште),каде што ќе му створиме навика на шарко безопасно да ја зема нашата прихрана и на крај да го прелажеме да се залета по нашиот мамец..!!!
...Основни средстсва за пронаогање на тој терен,кој по можност би бил,чисто песокливо или малку потврдо дно,далеку од било какви спасоносни закачки а за нас кобни,мали извишувања од самото дно,каде што водното струење стално го чисти талогот и нанесува природна храна,па и ако уште имаме среќа и тоа да му е природна патека, се:
-маркер и олово за сондирање....
...Не би ја тупел работата дека постојат и посебни параболици за сондирање,зашто и обичен параболик со малку појака либража врши работа,па затоа повеќе ќе придадам важност на оловото и маркерт....зашто прво оловото,?!?....па со него треба да ја осетиме структурата на дното,директен подводен читач....со маркерот ја утврдуваме длабочината....
[ img ]
[ img ]
...Маркерите се различни,големина должина,боја...битно е да брзо испливуваат на површина и што помалку мрсат и се закачаат околу оловото при самото зафрлување...мене лично фаворит ми се Гарднерот,лесни,долги,брзи и прстапната цена....За оловото,од порано користев различни модели,ама како овоа на сликите(Фохово) за мене се покажа најдобо и најосетливо....може е малку поскапо ама со малку труд и креативност може да биде и домашно производство(сиромах човек-жив ѓавол)...
...е тоа е дел од опремата за сондирање,а за на начинот на содирањето,..може и во техника и тактики...отворена дискусија и за други колеги,нели???? ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: маркер и олово за маркирање
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 01, 2011 10:29 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Po mene najdobar marker za dalecni markiranja e chub distance marker
[ img ]

Pencil markerot go izmisli MCF Davor ima pokraj mene isti takov,sega veke kopiran od dosta firmi kako chub,gardner i stanati.
Kordinit e isto taka soliden marker.Najdobri olova se kako na slikata foxovite original ili made in Daco(podobri od original)

http://www.youtube.com/watch?v=c1GiWe99 ... r_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=djlL87yV ... r_embedded

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum