www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Aпр 24, 2024 10:20 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS46»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 11:29 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
JaneMK НапишиCOLON
ahahahah shto ne kaza odamna ke ti kazev,ama pak ke ti kazev deka stimulin e podobro
jas ke ti kazam narednata godina dali e podobar stimulin od ova na keltan, ama da ne izleze obratno... :o :o :o

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 11:40 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ako izleze stimulino podobro eve jas peski ce odam do Vrpsko i nazad :D so krap od 30kg na grb :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 11:43 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 30, 2011 12:26 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
MaximJaki НапишиCOLON
а место ова веј протеинот и аминото да ѓи давате на рибите, да ми ѓи дадете мене ми требат за у теретана :D :D :D ќе трчам од центар до ѓорче, ранови ќе ви правам :D :D :D :D
Greska si, od ova nema da trcas.sigurno! Podobro ti e edna raka suvo grozje,veruvaj mi,ce trcas kako elen :D
Nego koga spomenav suvo grozje,i toa ne e loso vo nekoj miks.A , ako vanila stapcinja stavite vo tegla zatvoreni so secer vo prav...pomirisajte posle dve-tri nedeli :D tie stapcinja se interesni ima dosta kombinaciii ;)
не ме разбра што сакав да кажам, знам дека не се трча од ова месечно по 2 канти ми одат, ама за моја лична употреба не го давам на крапот тоа 8-) место суво грозје земи декстроза 100 денари 1кг ( гроздов шеќер ) тоа е таа состојка од сувото грозје што дава енергија ( односно го надополнува истрошениот гликоген во крвта, после тренингот ) сакав да кажам, давајте ми вие мене секој месец по 1 канта, а јас за возврат ќе закачам јадица на газот :lol: и ќе трчам од центар до
ѓорче

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 30, 2011 10:08 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Amino kiselinite koi se koristat vo zivotinskiot a voedno i ribolovot se dobieni od cist extrakt na dzigerica po priroden pat so toa samata atrakcija koja e ustvari i poentata na aminokiselinite e najprirodna prema krapot.Site moderni atraktori vo sebe gi sodrzat ovie amino kiselini koi so decenii se ispituvani i krapot gi znae po instinkt deka toa e dobro za nego.Shto se odnesuva do tvoite sum gi piel i sum prestanal poradi toa kolku se zdravi i kolku se prirodni

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 2 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 30, 2011 12:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dobieni od cist ekstrat od dzigerica...koja po miris mu e ''daleku popoznata'' na krapot ?? Kade toa Jane mu e popoznata?? Na Pelagicevo ili vo Akvarium :D Sto ima drugo sto e problem vo ova?Vitaminite? Fructozata? Kako se dobieni? pa 100% NATURALE e se Jane! Alo, za covecka upotreba e ovaj Amino ne za stoka ili ribi! Kade ima pogolema kontrola.nemoj da pisuvas smesni raboti.Prasaj se sto ima vo taa amino od Solar.I kako znaes deka jas ne sum probal od tie skapite ,modernite hemii? kako misls deka zavrsiv vo domasnata kujna i proizvodi sto nemaat vrska so krapskiot ribolov? Sum probal Jane,se i toa odamna,odamna...zatoa ne davam povejce da me majtapat...posebno so cenite :D Pa ti gledam i Geranium ulje kupuvas od Solar? Kolku kosta ajde te molam napisi cena..vo apteka e 10ml 100 denari...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 30, 2011 5:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Poshto si koristel odamna treba da znaesh deka solar ne pravi uljinja esencijalni,kao vtoro hrana shto mislish deka e 100% naturale nee toa samo sebe se lazeme.Kako treto tocno ribata e stoka ne e covek pa zatoa sam sebe se negirash.Kako cetvrto stimulin amino e 6 godini an pazarov taak da neznam kako toa mnogu odmna si go koristel.
Kako shto rekov ako veke neshto se pishuva togash objasni zoshto i kako.Koga veke tolku si upotrebuval i znaesh objasni shto se toa amino kiselini i zoshto sluzat i zoshto bash niv gi upotrebuvame.
A toa akvarium i pelagicevo jas imam barem na 10 razlicni vodi vo makedonijava-ne komercijalni ulovi a ne samo na dve.Fakanjeto krap na crna 20 godini ti ekvivalent na fakanjeto na krap vo akvarium.Koga ke mi pokazesh sliki barem od 10 vodi togash moze da razgovarame.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 1 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 30, 2011 6:19 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Site ovie raboti od domashna apteka i prodavnica sum gi koristel nekoi na forumov isto taka so mene taka da mnogu ubavo znam koja e koncentracijata i dali e podobro.Zemi black pepper ulje od 4 razlicni proizvoditeli,Nutra,Nash,cc moore i od apteka i ke vidish deka ne se isti ni po miris ni po gustina taka da mnogu ubavo ja znam razlikata

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 2 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 30, 2011 8:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Прво да предупредам дека со овој коментар не сакам никој да омаловажам,ниту пак самиот да си дадам на важност...!!!!Со боилата прв пат се сретнав ’98 год.,набавена од Србија,производство од Тома Карп,месна боила,биг блу мазел....успехот беше неминовен пошто немав никаква конкуренција...пошто беше тешко да се набави,ама и скапо,почнавме со експерименти,набавка на литература,среќа што сум у фирма која меѓу првите имаше интернет,штампање на ангро,трошење службени тонери...бркање на најразлични бучкуруши!!!Првите години бевме предмет на подсмев од останатите рибари....нема нешто што постои од домашна кујна а што немам пробано....нормално со доза на успех подобро отколку пченката и ноклата (качамакот)која претходно ја работев...првиот бум го доживеав дури 2000-01 год...кога со поголемо разбирање почнав да ги разработувам компонентите на михот кој го правев,нормално,поголем дел од хемијата,домашна...екстракти за сокови,пудинзи,прашоци за сладолед,слатко од домашно производство и што ли уште не,мал дел и запознавање со крапска хемија ми беше кога почнав да земам(толкав беше и изборот) од Горан,продавница ЛОМ бо ГТЦ,подоцна се пресели во Мавровка,претежно од Тома Карп и СБС...И се беше добро,дури и одлично,посетував две три води каде што имав ненормално добри улови.....ама....!!!!!
Ех да не бев толку голем ентузијаст :lol: :lol: ,желбата за самодокажување не однесе во спортскиот крапски риболов....И...!!!!...невиден крах...првото појавување на крапски куп ’05 год.ќе го доживеевме без ниедна риба и тоа на Аквариум,каде што останатите екипи фаќаа и по 200кг риби ако не дојдеше Ице Мамба и од дома не донесеше едно кесе боили..нормално со добро набилдана хемија..!!!!..и така започна се....добро беше да си останеше како порано,никој друг да не правеше боили,едноставно крапскиот риболов да застанеше а ние по старо да си бркавме по домашните кујни(со ситни кавги од жените)....да си тепавме крапови каде и да се појавевме....ама не беше така...крапскиот риболов се рашири,напредна,а со него и одреден круг на луѓе коишто веќе беа длабоко навлезени во крапската наука :roll: ....неминовно беше да се почне малку позрело....!!!!
Не сакам да ги негирам коментарите на Келтан,дека домашната кујна работи!!!!....Да,ама на води коишто помалку се нападнати од комерцијалната боила....Не го оспорувам и тврдењето на Јане,дека без хемија боилата е боса и гола....едно нешто треба да се разбере....КОГА и КАДЕ...!!!!
Постојат води каде што и мојата боила е скоро без хемија,па како таква и работи,зошто дозираната претходно само ја бркаше рибата...ама постојат води каде што без добро надрукана боила можеш да дремеш со денови како мисир...!!!!
Мислам дека со ова малку ке се смират тензиите околу самодокажување и омаловажување :lol: ....значи повеќето што пишуваме овде одамна сме згазнати во крапската машинерија,па треба малку да ја смириме топката...кој како мисли така нека си прави,а не од една страна држ од друга недај...секој имаме различни искуства од водите,подобро да ги коментираме неуспесите па да бараме чаре заеднички отколку да се навредуваме и препукуваме...јас веќе почнав еднаш од нула,од домашен џем од јагоди :) ....стигнав до џем од јагоди од Ричворт...видов која и каква е разликата...е сега повеќе не се враќам на домашниот џем пошто и шеќерот и јагодите се многу скапи,а тек па работата на домашните,бесценета, :lol: :lol: ....полесно ми е да дадам 5-6 фунти за 50мл готова арома,исто толку за засладувач а ќе ми зашпараат 10-тина тегли домашен џем :D ....па сега кој има калкулатор нека прави математика...значи секако се фрлаат пари во вода...останува изборот...само!!!...и домашното се купува нели????? ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 30, 2011 9:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Me iznenadi burazeru ova e nesto najrealno sto sum go procital poslednive 2 god na forumive..

TE ZIMAM ZA ORTAK ... Jupi neka faka so Jonce 2 god.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS46»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum