www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 5:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS46»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 30, 2013 10:07 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Vanco Hristovski НапишиCOLON
Abe site ve stega umot :lollol: krapoj na ova na ona i na so uste ne aj malku koga veke pocnuvate da kazvate deka lovite tolkavi krapoj kapitalci ili kazete do kraj na koj nacin gi pravite boilite da mozi sekoj da ve razbere i da ima uspeh ili ne pocnuvajte voopsto da pisite za pravenje na boili tepajtesi sami fakajte nemora da ve razberat i to e to ,a vo vrska so uspesnosta na kvalitetot na boilite ili HEMIJATA kako sto miluvate da kazete site ste igraci na golemi firmi za pravenje boili imate interes od seto toa (setate,probvate eksperimentirate i mozi zarabotvate na seto to)samo loso so ovde perite mozoci i objasnuvate nesto so nema logika so sportski ribolov.Cela ova prikazna pocnuva i zavrsuva vo komercijalni vodi kade e potesko da fatis zaba odkolku krap,krapojte gi naprajvte roboti a ako ste tolku spremni jas ke ve viknam na diva voda na moj trosok pa da vidam od hemijata vasa so ke bidi samo da vi kazam 99%ke si ojte postrani bez uloven krap,a ako ve nateram da lovite i krmite na postaromoden naci (cenka i crv)ke se izbudalite na i ne ke izlezite na ribolov pojke.Sekoja cest za poedinci na forumot a drugo se e za nikade i vo ova prilika se izvinuvam do ADMINISTRATORITE posle ova spremen sum i za isklucvanje od forumot ama mislam deka ne smeete da dozvolite ovde da se zafrkavat so poneiskusnite ribolovci i da pecalat na niven grb.A inaku nekoj od forumot me poznavaat mnogu ubo lovam na primitiven nacic so obicna oprema i imam uspeh na D I V I vodi.POZZ do site sto razbraa so sakam da kazam :thumbs_up:


kolega sekoja cest za postov... prav si 100%,, da znaes kakvi imaaaaaaaaa ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 10:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Vanco Hristovski НапишиCOLON
Abe site ve stega umot :lollol: krapoj na ova na ona i na so uste ne aj malku koga veke pocnuvate da kazvate deka lovite tolkavi krapoj kapitalci ili kazete do kraj na koj nacin gi pravite boilite da mozi sekoj da ve razbere i da ima uspeh ili ne pocnuvajte voopsto da pisite za pravenje na boili tepajtesi sami fakajte nemora da ve razberat i to e to ,a vo vrska so uspesnosta na kvalitetot na boilite ili HEMIJATA kako sto miluvate da kazete site ste igraci na golemi firmi za pravenje boili imate interes od seto toa (setate,probvate eksperimentirate i mozi zarabotvate na seto to)samo loso so ovde perite mozoci i objasnuvate nesto so nema logika so sportski ribolov.Cela ova prikazna pocnuva i zavrsuva vo komercijalni vodi kade e potesko da fatis zaba odkolku krap,krapojte gi naprajvte roboti a ako ste tolku spremni jas ke ve viknam na diva voda na moj trosok pa da vidam od hemijata vasa so ke bidi samo da vi kazam 99%ke si ojte postrani bez uloven krap,a ako ve nateram da lovite i krmite na postaromoden naci (cenka i crv)ke se izbudalite na i ne ke izlezite na ribolov pojke.Sekoja cest za poedinci na forumot a drugo se e za nikade i vo ova prilika se izvinuvam do ADMINISTRATORITE posle ova spremen sum i za isklucvanje od forumot ama mislam deka ne smeete da dozvolite ovde da se zafrkavat so poneiskusnite ribolovci i da pecalat na niven grb.A inaku nekoj od forumot me poznavaat mnogu ubo lovam na primitiven nacic so obicna oprema i imam uspeh na D I V I vodi.POZZ do site sto razbraa so sakam da kazam :thumbs_up:

Taka e choveku ! Idat frlat pari za nekoj mirisi tamu, sto ti ja znam nekoj prashkovi i 300 gluposti, eve ja na primer zimam palenta 1kg suva mera ja varam i dodavam vegeta i 1 glaica tolcen luk! I im ja davam smesava na crvite da ja jadat... Idam po riba i dremam 3-4 dena i ko posran si gi zbiram kolcite za patlidzani zaso ne davam pari za krapski trski i si odam doma zaso do mene bese namesten nekoj decko so nekakvi bojli puni hemija i mi ja sobra cela riba...

Ustvari sakav da kazam deka ja mnogu bi sakal da znam da si napraam bojli i da fakam riba kako 95% od kraparive na forumov na DIVA voda, zasto u drzavicevo nase i da places nema niedna komercijala ( gogomond ne go brojam poso toa ne e ezero tuku bara )
e se e super ama nieden od ova kraparive nejke da mi kaze kako se praat tie charobni topcinja zaso on okapal na voda i si gi testiral so godini i sea treba na nekoj na gotovo da mu go dade receptot... A jas poso sum taka malce nepismen i neznam da searchnam na google i da najdam 2-3 miksovi u rok 10 sekundi, ke seram na forumov i ke palamudam...

Pozdrav momci, crvite trenirani mi se ke vi gi napakostat bojlite, troski ke vi gi napraat a vie nema ni da primetite

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 11:24 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
MaximJaki НапишиCOLON


Taka e choveku ! Idat frlat pari za nekoj mirisi tamu, sto ti ja znam nekoj prashkovi i 300 gluposti, eve ja na primer zimam palenta 1kg suva mera ja varam i dodavam vegeta i 1 glaica tolcen luk! I im ja davam smesava na crvite da ja jadat... Idam po riba i dremam 3-4 dena i ko posran si gi zbiram kolcite za patlidzani zaso ne davam pari za krapski trski i si odam doma zaso do mene bese namesten nekoj decko so nekakvi bojli puni hemija i mi ja sobra cela riba...

Ustvari sakav da kazam deka ja mnogu bi sakal da znam da si napraam bojli i da fakam riba kako 95% od kraparive na forumov na DIVA voda, zasto u drzavicevo nase i da places nema niedna komercijala ( gogomond ne go brojam poso toa ne e ezero tuku bara )
e se e super ama nieden od ova kraparive nejke da mi kaze kako se praat tie charobni topcinja zaso on okapal na voda i si gi testiral so godini i sea treba na nekoj na gotovo da mu go dade receptot... A jas poso sum taka malce nepismen i neznam da searchnam na google i da najdam 2-3 miksovi u rok 10 sekundi, ke seram na forumov i ke palamudam...

Pozdrav momci, crvite trenirani mi se ke vi gi napakostat bojlite, troski ke vi gi napraat a vie nema ni da primetite

Like +1


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 4:59 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Vanco Hristovski НапишиCOLON
Abe site ve stega umot :lollol: krapoj na ova na ona i na so uste ne aj malku koga veke pocnuvate da kazvate deka lovite tolkavi krapoj kapitalci ili kazete do kraj na koj nacin gi pravite boilite da mozi sekoj da ve razbere i da ima uspeh ili ne pocnuvajte voopsto da pisite za pravenje na boili tepajtesi sami fakajte nemora da ve razberat i to e to ,a vo vrska so uspesnosta na kvalitetot na boilite ili HEMIJATA kako sto miluvate da kazete site ste igraci na golemi firmi za pravenje boili imate interes od seto toa (setate,probvate eksperimentirate i mozi zarabotvate na seto to)samo loso so ovde perite mozoci i objasnuvate nesto so nema logika so sportski ribolov.Cela ova prikazna pocnuva i zavrsuva vo komercijalni vodi kade e potesko da fatis zaba odkolku krap,krapojte gi naprajvte roboti a ako ste tolku spremni jas ke ve viknam na diva voda na moj trosok pa da vidam od hemijata vasa so ke bidi samo da vi kazam 99%ke si ojte postrani bez uloven krap,a ako ve nateram da lovite i krmite na postaromoden naci (cenka i crv)ke se izbudalite na i ne ke izlezite na ribolov pojke.Sekoja cest za poedinci na forumot a drugo se e za nikade i vo ova prilika se izvinuvam do ADMINISTRATORITE posle ova spremen sum i za isklucvanje od forumot ama mislam deka ne smeete da dozvolite ovde da se zafrkavat so poneiskusnite ribolovci i da pecalat na niven grb.A inaku nekoj od forumot me poznavaat mnogu ubo lovam na primitiven nacic so obicna oprema i imam uspeh na D I V I vodi.POZZ do site sto razbraa so sakam da kazam :thumbs_up:
Опааа.. лупетањје у празно.. обична необична опрема.. гачки и прикаски..

ај бе ој таму научи да вратиш некоја риба.. не туку ми биди корморан.. ги утепавте водиве.. ко Маџарите сте исти.. и крапче од 50 грама ајде у кофа..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 7:41 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 13, 2011 8:45 pm
МислењаCOLON10
ЛокацијаCOLONБитола
martinMK НапишиCOLON
Vanco Hristovski НапишиCOLON
Abe site ve stega umot :lollol: krapoj na ova na ona i na so uste ne aj malku koga veke pocnuvate da kazvate deka lovite tolkavi krapoj kapitalci ili kazete do kraj na koj nacin gi pravite boilite da mozi sekoj da ve razbere i da ima uspeh ili ne pocnuvajte voopsto da pisite za pravenje na boili tepajtesi sami fakajte nemora da ve razberat i to e to ,a vo vrska so uspesnosta na kvalitetot na boilite ili HEMIJATA kako sto miluvate da kazete site ste igraci na golemi firmi za pravenje boili imate interes od seto toa (setate,probvate eksperimentirate i mozi zarabotvate na seto to)samo loso so ovde perite mozoci i objasnuvate nesto so nema logika so sportski ribolov.Cela ova prikazna pocnuva i zavrsuva vo komercijalni vodi kade e potesko da fatis zaba odkolku krap,krapojte gi naprajvte roboti a ako ste tolku spremni jas ke ve viknam na diva voda na moj trosok pa da vidam od hemijata vasa so ke bidi samo da vi kazam 99%ke si ojte postrani bez uloven krap,a ako ve nateram da lovite i krmite na postaromoden naci (cenka i crv)ke se izbudalite na i ne ke izlezite na ribolov pojke.Sekoja cest za poedinci na forumot a drugo se e za nikade i vo ova prilika se izvinuvam do ADMINISTRATORITE posle ova spremen sum i za isklucvanje od forumot ama mislam deka ne smeete da dozvolite ovde da se zafrkavat so poneiskusnite ribolovci i da pecalat na niven grb.A inaku nekoj od forumot me poznavaat mnogu ubo lovam na primitiven nacic so obicna oprema i imam uspeh na D I V I vodi.POZZ do site sto razbraa so sakam da kazam :thumbs_up:
Опааа.. лупетањје у празно.. обична необична опрема.. гачки и прикаски..

ај бе ој таму научи да вратиш некоја риба.. не туку ми биди корморан.. ги утепавте водиве.. ко Маџарите сте исти.. и крапче од 50 грама ајде у кофа..
Martin sepak ova e moe mislenje mozebi ne sum vo pravo ama mislam deka sekoj ima pravo da si kaze sto misli ako e dozvoleno normalno na forumot,vtoro za oprema samo ja spomnav nemora da se palite tolku mnogu i treto cel muabet bese za nedoiskazanosta na poedinci za bojlite a gi vrtat lugeto navamu natamu i pecalat na niven grb.A za krapoj kaj da odam ako fatam ke zemam krapoj od 10 kg pa do 17 ne se faka tuku taka ne sme nie kako vas so odite fakate po 10 na vecer so HEMIJATA vasa nie ranime 10 dena se na cenka i zato ke zemime to so ke ulovime jas ne sum clen kaj vas FATI PUSTI a od vas ima "posteni"so moj oci gi gledav kolku fatija i kolku pustija zato smirija topkata malku pozzz i bistro


Последна промена од 1 на Vanco Hristovski, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 7:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Sto ga TUPITE, koj kako saka neka si lovi.

P.S...Ne gi pocnuvajte sega Keltan muabeti na ubeduvanje sto e podobro Moderen ili Staromoden krapski ribolov.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 8:04 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 13, 2011 8:45 pm
МислењаCOLON10
ЛокацијаCOLONБитола
Daniel НапишиCOLON
Sto ga TUPITE, koj kako saka neka si lovi.

P.S...Ne gi pocnuvajte sega Keltan muabeti na ubeduvanje sto e podobro Moderen ili Staromoden krapski ribolov.
daniel pozz do tebe ako citat dobro ke svatat so sakam da kazam lugeto gi molat da mu spodelat nekoj recept a tie gi vrtat i gi kolat za pari zatoa kazav da ne go zloupotrebvat forumot za nivna zarabotka oti dosta se igraci na golemi firmi kako sto i samite si kazvat a jas licno nitu me interesira to ni nisto ama vreminja citam i gledam a ako sakam ke svrtam tell i ke dobijam so sakam ama ne uzivam vo to :thumbs_up:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 8:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Sto zboruvas be Vanco ne si mi jasen, koj go zlouptrebuva forumot i koi igraci.Prijatele nema tuka jaki igraci , mene sigurno ne mi davaat bez pari toa sto go zimam a mozam i da kazam deka i za 99% od forumot e isto. Ne e ovaa Anglija samo da znaes ...

P.S...Tolku od mene bidejki muabetot nema 2 cisti i se nadevam deka moteratorite ke iscistat sve .

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 8:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ванчо колега,

Кога почнував со крапскиот риболов ја избегнував темата "Крапска хемија" од причина што ми беше една од
најнеомилените теми за дискусија и тема која ми се креваше коса. Најискрено!

Скришно си ја избегнував тематиката и сеуште се потпирав на пченката која посекако е незаменлива и есенцијална храна
за крапот кој и ден денес ја користам. Дали како прихрана, дали како спод микс па дури и како мамец.

Како прминуваше време, како одев на вода и како тоа полека еволуирам...сфатив дека од ова нема бегање.
Си седнав, си прочитав, се информирав...истражував, споредувава и кога ги сумирав грото информации и начини
ЈАС ЛИЧНО и со ничива помош седнав и напшив состојки кој ќе бидат мои и по логика на нештата вистиснки.

По логика на нештат мислам на состојки кои и те како се неизбежни за една боила...што како сврзни елемнти, што како растворливи-топливи итн...
Откога го направив мојот прв микс, одма почнав со експериментирање на хемијата.
По логика на нештата ниедна боила неможе да се замисли без аминокиселина, арома и засладувач итн.

Е сега, тука влегуваш во еден свет на магија кој само ти и никој друг неможе да ти помогне.
Може да ти сугерира, но неможе да ти помогне. Тука работи твојата имагинација.

Што ми е поентата...Јас кога почнував размислував како тебе.
Чекав да ми кажат микс, да ми сервираат дел од нивните тајни и да ми заштедат пари.

Талкав, талкав и како се повеќе навлегував во оваа преоблематика...се појасно ми стана една работа:

ЗАЛУДНО Е СЕ ДОКОЛКУ ЈАС НЕ ЗНАМ ШТО ПРАВАМ!!!

Што ако ми кажат кога не знаеш што е што? кое за каде? колку за каде? каква за кое време? за која вода? итн...
Најтешкото од се и е прблем број 1 е што неможеш во Македонија ништо да набавиш, ниту 20% од хемијата.

Читај и експериментирај...Ако сакаш да навлезеш е една работа, а доколку сакаш да останеш мајстор за дива вода...остани!
Ќе бидеш збунет многу, но ако си упорен и одиш да го пробаш тоа што ти си ги направил...САМО НЕБОТО Е ЛИМИТ!

Дражот и успехот на твојот личен производ е НЕИЗМЕРНА САТИСФАКЦИЈА.

И запамти...крапскиот свет е бесконечен!

Ти го разбирам гневот погоре, но не маргинализирај другарче....со труд и ти ќе имаш свои тајни. :ok_ok:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 01, 2013 8:49 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 13, 2011 8:45 pm
МислењаCOLON10
ЛокацијаCOLONБитола
ok se izvinuvam mnogu go cenam ova sto go kaza i poveke nema da komentiram :lepi:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS46»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum